İhtiyaç Kredisi Almak İçin En İyi Neden

173
1

Yüksek faizli kredi kartı borcunu ödemek gibi, parayı akıllıca kullanırsanız, ihtiyaç kredisi almak iyi bir fikir olabilir. İşte size kredi kartı borcunu ödemek için bir kredi almanız gerekip gerekmediğini düşünürken üstünden geçmeniz gereken bazı şeyler.

İhtiyaç Kredisi Almak Ne Zaman İyi Bir Fikirdir?

Bir ihtiyaç kredisi almanın akıllı bir finansal hamle mi yoksa sizi daha derin borçlara batırabilen bir kredi mi olduğu, en azından kısmen kredi isteme nedeninize bağlıdır. Kredi kartı borcunu azaltmak veya ödemek gibi iyi nedenler finansal durumunuzu iyileştirmenize yardımcı olabilir. Ödeyemeyeceğiniz şeyleri satın almak gibi diğer nedenler borcunuzu artırabilir ve uzun vadede bütçenize daha çok zarar verebilir.

Her iki durumda da, kişisel bir borç kolay para ya da hızlı bir finansal düzeltme aracı değildir. İhtiyaç kredisi alırken çok iyi bir sebepten dolayı bile dikkatli olmalısınız.

İhtiyaç Kredisi Almak İçin İyi Sebepler

İnsanlar birçok nedenden dolayı kişisel kredi alıyorlar. Kişisel kredi almanın iyi bir karar olup olmadığı finansal durumunuza ve alışkanlıklarınıza bağlıdır.

Yapılan araştırmalara göre, insanların ihtiyaç kredisi çekmek istemesinin en yaygın nedeni, kredi kartı borcunu yeniden finanse etmek ve beklenmeyen giderler için ödeme yapmaktır. Diğer nedenler arasında büyük bir satın alma işlemi yapmak, ekonomik durumu toparlamak ve diğer borçları ödemek yer alıyor.

Ve bu sebeplerden ötürü ihtiyaç kredisi alanlar sadece düşük gelirliler değil. Beklenmeyen bir masrafı karşılamak için ihtiyaç kredisi başvurusu yapanların % 10’u ortalamanın üstünde gelir düzeyine sahiptir.

Bir nedenin iyi veya kötü olması, maddi durumunuza ve borçla ilgili hislerinize kısmen bağlıdır. Bunun iyi sebeplerinden biri, kişisel bir kredinin mali durumunuzu iyileştirmenize yardımcı olabileceği gerçeğidir.

Bireysel ihtiyaç kredileri genellikle kredi kartlarından daha düşük faiz oranlarına sahiptir, bu nedenle kredi kartı borcunuzu konsolide etmenize ve genel borçlar için daha az faiz ödemenize yardımcı olabilirler.

İki Kere Düşünmek İçin Sebepler

İhtiyaç kredisi alma sebebiniz bir zorunluluk değilse, kredi daha yüksek faizli borcunuzu ödemenize yardımcı olmaz veya yalnızca toplam borcunuzu artırırsa, kararınızı tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Bireysel kredi almayı iki kez düşünmek isteyebileceğiniz bazı nedenler arasında lüks bir düğün, kozmetik cerrahi veya pahalı bir tatil gibi karşılayamayacağınız masrafların yer alması da muhtemeldir.

Kredi Kartı Borçlarını Ödemek İçin Kredi Almanın Avantajları

Ortalama şartlarda yaşayan bir bireyin kredi kartları için almış olduğu kredi borcu birkaç bin liraya denktir. 2018 yılının ilk çeyreği itibariyle, ortalama kredi kartı kullanımı yıllık yüzde oranı ticari bankaların kredi kartlarında % 13,61 idi. Yani çevrenizde gördüğünüz birçok kişi kredi kartı borcunu ödeyemediği için kredi almaktadır.

Aydan aya bir kredi kartı bakiyesine bağlı kalırsanız, yaklaşık % 14’lük bir yıllık maliyet oranı çok fazla ilgi çekebilir. Ve bunun ortalama olduğunu unutmayın. Yıllık maliyet oranları, kredi puanı düşük olan kişiler için daha da yüksek olabilir.

Bireysel Kredilerin Sunduğu 3 Avantaj

Tek Ödeme

Borçlarınızı bireysel bir borçla birleştirirseniz, birden çok ödeme yerine yalnızca bir ödeme yapmanız gerekebilir. Tek bir ödeme, birden fazla kredi kartı için birkaç tarih ve minimum yerine her ay ödemek için yalnızca bir tarih ve tutarı hatırlamanız gerektiği anlamına gelir. Bu borcunuzu yönetmeyi kolaylaştırabilir.

Sabit Oran

Kredi kartlarında sabit veya değişken oranlar olabilir, ancak değişken oranlı kredi kartları artık çok yaygındır. Değişken faizli bir kredi kartınız olduğunda, faiz oranınız genellikle yayınlanan oranlardan daha farklıdır. Bu, aylık ödemenizin ve bakiyenize göre ödediğiniz faiz miktarının, kredi kartı sözleşmeniz uyarınca artabileceği veya azalabileceği anlamına gelir.

Birçok kişisel kredinin bir endekse göre değişmeyen sabit bir oranı vardır. Mevcut kredi hesaplarınızın çeşitli oranlarından daha düşük bir sabit oran ve aylık ödeme borcunuzu daha hızlı ödemenize yardımcı olabilir.

Sabit Kredi Vadesi

Bireysel krediler genellikle kredinin geri ödemesi için belirli bir süreye sahipken, kredi kartları minimum ödemeyi yaptığınız sürece her ay ne kadar borç almak ve ödemek istediğinizi belirleyebileceğiniz bir döner kredi şeklidir. Ve her ay yalnızca minimum ödemeyi yaparsanız, kredi kartı bakiyenizi kapatmak daha uzun sürebilir.

1 YORUM

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here