Katılım Bankacılığı Nedir? Nasıl Hesap Açılır?

1221
0

Katılım Bankacılığı Nedir? Nasıl Hesap Açılır?

Katılım bankacılığı faiz sisteminin olmadığı dolayısıyla bu prensibi benimseyen, bankacılık faaliyetlerini uygulayan, hem kar hem de zarara ortak olma ilkesinden hareketle fon portföyü oluşturan, finansal kiralama, ticari ve ortaklık benzeri yöntemleri kullanmak suretiyle çalışan bir bankacılık sistemidir. Katılım bankaları reel ekonomiyi finanse ederek bu çerçevede bankacılık hizmetleri veren kuruluşlar olarak tanımlanır.

Bu kuruluşların kar ve zarar prensibine dayanarak faaliyet göstermesindeki mantık adlarındaki katılım kelimesinden kaynaklıdır. Katılım bankaları yatırımcılarından topladıkları fonları faizsiz kazanç prensiplerinden hareketle sanayi ve ticaret gibi alanlarda değerlendirir ve sonuçta oluşan zarar ve karları tasarrufların sahipleri ile paylaşma mantığında çalışırlar.

Katılım Bankalarının Hizmetleri

Katılım bankaları; kişisel cari hesaplar, çek ve senetlerin tahsili, çek karnesi verilmesi, telefon elektrik benzeri faturaların tahsilatı, sosyal güvenlik ve vergi ödemeleri için aracılık, döviz alım ve satım işlemleri, İnternet bankacılığı gibi birçok hizmet gerçekleştirir.

Güvenli İşlemler İçin Katılım Bankacılığı 

Bankacılık sistemi her ne kadar faizsiz bir sistem prensibi ile hareket ediyor olsa da tasarruf sahiplerine kazanç sağlama mecburiyetindedir. Bu bankalarda yatırım yapan tasarruf sahipleri şüphesiz diğer bankalardan elde ettikleri gibi kazanç beklentisi içerisindedirler. Elde edilen gelirler alım satım işlemleri sonucunda oluştuğu için İslam dini konusunda yetkin kişiler tarafından faizsiz kazanç olarak adlandırılır.

Katılım bankalarından elde edilecek olan kazanç miktarı diğer bankaların uyguladığı şekilde baştan belirlenmediği için sadece kar ve zarar sonuçlandıktan sonra belirlenir. Katılım bankalarında risk oranı ne kadar düşük olursa olsun yine de olası bir risk her zaman mevcuttur. Mevduat sahipleri için katılım bankaları dışındaki bankaların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından verilen 100.000 TL’lik garanti bu bankalarda da geçerlidir.

Katılım Bankacılığı Hesabı Nasıl Açılır?

Katılım bankacılığından hesap açmak için Katılım Şubelerine gelmeniz gerekmektedir. Başlangıçta biraz katılım payı yatırabilir ve hesap cüzdanınızı alabilirsiniz. Şubeye giderken kimliğinizi yanınıza almayı unutmayın. Ayrıca Ziraat Bankası gibi büyük bankalar sadece katılım bankalarında değil normal kendi şubelerinde de katılım bankası işlemlerini yapmaktadır. Ziraat Katılım için Ziraat Bankası şubelerine giderek hesap açabilir para yatırma işlemi yapabilirsiniz.

Katılım Bankacılığı Nedir? Nasıl Hesap Açılır?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here