Kısa Yoldan Konut Kredisi Hesaplama

804
0

Kısa Yoldan Konut Kredisi Hesaplama

Ev almak yahut ileriye yatırım yapmak isteğinde olan bireylerin her zaman belirli bir birikimleri olmayabilir. Bu durumda konut kredisi alma yoluna giden bireyler kira ödemek yerine konut kredisinin taksitlerini ödemeyi tercih eder. Konut kredilerinin vadesi genellikle faiz oranı sabit kalmak koşulu ile 5 ve 30 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Konut kredisi almak için belgelerden önce bireyin yahut bireylerin satın almak istediği konuta karar vermesi gerekmektedir. Daha sonra ise konut kredisi için en uygun faiz oranını sunan bankalar araştırılmalıdır. Birey yahut bireyler tarafından yapılan konut kredi başvurusu öncelikle bankadan ön onay almalıdır. Ön onay süreci tamamlandıktan sonra ise banka başvuru sahibinden nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı olmak üzere üç belge ister.

Başvuran kişinin düzenli gelirinin olması halinde başvurusunun kabul edilme ihtimali oldukça yüksektir. Bunun yanında kredi borcundan dolayı hakkında takip kararı olan bireyler konut kredisi alamazlar. Konut kredilerinde kefil aranmaz. Bunun sebebi ise kefil yerine ipotek uygulamasının yer almasıdır. Konut kredisi başvurusu onaylandıktan sonra satın alınmak istenen evin değerini gayrimenkul uzmanları tarafından belirleniyor. Kanunlar gereğince uzmanlar tarafından belirlenen değerin % 25 inin peşinat olarak ödenmesi gerekir. Geri kalan % 75’lik kısma ise konut kredisi verilebiliyor.

Konut Kredisine Uygun Evler Hangileridir?

Konut kredisi alabilmek için satın alınmak istenen konutun kat mülkiyet tapusu olmalıdır. Bunun dışında inşaat yahut proje aşamasında satın alınmak istenen konutlar için kat irtifakı tapusu gereklidir. Konut kredisinin kısa vadeli olan daha avantajlıdır çünkü faize ödenen para miktarı uzun vadeli kredilere göre daha düşüktür. Konut kredisi alınarak satın alınan bir evi başkasına satarken üzerindeki ipoteği kaldırmak mümkün değildir. Ev ipotekli bir şekilde el değiştirir.

Kısa Yoldan Konut Kredisi Hesaplama
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here