İş Göremezlik Parası Emanete Alındı Ne Demek?

İş Göremezlik Parası Emanete Alındı Ne Demek?

İşçinin aldığı iş göremezlik raporuna ait, Sosyal Güvenlik Kurumu, iş göremezlik ödeneği her ayın 8.ve 14. günleri arasında PTT ve bankalar aracılığıyla ödenmektedir.

İş Göremezlik Parası Alma Şartları 

İşçinin iş kazası veya hastalıktan dolayı rapor almasından dolayı çalışılamayan günlerin Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından işçiye ödenmesine iş göremezlik ödemesi denir. Ancak iş göremezlik ödemesinin alınması için rapor alan personelin son bir yıl içerisinde en az doksan gün kısa vadeli prim sigorta primi bildirilmiş olması ve on günü aşmayan raporlar kurumca bildirilen hekim veya sağlık kurulları tarafından onaylanmış olması şarttır. On günü aşan raporların ise sağlık kurulunca onaylanması gerekir.

İş Göremezlik Parası Emanete Alındı Ne Demek

İş Göremezlik raporu alan işçinin rapor parasının işçinin hesabına geçmesi için sağlık kuruluşları ve işveren tarafından belirli bildirimlerin yapılması gerekiyor. İş veren tarafından bildirim yapılıncaya kadar, geçici iş göremezlik ödeneği kurumun emanet hesabına alınır. Bu sırada TC kimlik numarası ile e-devlet sisteminden rapor parasını sorgulayan, hak sahibi “İş Göremezlik Parası Emanete Alındı mesajı” görür.

İş Göremezlik Ödeneğinin Kurum tarafından hesaplanması ve sisteme geçmesi

İş göremezlik ödeneğinin hesaplanıp, hesaba alınması için işçinin aldığı İş Göremezlik Raporunu sağlık kuruluşları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sunucularına bildirirler. Sağlık kuruluşlarından alınan raporun işleme konulması için, işçinin bağlı olduğu işverenin yasal süreler içerisinde iş göremezlik raporunu onaylayarak SGK ya bildirmesi gerekir.

Sağlık kuruluşlarının SGK ya İş göremezlik raporunu bildirmesi ile iş göremezlik ödemesi çıkar, ancak işverenin gerekli bildirimleri yapmaması çıkan ödeneğin işçinin hesabında görünmemesine sebep olur.Bu durumda iş göremezlik ödeneği kurumun emanet hesabındadır. İşveren gerekli işlemleri tamamladıktan sonra emanetteki ödenek hak sahibinin hesabına yatırılır.

İş Göremezlik Parası Emanete Alındı Ne Demek?
5 (100%) 1 vote

3 YORUMLAR

 1. merhaba,
  2010 yılından ve 2017 yılından işgöremezlik ücretim emanete alındı olarak görünüyor.paramı nasıl alabilirim?

  • Merhaba Selda Hanım,
   rapor ödemelerinde zaman aşım süresi 6 aydır alınmayan paralar SGK tarafından emanete alınmıştır.
   İlgili ödemeyi tekrar alabilmek için ALO 170 hattından iletişime geçin ve paranın tekrar aktarılma sürecini başlatın. Sizden dilekçe isterlerse eğer şu konumuza göz atmanızı öneririm. Örnek dilekçeyi buradan alarak kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here