Kartel Faizi Dava Açan Var Mı?

2647
1

Kartel Faizi Dava Açan Var Mı?

Bankaların ya da finans kuruluşların kendi aralarında aldıkları kararlar neticesinde; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) izni olmadan, bankacılık ürünlerinde faiz artırımına gitmesi durumu kartel faizi olarak açıklanabilir. Kredi ürünleri, kredili mevduat ürünleri, kredi kartı ürünleri alt başlıklarında; bankalara ek gelir sağlayan kartel faizinde faiz oranları, tüm bankaların kararlarına istinaden anapara üzerine ekleniyor.

Bu durumda BDDK ya da Rekabet Kurumu kararları ile kartel faizi uygulayan bankalara cezai yaptırımlar uygulanabiliyor. Kullandığı bankacılık ürünlerinde kartel faizine maruz kaldığını düşünen banka müşterileri; yasal yollara başvurarak, faiz tutarlarının kendilerine iade edilmesi talep edebiliyor. Bu noktada, müşteriler; nasıl bir yol izleyeceklerini bilmedikleri için, kartel faizi dava açan var mı araştırması yapabiliyor.

Kartel Faizi Davasında Bireysel Başvuru

Rekabet Kurumu ya da BDDK kararlarına istinaden, kartel faizi uyguladıkları tespit edilen tüm bankalar; müşterilerinden aldıkları fazla faiz tutarlarını, müşteri hesaplarına aktarmakla yükümlü oluyor. Bu kararlar neticesinde; ödeme alamayan müşteriler, kartel faizi konulu bir dilekçe ile banka şubelerine başvuru yapabiliyor. Kullandıkları bankacılık ürünleri ve yetkili kurumun kararlarını da dilekçelerine ekleyerek başvuruda bulunan müşteriler; dilekçeleri incelendikten sonra fazla faiz tutarlarını geri alabiliyor.

Bankaların müşteriler için geri ödeme yapmaması durumunda ise, müşteriler; tüketici haklarına ya da ticaret ve iş mahkemelerine bireysel olarak başvuru yapabiliyor. Açılan dava neticesinde; müşteriler, kartel faizine ek olarak tazminat talebinde de bulunabiliyor.

Kartel Faizi Davasında Toplu Başvuru

Kartel faizi mağdurları; bir araya gelerek, kendi seçtikleri bir hukuk bürosu aracılığı ile toplu olarak kartel faizi davası açabiliyor. Hukuk firmasının konu ile ilgili araştırmalarının ardından; tüm mağdurların yazılı dilekçeleri ve kullandıkları bankacılık ürünleri aynı dosyada birleştirilerek, dava konusu olabiliyor. Toplu başvurularda; fazla faiz tutarı ve varsa tazminat tutarı, dava sonuçlandıktan sonra müştekilere (her müşteki için ayrı ayrı) ödenebiliyor.

Kartel Faizi Dava Açıp Kazanan Davası Sürenler

Özellikle bu konuyu açmamda ki amaç varsa bu gibi dava açan kişilerin birbirlerine bilgi ve fikir verme amacı ile yardımlaşmasını sağlamaktadır. Bu konuda madur olan kişiler varsa süreniz bildiğiniz gibi daralıyor. Düşüncelerinizi ve dava açtıysanız detayları buradan paylaşabilirsiniz.

Kartel Faizi Dava Açan Var Mı?
4 (80%) 2 votes

1 YORUM

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here