İş Göremezlik Ödeneği Bankaya Ne Zaman Gönderilir?

970
0

İş Göremezlik Ödeneği Bankaya Ne Zaman Gönderilir?

İş göremezlik raporu alan kişinin ödeneğini alabilmesi için bu raporu çalıştığı iş yerine teslim etmesi gerekir. Çalışanının bu ödeneği alabilmesi adına iş yeri iş göremezlik raporunu Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmek zorundadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim yapıldıktan sonra ödeneğin bankaya yatıp yatmadığı iş yeri tarafından değil iş görmezliķ ödeneğini talep eden kişi tarafından takip edilir.

İş Göremezlik Ödeneğinin Bankaya Yatıp Yatmadığı Nasıl Öğrenilir?

İş göremezlik ödeneğinin bankaya yatıp yatmadığı e-devlet sistemi üzerinden kişisel şifreyle takip edilebilir. Eğer e-devlet şifresi yoksa herhangi bir postaneden 2 TL karşılığında şifre alınabilir. E-devlet şifresinin olmaması durumunda TC kimlik bilgileriyle alo 170 den de sorgulama yapılabiliyor.

Ayrıca E-sgm portalındanda takip edilebilir. E-sgm portalına giriş işlemleri yapıldıktan sonra menüde yer alan ödeme görüntüleme seçeneğinden ödeneğin yatıp yatmadığı görülebilir.

İş göremezlik ödeneği diğer tüm şahıs ödemelerinde olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her ayın 7sinde Ziraat Bankasına yatırılmaktadır.

İş göremezlik ödeneğini almaya hak kazanan kişiler de bu ödeneklerini ayın 8 ile 14 ü arasında Ziraat Bankasından isim ve soyisim belirterek kimlikleriyle alabilirler. Bu ödeneğin ayın 14 üne kadar bankadan çekilmemesi halinde banka bu ödeneği tekrar Sosyal Güvenlik Kurumuna geri gönderir.

Bu tarihler içerisinde iş göremezlik ödeneğini alamayan kişi bir sonraki ay yine aynı tarihler arasında Ziraat Bankasından ödeneklerini alabilirler. Ancak kişinin Sosyal Güvenlik Kurumunun şahıs ödemelerinin gerçekleştirilmesiyle alakalı anlaşmalı olduğu bankalara ait hesabı varsa İş göremezlik ödeneğini almak için ayın 8 ini beklemesine gerek yok.

Sosyal Güvenlik Kurumuna anlaşmalı banka hesap numarasının tanımlatılması durumunda iş göremezlik ödeneğini en kısa sürede alabilir. Ziraat Bankası, Akbank Halk Bankası ve Vakıf Bank Sosyal Güvenlik Kurumunun anlaşmalı olduğu bankalardır. Ödemeler tanımlı hesaplara her ayın 1’inden itibaren ödenmektedir.

İş Göremezlik Ödeneği Bankaya Ne Zaman Gönderilir?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here