İnternetten Vergi Yapılandırma Taksiti Ödeme

750
0

İnternetten Vergi Yapılandırma Taksiti Ödeme

İnternet üzerinden yapılan ödeme işlemlerine son kararname ile birlikte yapılandırılan vergi borçları ödemeleri de dahil oldu. Son yapılan düzenleme ile devlet, kendisine vergi borcu bulunan kişilerin belli oranlarda borçlarını silerken aynı zamanda getirmiş olduğu yapılandırma ile de ödeme kolaylığı sunuyor. Böylelikle hem vatandaşların mağduriyetinin azaltılması amaçlanırken hem de hazineye kaynak akışının sağlanması amaçlanıyor.

Yapılandırma Yapılan Vergi Borçları

Son kararname uyarınca yapılan Vergi Borçlarındaki yapılandırmalar Gelir Vergilerini ve Kurumlar Vergileri kısımları kapsıyor. Gelir Vergileri, bilindiği üzere bir işletmenin yıl içerisinde mali tablosunda göre sağladığı gelirden Devlete vermesi gereken pay olarak tanımlanıyor. Geçmişte bu Vergilerini ödemeyen işletmeler için bu yapılandırma ile ödeme kolaylığı, vergi affı ve indirim gibi kolaylıklar sağlanıyor. İşletmeler, borçlarını yapılandırarak bir ödeme planı oluşturuyor ve bu plan dahilinde ödeme kolaylıklarından ve aftan faydalanıyorlar. Kurumlar Vergilerinde ise durum Gelir Vergileri ile benzerlik gösteriyor. Tüzel kişilerden farklı olarak sermaye şirketlerinin kurum olarak kabul edildiği düşünülürse bu borçların ilgilendirdiği kesim ise Anonim Şirketleri, Kooperatifler ve Limited Şirketleri olarak tanımlanabilir.

Tahakkuk Tarihi 31 Mart’ta Son Bulmuştu

Vergi Borçlarının yapılandırılması yani tahakkuk tarihleri 31 Mart 2017 tarihinde son bulmuştu. Bu tarihten önceki tahakkuk edilen borçlarda yapılandırmalar, tahakkuk tarihine göre Gelir Beyannamesine ilişkin vergi ve cezalar, gecikme faizleri ve gecikme zamları gibi durumları kapsamaktadır. Böylelikle 2017 yılında ödenecek olan vergilerden haricen bu yapılandırma taksitlerinin de ödeme planına alınması gerekliliği vardır. Aksi takdirde ise yapılandırma bozularak kazanılan indirim tutarları, ceza ödemeleri ve faizler tahakkuk tarihinden önceki şekilde uygulanmaya devam edecektir.

Motorlu Taşıtlar Vergileri de Kapsama Dahil

Gelir ve Kurum vergilerinden ayrı olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi de bu kapsama dahil edilirken 31 Mart 2017 tarihinden önce tahakkuk edilen borçlar, vergi ceza ve faizlerinde bazı af ve indirimler getirilmektedir. 2017 yılının ilk dönem ödemelerinin bu yapılandırılmaya dahil edilmediğini ise belirtmek gerekiyor.

Askerlik Kanunu, Trafik Cezaları, Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları, Milletvekili Seçim Kanunu ve Daha Birçok Alanda Düzenlemeler Getiriyor

Yapılan son düzenleme ile Milletvekili Seçilme Kanunu da dahil olmak üzere Trafik Cezaları, Genel Sağlık Sigortası Primleri, Mahalli İdareler ve Mahalle Muhtarlıkları Seçimi Hakkındaki Kanunda, Radyo ve Televizyon Üst Kurumu Hakkındaki Kanunlarda, Karayolu Taşıma Kanununda, Nüfus Müdürlükleri Kanunlarında ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun tarafından verilen para cezalarının da bu yapılandırma altına alındığının bilinmesi gerekiyor. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından takip edilen Gümrük Vergileri, idari para cezaları, faizler, gecikme faiz ve gecikme zammı alacaklarının tahsilinde de yeni yapılandırma geçerli olmaktadır.

Yapılandırmalar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve sizi ilgilendiren vergi kolları ile gerekli tüm işlemler için Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresini ziyaret edebilir ve yapılandırmaların getirdiği avantajlı ödeme koşullarından yararlanabilirsiniz.

İnternetten Vergi Yapılandırma Taksiti Ödeme
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here