Finansmanınızı Ve Kredinizi Korumaya Yardımcı Olacak 5 Akıllı Karar

139
0

Raporlarınızı düzenli olarak kontrol etmek, hatalı işlemlere itiraz etmek ve hesaplarınızdan otomatik ödeme yapmak gibi akıllı kredi kararları alarak kredi sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Finansmanınızı ve kredinizi korumak için bugün almaya başlayabileceğiniz beş pratik karar ile kredi skorunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Raporlarınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin

Mali müşavirler ve tüketici savunucuları, kredi raporlarınızı yılda bir kez veya daha sık ve düzenli aralıklarla kontrol etmenizi önerir. Kredi raporunuzu bankalardan talep edebilirsiniz.

Kredi raporlarınızı kontrol etmek neden önemlidir? Öncelikle, bunu yapmak, bilgilerinizi güncel tutmayı hatırlamanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda kimlik hırsızlığına karşı önemli bir korumadır.

Kredi Raporunuzda Hata Mı Buldunuz?

Dört kişiden birinin kredi raporunda potansiyel olarak en az bir önemli hata bulunduğu tespit edilmiştir. Hatalar, sahte hesap, hatalı kredi limiti veya gecikmeli ödeme bilgilerini içerebilir.

Bu hatalar neden potansiyel olarak önemlidir? Hesabınızla ilgili bir hata kredi puanınızı etkileyebilir. Raporunuzda yanlış bir adres gösteriyorsa, bu genellikle puanınızı etkilemez, ancak sizi dolandırıcılık veya başka bir raporlama sorununa karşı uyarabilir.

Otomatik Ödeme Talimatları

Düzenli olarak birden fazla kredi kartı kullanıyor musunuz? Hepsinin ay boyunca farklı vadeleri varsa, zamanında ödeme yapmayı unutmanız muhtemeldir.

Bunun ciddi sonuçları olabilir. Geç ödemeler, yeni faturalandırma döneminde 25 ila 35 lira tutarında geç ödeme bedeline ve olası faiz oranlarının artmasına neden olabilir. Ayrıca uzun yıllar boyunca kredi raporlarınızda görünmeye devam edebilir.

Bundan kaçınmanın bir yolu, bankalarınızı aramak ve vade tarihlerini her ay aynı tarihler için ayarlamanızı ve yeni tarih için nakit hesabınızdan otomatik ödemeyi ayarlamalarını istemektir. Bankalar talebinizi hemen işleme alacak ve bir sonraki faturalandırma tarihinden itibaren uygulayacaklardır.

Bu kolaylığı seçerseniz, bağlantılı hesaplarda faturalarınızı ve kredi kartı borçlarınızı ödeyecek kadar paranız olduğundan emin olun.

Kredi Kartı Borçlarınızı Tam Olarak Ödeyin

Bir borcu tam olarak ödemeyip diğer aya taşımak kredi puanınıza zarar verebilir, çünkü kredi kartı kullanım oranınızı yükseltebilir, bu genellikle kredi puanlarınızda önemli bir faktördür. Kredinizin ne kadarını kullanmanız gerektiğine dair kesin bir kılavuz yoktur. Ancak tüm kredi kartlarınızda mevcut kredinizin % 30‘undan daha azını kullanmaya çalışmak yararınıza olacaktır.  Mümkün olduğunda, kartlarınızın borcunu zamanında ve eksiksiz olarak ödeyin.

Sor ve alabilirsin.

Kredi kartı sağlayıcınızla iyi durumdaysanız ve zamanında ödeme geçmişiniz varsa, kredi skorunuzu artırabilecek bir dizi şey isteyebilirsiniz.

Daha yüksek bir kredi limiti

Daha yüksek bir limit toplam bakiye kullanım oranınızı düşürebilir ve bu da kredi sağlığınıza yardımcı olabilir. Örneğin, eğer kredi limitiniz 10.000 liraysa ve 4.000 lira kullanıyorsanız, kullanım oranınız % 40’dır. Ancak sağlayıcınız isteğinizi kabul ederse, sınırınızı 12.000 liraya çıkarır ve harcamalarınız aynı kalırsa, kullanım oranınız % 33’e düşer.

Daha düşük bir faiz oranı

Eğer kredi kartınızı ilk aldığınızdan beri kredi puanlarınız yükselmişse veya geliriniz artmışsa, sağlayıcınız faiz oranınızı düşürmeye istekli olabilir. Bunun garantisi yoktur, ancak bankalarından daha düşük bir faiz oranı talep eden üç kredi kartı sahibinden neredeyse ikisi, oran indirimi aldığını bildirmiştir.

Geç ödeme ücretinin iptali

İlk kez bir kredi kartı ödemesini geciktirmiş olabilirsiniz. İyi bir ödeme geçmişiniz varsa ve derhal tam ödeme yaparsanız, bankanızdan ücreti affetmesini ve geç ödemeyi kredi bürolarına bildirmemesini isteyebilirsiniz. Ancak bu, sağlayıcınızın takdirindedir.

Bu beş pratik fikri uygulayarak kredi sağlığınızı iyileştirebilir ve mali durumunuzu iyi durumda tutabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemler harcama alışkanlıklarınızı da düzenleyeceği için uzun vadede gelir gider dengesini de daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here