İŞ Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

782
0

İŞ Bankası Çeyiz Hesabı

Çeyiz hesabı, evlilik masraflarının bir kısmını önceden biriktirerek, evlilik zamanı geldiğinde sıkıntıya düşmemek için açılan hesaptır. Uygun faiz oranı ve %20 devlet katkısıyla çeyiz hesabını, 24 yaşını doldurmayan ve evli olmayan kişilerle, çocukları için aileler de açtırabilir. Çocuk miktarının sınırlanmadığı hesap açmada sadece yasal veli olma şartı aranıyor. Ayrıca açılacak hesap sadece TL olarak açılabiliyor.

Çeyiz Hesabı Açmanın Şartları

Çeyiz hesabı, 3 yıldan 5 yıla kadar açılabilen bir vadeli hesaptır. Hesap açtıracaklar, T.C. vatandaşı ve devletin verdiği mavi karta sahip olmalıdır. 18 yaşından küçükler için velileri tarafından açılabiliyor ve büyükler için ise hiç evlenmemiş olma ve 24 yaşını doldurmamış olma şartı bulunuyor. Evlilik niyetinde olan çiftlerin ikisi de ayrı ayrı hesap açabilir ve devlet katkısı ikisine de verilir.

Böylece evlenecek olan çiftlerin ikisi de tasarruf yapmış oluyor. Açılan hesaba en az 100 TL olmak üzere, aylık veya üç aylık olarak ödeme yapılabiliyor. Aylık ve 3 aylık ödeme miktarları, banka şubelerinden öğrenilebilir. Aylık ödemelerde 3 defa, 3 aylık ödemelerde ise bir defa ödeme aksatılırsa devlet katkısı verilmiyor. Çeyiz hesabı vadesinden önce kapatılırsa faiz ödenmiyor ve başka bankalara da aktarılamıyor. Beklenmeyen nedenlerden dolayı paraya ihtiyacı olan hesap sahipleri, yılda en fazla iki defa hesaplarından para çekebiliyorlar. Ayrıca çeyiz hesabı açılırken bankanın belirleyeceği limite kadar nakit olarak para da yatırılabiliyor.

Yasal Şartlar

Devlet katkısını alabilmek için, kişilerin evlilik tarihinden en az üç yıl süresince hesaba ödemelerini yapmaları, 27 yaşını doldurmadan evlenmeleri, düzenli ödemeleri aksatmamış olmaları ve evliliği takip eden altı ay içinde, ilçe nüfus müdürlüğünden alacaklar ilk evlilik olduğunu gösteren belge ve aile cüzdanı ile bankaya müracaat etmeleri gerekiyor.

Devlet Katkısı Nasıl Hesaplanır?

Devlet katkısı 36 aydan daha az süren ödemeler için verilmiyor ve birikimler; 36-47 aylar arasında ise %10, 48-59 ay için %15 ve 60 aydan fazla ise %20 oranında hesaplanarak veriliyor. Ayrıca her süre için maksimum ödenecek miktarlar da belirtiliyor.

iş bANKASI Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

 

Sizlerde çeyiz hesabı açtırmaya karar verdiyseniz hemen size en yakın İŞ Bankası şubesine giderek kolayca başvuru yapabilir ve birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

İŞ Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here