Geç Ödemeler Kredi Puanınızı Nasıl Etkiler?

158
0

Kredi kartı ipotek veya kredi borcu için geç ödeme yapmak, kredi puanlarınıza zarar verebilir ve toplam kredi sağlığınızı etkileyebilir. Sadece üç gün veya 30 gün gecikmiş olmanız fark etmeksizin, faturalarınızı zamanında ödememek sizi aylarca etkileyebilir.

Geç Ödemelerin Etkileri

Bankalar ve kredi verenler, kredi riskinizi değerlendirirken ve sizi kredi için onaylayıp onaylamamaya karar verirken ödeme geçmişini dikkate alır. Uzun süredir devam etmekte olan zamanında ödemeler geçmişi sizin sorumlu ve güvenilir bir borçlu olduğunuzu gösterir; Zamanında yapılmayan ödemeler zayıf bir kredi geçmişiniz olduğunu, borçlarınızı geri ödeyemeyeceğinizi ve bankaya ya da kredi veren kişiye pahalıya mal olacak şekilde zarar verebileceğinizi gösterir. Ödemeler konusunda güvenilmez olmak, finansal kurumlar için kırmızı bayraktır ve geç ödeme yaptığınızda, bunun bazı olumsuz etkileri olabilir.

Genellikle Gecikme İçin Bir Ücret Alınır

Kredi kartı faturanızı vade tarihinden bir gün sonra bile olsa geç ödüyorsanız, bir sonraki fatura beyanınıza yansıtılacak olan 25 ila 35 lira arasında bir gecikme ücreti tahsil edilebilir. Son ödeme tarihini kaçırmaya devam ederseniz, ek gecikme ücreti de ödeyebilirsiniz.

Faiz Oranlarınız Yükselebilir

Alacaklılarınıza gecikmiş olarak ödeme yapmak, faiz oranınızı artırıp, oranın bir ceza olarak artmasıyla sonuçlanabilir. Kredi kartlarında, ceza yıllık maliyet oranı genellikle % 29,99‘a kadar çıkar; bu, tetiklenirse ödenmemiş bakiyenizden daha fazla faiz ödeyeceğiniz anlamına gelir. Banka havalesi yaptığınız kredi kartında % 0’lık bir yıllık maliyet oranı varsa, geç ödeme yapmak % 0’lık promosyon oranınızı da kaybettirebilir ve varsayılan faiz oranını sıfırlayabilir.

Kredi Raporlarında Görünebilir

Ödemeniz 30 günden fazla gecikmişse, büyük kredi büroları genellikle bilgilendirilir; bu, gecikmiş ödemenin kredi raporlarınızda görüneceği anlamına gelir. Kredi raporunuzda geciken bir ödemeye ait bilgi uzun yıllar boyunca kalabilir.

Kredi Puanlarınızı Düşürebilir

Ödeme geçmişi bilgileri, genellikle kredi puanlarınızın yaklaşık % 35’ini oluşturur ve puanlarınızı hesaplamada en önemli faktörlerden biridir. Yalnızca bir geç ödeme, özellikle iyi veya mükemmel kredi puanlarınız varsa, kredi puanlarınızı önemli ölçüde düşürmeyecektir. Ödemenizin ne kadar geciktiği, ne kadar sıklıkla geç ödeme yaptığınıza ve kredi puanlarınızın ne olduğuna bağlı olarak, geç ödemeler kredinizi ciddi şekilde etkileyebilir.

Geciken ödeme, bir hesabın borcu tahsil edilinceye kadar askıya alınması gibi daha zarar verici kredi işlemlerine yol açabilecek tehlikeli bir kullanıcı alışkanlığıdır. Bu işlemler, yıllarca kredi raporunuzda kalabilir ve geciken ödemeden daha fazla hasara neden olabilir.

Geç Ödeme Yaptıysanız Ne Yapmanız Gerekir?

Faturalarınızın vadesi geçmişse, faturayı ne kadar erken öderseniz o kadar iyidir. Geciken ödemenin kredi puanlarınız üzerindeki zarar verici etkisi, etkilenme süresini uzatabilir.

Son zamanlarda geç ödeme yaptıysanız, aşağıdakileri yapmayı deneyebilirsiniz:

 

Geç Ödeme Ücretinin Kaldırılmasını İsteyin

Bankanızda iyi bir müşteri durumundaysanız, bireysel müşteri hizmetleri ile temasa geçmeyi ve geç ödemenin affedilmesini ve ücretin kaldırılmasını talep etmeyi düşünün.

Ceza Faiz Oranınızı Sıfırlamaya Çalışın

Geciken bir ödeme faiz oranınızın artmasına neden olmuşsa, hesabınızdan genellikle altı ay boyunca vadeli düzenli ödeme yaparsanız faiz oranınızı tekrar ceza öncesi orana getirebilirsiniz.

Tüm Hesaplara Zamanında Ödeme Yapın

Geç ödeme, kredi puanlarınızın düşmesine neden olmuşsa, yapabileceğiniz en iyi şey, tüm hesaplarınızdaki borçlarınız için zamanında ödemelere devam etmektir. Birkaç aylık tutarlı zamanında ödemeler yapıldıktan sonra, kredi puanlarınız yavaş yavaş iyileşebilir. Geciken ödemeleri önlemenin kolay bir yolu, finansal hesaplarınızda otomatik ödemeleri ve e-posta veya kısa mesaj hatırlatıcılarını ayarlamaktır.

Son olarak, ücretsiz kredi raporlarınızı kontrol ederek genel kredi sağlığınızı takip etmek alışkanlıklarınızı düzenleme noktasında yararlı olacaktır. Her ay zamanında ödeme yapmak, iyi bir kredi geçmişi oluşturmanıza ve zaman içinde kredi puanlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here