İhtiyaç Kredisi Başka Birine Devredilebilir Mi?

2117
0
İhtiyaç Kredisi Başka Birine Devredilebilir Mi?

İhtiyaç kredilerini devretme konusunda biliyorsunuz ki hepimiz gerek duydukça ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla bankaların avantajlı kredi kampanyalarından yararlanabiliyoruz. Günümüzde bir şahsa borçlanmak yerine bankalardan kredi çekmeyi daha uygun buluyoruz. Çünkü toplu borç ödemek yerine bankaların uzun vadeli taksitlendirme seçenekleri, sıkıntıya düşmeden ihtiyaçlarımızı gidermemize yardımcı oluyor. Para sıkıntımızı gidermenin şüphesiz en güvenilir yolu bankalardan kredi çekmektir. Bankaların kredi çekme şartlarına uyulduğu takdirde kredi çekme imkanınız olabilir.

Krediyi devretmek mümkün mü? Nasıl devredilir?

Tüketiciler bazı durumlarda aldıkları krediyi başka bir şahsa devretmek durumunda kalabiliyor. Örneğin; konut ya da araç kredisi, tüketiciler, her ay kira ödemek yerine bankalardan konut kredisi alarak kira öder gibi bütçelerini zorlamadan uzun vadeli taksitlendirme ile ev sahibi olabiliyorlar. Ancak bazı nedenlerden dolayı kredi borcu devam eden konutu ya da aracı üzerindeki ipoteği kaldırmadan başka bir şahsa devretme ihtiyacı duyabiliyorlar. Bu nedenle kredi kullanarak aldığınız konut ya da araçlar kredi borcu bitene kadar banka tarafından ipotek altına alınır. Konut üzerindeki ipotek, bağlı olduğu tapu dairesinde görülür. İpoteği kaldırmadan konutun satışı asla mümkün değildir. Ancak kredi borcu bulunan banka ile görüşülerek devam edilen kredinin kapatılıp yeni bir kredi talebinde bulunulabilir.

Bazı bankalar borcu devretme konusuna soğuk bakabiliyorlar. Kredi borcunuzu devretmek için ikinci bir alternatif ise, farklı bir bankadan “borç kapatma kredisi” alarak mevcut borcu ödeyip ipoteği kaldırarak satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Bankalardan alınan bazı kredi borçlarında ise devretmek mümkün olmaya biliyor. Araç ve konut kredileri belli bir ipotek karşılığında veriliyor. Bu sayede rahatlıkla devir işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak ihtiyaç kredilerinde ipotek mevzu bahis olmadığı için ve kısa vadeli krediler olmasından dolayı krediyi alan kişi borcunu ödemek mecburiyetindedir. Ayrıca bankaların borcu devretmek gibi yasal bir zorunlulukları da yoktur.

İhtiyaç kredisine genellikle şu durumlarda devretme ihtiyacı duyulur.

l Bir akraba ya da arkadaş için kefil olunduğunda ihtiyaç kredisi alan asıl borç sahibinin iflas etmesi, kaçak/kayıp olması, borçlarını ödeyememesi durumunda kefil olanın bu borcu ödemekle yükümlü olma durumunda kalması.

l Bir arkadaş, akraba ya da kardeşinize arka çıkma amacı ile ihtiyaç kredisi çekmeniz ve verdiği ödeme sözünü tutmaması ya da aksatması durumu.

l İhtiyaç kredisini sevgiliniz ya da eşiniz için kendi adınıza çekmeniz ve ardından oluşan ayrılma, boşanma gibi durumlarda kredi borcunun üzerine kalması

Bir başkası için ihtiyaç kredisi çektiyseniz ve o şahıs borcunu ödemediğinden dolayı kredi borcunuzu devretmek istiyorsanız, o şahısın onayı olmadan devir işlemi yapmanız mümkün değildir. Böyle durumlarda banka her iki tarafın onayını talep edeceği için sadece sizin devretme talebinde bulunmanız ile işleminiz gerçekleşemeyecektir. Avukata başvurarak dava açabilirsiniz ancak kredinin bir başkası için kullanıldığına dair elinizde delillerin bulunması ve bankanın da bu konuda insiyatif göstermesi gerekir.

Kredi borcunu devretmek isteyen kişi, karşı tarafın da rızası dahilinde devir işlemi gerçekleştirile bilir. Devralmak isteyen kişi borcun bulunduğu bankaya gidip ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunması gerekir. Size ait kredi borcunu üstleneceğini talep ederek daha yüksek faiz ve masraflar ile aldığı ihtiyaç kredisi ile kredi borcunu devralmak isteyen kişi borcu ödeyebilir. Ancak bu işlem için kredi borcunu devralmak isteyen kişinin aylık net geliri ile kredi notu araştırılır.

Bu yüzden başkası adına kredi çekilirken çok dikkatli olunmalıdır. Krediyi aldığınız şahıs, krediyi ödeyemediği takdirde bütün yasal sorumluluğun sizin üzerinizde olduğunu bilmeniz gerekir. Daha sonra devri mümkün değildir.

Önceki İçerikE-Devlet Mirasçılık Belgesi Sorgulama
Sonraki İçerikÜniversite Öğrencisine Devlet Kredisi
Ekonomi, Finans Ve İş fikirleri Konusunda En Güncel Ve En Yeni Haberleri Sizlerle Paylaşmak Ve Azda Olsa Yardımcı Olmaktan Mutluluk Duymaktayım. Merak Ettiğiniz Konular Hakkında Bilgi Alışverişinde Bulunabilirsiniz.