İşsizlik Maaşı Nedir? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

906
0

İşsizlik Maaşı Nedir? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Çalışan bireyler bazı durumlarda işinden ayrılmak zorunda kalabilir veya kendi istemediği halde çalıştığı işten çıkarılabilir. Herkesin başına gelebilecek işten ayrılma durumu kişiyi zor durumda bırakarak ekonomik yönden zarar verebilir. Bu maddi ve manevi zararın önüne geçmek adına işsizlik maaşı işinden ayrılan kişilerin imdadına yetişmektedir. Sadece işten çıkarılan kişi değil bazı durumlarda istifa eden birey de işsizlik maaşı alabiliyor. İşte işsizlik maaşı hakkında tüm merak ettikleriniz:

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı, işsiz kalan ve işinden ayrılan kişilere 10 ay süreye kadar sunulan bir maaştır. Bu maaşı alabilmek ve işsizlik maaşından yararlanabilmek adına bazı kriterler ve şartlar bulunuyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız rahatlıkla işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Bir hizmet akdine bağlı bir şekilde çalışan sigortalı işçiler, sandıklara tabi olan sigortalı çalışanlar ve ülkemizde çalışma izni ile çalışan yabancı işçi ve çalışanlar işsizlik maaşından yararlanabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

Genel olarak kişi herhangi bir sebepten dolayı işten çıkarılırsa ve bir sözleşmeye bağlı olarak kişi çalışıyorsa işsizlik maaşı alabilir. İş yerinin iflas etmesi, yeni iş yeri sahibinin artık sizinle çalışmak istememesi ve buna benzer durumlar nedeniyle işten çıkarılmış olmanız gerekiyor.

Ayrıca çalışan haklı bir sebepten dolayı işten çıkarsa da işsizlik maaşı alabiliyor. Kişinin statü ve durumuna bağlı olarak en fazla 10 aya kadar işsizlik maaşı alması mümkün.

Bu maaştan faydalanmak için son 120 gün prim ödenmiş şekilde yani sigortalı bir biçimde çalışmış olmanız gerekiyor. Ayrıca çalışmış olduğunuz yerden ayrılmadan önce son 3 yıllık süreçte en az 600 gün işsizlik sigortası primleriniz ödenmiş olmalıdır. Bu şartları sağlıyorsanız işten resmi olarak ayrıldıktan sonraki 30 günlük süreçte İşkur’a gitmeniz gerekiyor.

Mevcut düzende son 4 aydaki brüt kazancınıza bakılıyor ve en az %40 oranında işsizlik maaşı veriliyor. Brüt tutarın en az %40’ı en fazla ise %80’i kadar maaş alabiliyorsunuz. Yani bir kişinin alabileceği maksimum işsizlik maaşı brüt asgari ücret tutarının %80’i olarak belirlenmiş durumdadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşten ayrıldığınızda 30 gün geçmeden İşkur’a işsizlik maaşı için başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer son 3 yılda 600 gün sigortalı olarak çalıştıysanız 6 ay, 900 gün sigortalı olarak çalıştıysanız 8 ay, 1080 gün sigortalı olarak çalışan kişilere ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı ödenebilmektedir.

Eğer işsizlik maaşı almaya hak kazandıysanız PTT şubelerinden hak kazandığınız ayın sonuna kadar maaşınızı alabilirsiniz. Nüfus cüzdanınız ile herhangi bir PTT şubesine gitmeniz yeterlidir.

Kendi isteğinizle haklı sebeplerle işten ayrıldığınızda da işsizlik maaşı alabilirsiniz ancak tekrar bir işe girdiğinizde İşkur’a bu durumu bildirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde haksız olarak işsizlik maaşı almış olursunuz ve devleti zarara uğratırsınız. Bu nedenle etik olan işsizlik maaşı alırken işe girmeniz durumunda bunu hemen bildirmenizdir.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here