Hatalı Gelen Parayı İade Etmezsem Ne Olur?

886
0
Hatalı Gelen Parayı İade Etmezsem Ne Olur?

Hatalı Gelen Parayı İade Etmezsem Ne Olur? Havale ve EFT işlemleri yapan kişiler hesap numarasını ya da IBAN numarasını hatalı girdiği zaman para yanlışlıkla bir başkasının hesabına geçebiliyor. Bu durumda yatırımı yapan kişiler bankalara başvurarak gerekli işlemleri yapmak isteyebilir.

Burada temel sorun, parayı teslim alan kişi ile ilgilidir. Bu durum hukuk dilinde ‘sebepsiz zenginleşme’ olarak yer alan bir kavramdır. Yani hukuki olarak bu paranın sizin tarafınıza geçmesi sizinle alakalı olan bir durum değildir. Bu durumda parayı iade etmemeniz durumunda herhangi bir yasal yaptırıma çarptırılamaz sınız. Bu konuda daha önceden emsal oluşturan herhangi bir dava görülmemiştir.

Hatalı Gönderilen Para Geri Alınır mı?

Hatalı para gönderimi yapan kişiler için iki farklı yol vardır. Öncelikle parayı yatırdıktan hemen sonra işlemin hatalı olduğunu fark ederseniz, 5 dakika gibi bir süre içerisinde işlemi iptal etme hakkınız vardır. Zira işlemi yapar yapmaz para karşı tarafa geçmez. Genel olarak 5 dakika gibi bir sürede para karşı tarafa geçer. Eğer bu süre içerisinde işlemi iptal ederseniz, paranızı geri alabilirsiniz.

Yatırılan tutar şayet karşı hesaba geçtiyse, bu durum bankaların yapabileceği herhangi bir işlem yoktur. Banka sizlere karşı hesap ile ilgili olarak herhangi bir bilgi verme yetkisine sahip değildir.Sadece banka bu durumda hatalı gönderdiğiniz kişi ile iletişime geçerek durumu anlatır ve müşterinin iade etmesi ile sorun çözülür. Ama karşı taraf parayı iade etmek istemezse bu gibi durumlarda tek yapabileceğiniz, gerekli belgelerle birlikte karşı tarafa dava açmanız olacaktır.

Hatalı Gelen Parayı İade Etmezsem Ne Olur?

Siz gönderen değilde hatalı bir şekilde para gelen hesap sahibiyseniz ve ödemeyi yapmazsam başıma bir şey gelir mi diye merak ediyorsanız eğer her şeyden önce bu para size ait olmadığı için etik olmayan bir durumdur. Dava edilmeniz durumunda da mahkeme ile uğraşacağınız için can sıkıcı durumlar yaşanabilir. Genelde düşük tutarlı işlemler için bu gibi hatalı işlemlerin üzerine her ne kadar düşülmese de gelen parayı gönderen kişiye iade etmek en mantıklı çözüm olacaktır.

Hatalı Gönderilen Paraların Dava Süreci

Hatalı gönderilen paralarla ilgili açılan davaların olumlu sonuçlanma olasılığı çok düşük oluyor. Eğer çok yüksek bir tutarı yanlış olarak yatırdıysanız, öncelikle mahkeme karşı tarafa ulaşılmasını ister. Karşı taraf bu durumu reddettiği takdirde paranızı geri alabilmeniz oldukça zordur. Hukukta bu tarz davaların zaman aşımı süresi 10 yıldır. Bu süre içerisinde davalar otomatik olarak kendiliğinden ortadan kalkar.

Hatalı Gelen Parayı İade Etmezsem Ne Olur?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here