Kayıp Banka Kartı Sonrasında Yapılacaklar

126
0

Banka kartınız kaybolmuş veya çalınmışsa, kartınızı iptal edip yenisini almak için atabileceğiniz birkaç basit adım vardır. Bu şekilde, banka kartınız izniniz olmadan kullanılamaz ve kartınızın yanlış ellere geçmesi durumunda finansal sorumluluğunuzu sınırlayabilirsiniz.

Banka kartınızı kaybetmek endişe verici olabilir. Bir hırsız banka hesabınızdaki paraya erişmek için kartınızı kullanabilir.

Ancak haberler iyi: Kayıp banka kartınızı devre dışı bırakmak için yapabileceğiniz şeyler de vardır.  Böylece kartınız izniniz olmadan kullanılamaz. Finansal sorumluluğunuzu sınırlandırmak için, kartınız kaybolur, çalınır veya yetkisiz satın alımlar yapmak için kullanılırsa bankanıza rapor verirken hızlı davranmanız gerekir. İşte kartınız kaybolur veya çalınırsa yapmanız gerekenler:

İçindekiler

Hesap Geçmişinizi İnceleyin

Hesaplarınızı şüpheli etkinlik açısından izlemek her zaman iyi bir fikirdir, ancak banka kartınızın kaybolduğundan veya çalındığından şüpheleniyorsanız, bu alışkanlık hesabınızı güvende tutmak için özellikle yardımcı olabilir. Hesabınıza çevrimiçi olarak erişebiliyorsanız, hesap geçmişinizi düzenli olarak almak ve yasal olduğundan emin olmak için her işlemi incelemek iyi bir yöntemdir. Beyannameleri çıktı olarak alırsanız, yapmadığınız para çekme işlemleri için dikkatlice inceleyin.

Yetkisiz işlemler bulursanız, kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını bildirirken bunları bankanıza rapor edebilmeniz için not alın. Hesabınızda yaklaşmakta olan faturaları ödemek için yeterli paranız olduğundan emin olun. Aksi takdirde, bir gecikme ücreti talep edilebilir.

Kayıp Banka Kartını Bildirin

Hesap geçmişinizi kontrol ettikten sonra kartınızın kaybını veya çalınmasını bankanıza bildirin. Yetkisiz etkinlik olduğunu fark ettiyseniz, bunu da eklemeyi unutmayın. Hesabınızdan yapılan işlem tarihini ve tutarını belirtin.

Bankanızın genellikle hesabınızdaki sahte masrafları araştırmak için 10 iş günü vardır. Soruşturma tamamlandığında, bankanız bulgularını üç iş günü içinde size bildirmelidir.

Soruşturmanın tamamlanması 10 iş gününden uzun sürerse, bankanız soruşturma devam ederken genellikle yetkisiz işlemler için geçici bir banka kartı vermelidir.

Finansal kurumunuz çoğu zaman kayıp banka kartını iptal eder ve size teslim edilecek olan bir yedek kart gönderir. Ancak kartınızı bir yerlerde unuttuğunuzu ya da evin içinde kaybettiğinizi ve bulacağınızı düşünüyorsanız yedek kartı dondurabilirsiniz ya da hiç teslim almaya da bilirsiniz.

Otomatik Ödemeleri İptal Edin

Banka kartınızla yaptığınız tüm otomatik ödemeleri iptal edin; kartı devre dışı bıraktıysanız ödeme yapılamaz. Kargodaki yeni kartınızı beklerken alternatif bir ödeme yöntemi belirlemek için her alacaklıyla iletişime geçin; böylece ödemeleriniz gecikmez, bu da kredinizi olumsuz etkilememiş olur.

Yazılı Takip Yapın

Bankanız ile ilk temasınızdan sonra, bankayla iletişiminizin ayrıntılarını özetleyen yazılı bir mektup gönderin. Kayıp banka kartını fark ettiğinizde ve kaybolduğunu veya çalındığını ilk rapor ettiğinizdeki tarihten hesap numaranıza kadar tüm bilgileri ekleyin.

Mektubunuzu onaylı posta yoluyla göndermeyi ve iade makbuzu istemeyi ihmal etmeyin. Bankanızla ilgili bir anlaşmazlık varsa, bu şekilde rapor ettiğinizde, bildirdiğinize ve mektubunuzu aldıklarına dair bir onay alırsınız.

Finansal Sorumluluğunuzu Ortaya Çıkarın

Banka kartları, kredi kartlarıyla aynı sorumluluk korumasını sunmasa da, yasalar, banka kartınızın kaybolması veya çalınması durumunda finansal sorumluluğunuzu sınırlandırır. Sorumluluğunuz, zararınızı bankanıza ne kadar sürede bildirdiğinize bağlıdır. Kartınızın kaybolduğunu ya da çalındığını düşündüğünüz anda bankanıza haber vermeniz durumundan o andan itibaren yapılan ve sizin yetkiniz dahilinde olmayan işlemler için banka zararınızı karşılamak zorundadır.

Sıradaki Adımlar Nedir?

Banka kartınızın kaybolmayacağına veya çalınmayacağına dair hiçbir garanti olmadığı için, kendinizi korumanıza yardımcı olacak birkaç küçük ipucu vardır. İlk önce kişisel kart şifrenizi değiştirin. Birisi yeni banka kartınıza rastlarsa, eski PIN‘inizi kullanarak hesabınıza erişim sağlayabilir.

Ardından, banka kartı işlemleri için e-posta veya metin uyarıları ayarlayın, böylece birisinin kartınızı izniniz olmadan kullanıp kullanmadığını derhal anlarsınız. Şüpheli faaliyetler için işlemlerinizi düzenli olarak takip etmeyi unutmayın. Bu şekilde bankanıza en kısa sürede rapor edebilirsiniz.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here