Hesaba Geçen Havale – EFT İade Olur Mu?

1338
0

Hesaba Geçen Havale – EFT İade Olur Mu? Havale aynı banka arası para transferi iken EFT farklı iki banka arasındaki para transferidir. Havale işlemlerinde hesap numarası, şube kodu, alıcı ismi gibi alanlar doğru yazılmadığında sistem genellikle uyarı verir ve işlemi ilerletmez. Ancak EFT işlemlerinde durum farklıdır. EFT işlemlerinde tüm bilgiler gönderici tarafından doğru yazılmalıdır ve sorumluluk göndericiye aittir.

Yanlış Yapılan Havale İşlemleri

​​​​​Sistem var olmayan bir hesaba para gönderilmek istendiğinde durdurur. Ancak var olan ama yanlış olan bir hesaba havale yapılır ise para anında karşı tarafın hesabına düşer. Bu durumda gönderici kişi paranın geri alınması için bağlı bulunduğu ya da en yakın şubeye giderek durumu anlatmalıdır. Şube gönderici kişiden itiraz formu alarak karşı tarafın hesabına bloke koyar ve para çekmesini engeller. Ancak tüm bu süre zarfında karşı taraf parayı çekmiş olursa bu durum bankanın sorumluluğundan çıkmış olur. Gönderici kişi yasal yollara başvuru yapmak sureti ile hakkını aramalıdır.

Yanlış Yapılan EFT İşlemleri

EFT işlemlerinde iki türlü yanlış yapma durumu söz konusudur. Birincisi var olmayan hesaba EFT gönderim işlemidir. Bu tarz işlemlerde gönderici kişinin hesabından tutar düşer ancak göndericinin bankasının ya da alıcı olarak seçilen bankanın havuzunda tutar bekler.

Gönderici kişi paranın çıktığı hesaba bağlı şubeye giderek ya da telefon bankacılığı aracılığı ile durumu aktarır. Gönderici bankadan alıcı bankaya Haber mesajı açılarak tutar geri istenir. Bu tutarların geri alım süreci 1 ile 7 iş günü arasında değişkenlik göstermektedir.

İkinci durumda ise gönderici kişi var olan ancak yanlış bir hesaba EFT işlemi gerçekleştirir. Bu durum da yanlış havale işlemi gibi tamamen göndericinin sorumluluğundadır. Para hesaptan çekilmeden banka aksiyon alabilir. Ancak çekilmiş bir tutar için hukuksal yollara başvuru yapılmalıdır.

Paranın Yanlış Hesaba Yatması

Bu gibi durumlarda daha önce şu konumuzda bahsettiğimiz Yanlış Havale – EFT Yaptım Karşı Taraf Parayı İade Etmiyor konumuza göz atabilirsiniz. Bu durum tamamen paranın hesaba yatması ile birlikte yanlış gönderdiğiniz kişinin iade etmesi ile çözülecek bir sorundur.

Hesaba Geçen Havale – EFT İade Olur Mu?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here