İş Bankası Konut Kredisi Hesaplama

866
0

İş Bankası Konut Kredisi Hesaplama

Günümüzde para biriktirerek ev sahibi olma hayalleri oldukça zorlaşmıştır. Bu gibi durumlarda bankalar devreye girerek size kredi sağlamakta ve hayalinizdeki eve kavuşmanız da size yardımcı olmaktadır. Ev almak istiyorsunuz fakat yeteri kadar paranız yok banka şubesine giderek, uzun vade seçenekleri ve düşük faiz oranları ile ev kredisi kullanıp kullanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Konut kredisi ve Mortgage Arasındaki Fark

2007 Yılından önce Türkiye de ev için kullanılan krediler konut kredisidir. Vade tarihi en fazla beş yıl ve faiz oranları yüksektir. Kredi kullanabilmek için kefil istenmektedir. Fakat artık ülkemizde kullanılan bütün konut kredileri mortgage adı altında kullandırılmaktadır. Bu sistem ile faiz oranları düşük, vade tarihleri uzun yıllara yayılmış krediler kullanılabilmektedir. Ev alırken kefil istenmez. Aldığınız ev ipotek edilir.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelik olarak almak istediğiniz evi bulmanız gerekmektedir. Daha sonra bir banka ile görüşerek kredi kullanabilme olasılığını öğrenin. Ev kredisi kullanabilmek için ev bedelinin % 25’i peşinat olarak elinizde bulunması gerekir. Banka ile görüşerek evin kredi kullanma bedelini belirleyin. Aylık ödeme planınızı size en uygun şekilde belirleyin ve ödemek istediğiniz vade tarihini seçin.

Konut Kredisine Uygun Olan Evler

Öncelikle almak istediğiniz evin kat mülkiyeti tapusu olması gerekir. İnşaat halindeki bir evi satın almak istiyorsanız kat irtifakı tapusu bulunmalıdır. Evin üzerinde başka bir alacaklı tarafından ipotek bulunmamalıdır. Ayrıca hisse tapulu evler kredi kullanmada olumsuz sonuçlanabilir. Konut niteliği olmayan arsa, dükkan ve depo gibi yerler konut kredisi almak için uygun değildir.

Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler

Evraklar her bankaya göre farklılık gösterebilir. İlk olarak kimlik belgeniz, almak istediğiniz evin tapusu, gelir durumunuzu gösteren belge ve ikametgah belgeniz ile başvuru yapabilirsiniz. Tüm belgeleriniz hazır olduğunda bankaya gitmeden önce ufak bir hesaplama yapabilirsiniz.

100.000 TL 120 Ay Konut Kredisi

Örnek bir hesaplama yapacak olursak %0,99 faiz oranı ile aylık 1.427,78 TL ödeme yapılacaktır. 120 ay boyunca toplam ödeme miktarınız 171.333,60 TL olacaktır. Sigorta ve toplam masraflar dahil sizden 2.044,63 TL kesinti olacaktır.

Sizlerde bu şekilde kolayca hesaplama yapabilmek için Konut Kredisi Hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

İş Bankası Konut Kredisi Hesaplama
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here