İvme Finansman Paketi Nedir?

844
2
İvme Finansman Paketi Nedir?
İvme Finansman Paketi Nedir?

2019 yılında yeni ekonomi programı yapısal dönüşüm adımları içerisinde yer alan ivme finansman paketi makine sektörü ve ürünleriyle alakalı olarak kamu bankaları tarafından verilen finansman desteğidir. Verilen bu destekle birlikte ithalata olan bağlılığın azaltılması, istihdamın ve döviz gelirlerinin artırılması amaçlanmıştır. Bu paket dahilinde yapılan ödemeler sadece Türk lirası cinsinden alınabilir.

Hazırlanan ivme finansman paketi TC Hazine ve Maliye Bakanlığı inisiyatifinde olup yerli üretim yapabilme olanağı bulunan, ithalat bağımlılığı fazla olan ve ihracat potansiyeli yüksek ürün ve sektörlere yönelik verilir. Paket kapsamında kredi geri ödemeleri esnek ve sabit itfa planı olacak şekilde hazırlanır. Finansman desteği ile ilgili tüm detaylar firmaya özel olarak ve banka tarafından belirlenebilir.

Vakıfbank İvme Finansman Paketi

Vakıfbank ivme finansman paketi için krediye konu olan makinenin yerli malı belgesi bulunmalı ve makine satıcısının GTİP ya da NACE kodu kredi alabilmeye uygun olmalıdır. Verilecek olan kredi ile birlikte yatırım projesinin tamamı, makine teçhizat alımları, organize sanayi bölgelerinde bulunan firmaların arsa alımları ile alakalı ödedikleri katılım payları ödenebilir. Buna ek olarak yatırım projesi adı altında fabrika binası, arazi, arsa, araç ve makine alımı ve buna benzer yatırımlar finanse edilebilir.

Banka tarafından ivme finansman paketinin kullanılamayacağı durumlar da ifade edilmiştir. Buna göre ivme yatırım kredisi ile arza, işyeri ve arazi alımları finanse edilememektedir. İvme alıcı finansmanı yatırım kredisi ile ikinci el ve ithal makinelerin desteklenmesi de söz konusu değildir.

Ziraat Bankası İvme Finansman Paketi

Nakdi krediler arasında yer alan Ziraat bankası ivme finansman paketi on yıl vade ile verilmekte olup iki yıl boyunca anapara geri ödemesizdir. Yatırım kredisi olarak verilen bu destekte azami tutar 150 milyon Türk lirası olarak belirlenmiştir. İşletme kredisi olarak destek alınacağında ise tutar en fazla 30 milyon TL iken vade ise bir yıla kadar geri ödemesiz beş yıl vade şeklinde olabilir. Verilen pakette kredi faizleri değişken özelliğe sahiptir. Buna göre kredi vadesi boyunca faiz oranları yılda bir kere güncellenir.

Halkbank İvme Finansman Paketi

Türk lirası cinsinden verilen Halkbank ivme finansman paketi yatırım ve işletme kredisi olarak kullandırılır. Alınan kredi geri ödeneceğinde altı ayda bir ya da üç ayda bir dönemsel taksitli olarak ödenebilir. Kredinin ödemesiz dönemindeki faizler ise üç ya da altı aylık dönemlerde tahsil edilir. Halkbank tarafından verilen işletme kredisi yalnızca yatırım kredisi ile birlikte tahsis edilebilir. Ayrıca paket kapsamında verilen krediler TÜFE ya da DİBS endeksli olarak kullandırılır.

Önceki İçerikKredi Sigortası Nedir ve Kimler İçin Gereklidir?
Sonraki İçerikZiraat Bankası Tüketici Kredisi Erteleme
Ekonomi, Finans Ve İş fikirleri Konusunda En Güncel Ve En Yeni Haberleri Sizlerle Paylaşmak Ve Azda Olsa Yardımcı Olmaktan Mutluluk Duymaktayım. Merak Ettiğiniz Konular Hakkında Bilgi Alışverişinde Bulunabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz