İş Göremezlik Ödeneği Bankaya Gönderilmesi

7148
0

İş Göremezlik Ödeneği Bankaya Gönderilmesi

Halk arasında rapor parası olarak tabir edilen iş göremezlik ödeneği, sigortalı bir işçinin çalıştığı iş yerinde yaşadığı kaza sonucunda ya da mesleki rahatsızlığı nedeni ile Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından sağlanan bir ödenektir. Hizmet sözleşmesi ile ya da kendi hesabına iş görenler; iş kazası, mesleki bir rahatsızlık ve kadın çalışanlarda doğum yapma sebebi ile çalışamaz duruma gelenler, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yetki verdiği sağlık kuruluşları tarafından dinlenme raporu alması şartı ile Sosyal Sigortalar Kurumu’ da iş göremezlik ödeneği alabilirler.

SGK İş Göremezlik Parası Bankaya Ne Zaman Yatar?

Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik ödeneğini her ayın 8 ile 14.günü arasında Ziraat Bankası’na yatırır. Alo 170 den iş göremezlik ödeneğinin yapıldığı kesin tarihi öğrenmek mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu çalışana iş göremezlik rapor tarihinin yalnıza 3. günü ve sonrasındaki günler için ödeme yapar. İş göremezlik parası genel olarak çalışanın işe başlamasından sonraki tarihlerde ödenir. Bu aşağı yukarı rapor bitim tarihinden sonraki 20.gün ile 45. gün arasına tekabül eder. İş göremezlik raporu alan kişi bu raporu çalıştığı iş yerine ne kadar tez zamanda iletir ise iş göremezlik rapor bilgisi sisteme o denli hızlı girer. İşveren kendine iletilen raporu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmekle yükümlüdür.

Faydalı Konu: Rapor Parası Hesap Tanımlama

T.C. Ziraat Bankası SGK İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

İş göremezlik ödemeleri Ziraat Bankası aracılığı ile yapılır. Bu yüzden öncelikle ilgili paranın yatıp yatmadığı sistemden öğrenilir ve sonrasında parayı çekmek için bankaya gidilir. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sitesi üzerinden rapor parasının yatıp yatmadığı kontrol edilebilir.

Sisteme girdikten sonra sorgulama bölümüne tıklanır. Nüfus Kimlik bilgileri istenilen şekilde ilgili hanelere girilir. Sistemin belirlediği güvenlik kodu da doğru şekilde girilerek sorgula butonuna tıklanır ve iş göremezlik rapor parası hakkında ayrıntılı bilgi doküman olarak karşınıza çıkar. Yine bankanın 444 0 000 nolu telefon numarası aranarak hesap numarası ile bilgi alınabilir. Arzu edenler hesapta para olup olmadığını SMS yolu ile 4747’ye kısa mesaj atarak sorgulayabilirler.

İş Göremezlik Ödeneği Bankaya Gönderilmesi
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here