KKTC İle Yapılan Elektrik Antlaşmasında Sona Gelindi

504
0

KKTC İle Yapılan Elektrik Antlaşmasında Sona Gelindi

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat ATUN, “Türkiye ile geçen sene yapılan enerji ortaklığı sözleşmesi dolayısıyla, deniz altından yapılacak ulaştırma çalışmalarıyla sağlanacak elektrik projesinin sonuna gelinmiştir.” dedi.

Sunat ATUN ayrıca açıklamasında, “Elektrik projesi konusunda yapılacakların sadece politik olarak düzenlemeler kısmının kaldığını belirterek, yıl sonu bitmeden projeye başlanılırsa iki, iki buçuk yıl içerisinde tamamlanabileceğini düşündüğünü söyledi. Enerji ortaklığı elektrik projesi tamamlandığında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye elektrik alışverişi konusunda da ortaklık yaşayacaktır.” diye belirtti.

Elektrik projesi sözleşmesi geçen sene yapılmıştı

Türkiye’ den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ ne elektrik ulaştırılması için yapılan ortaklık gereği imzalanan sözleşme, iki ülke arasında geçen sene 11 Ekim 2016 yılında yapılmıştı. Atun gerçekleştirilen bu projenin KKTC için çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Yapılan sözleşme sonrası ortak proje çalışanları birkaç defa bir araya gelerek konu hakkında çalışmalar yapmışlardı. Yapılan ortak çalışmalar sonucu projede neredeyse tamamlanma aşamasına gelinmiş, iş konusunda da sadece siyasilerin halledebilecekleri süreç aşamasına girilmiştir.” dedi.

Ayrıca Atun, “Kendisinin ve Berat Albayrak’ ın yapılan anlaşma konusunda karşılıklı olarak fikirlerini paylaşıp gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını söyledi. İki ülke arasında 2009 yılından beri yapılan anlaşmalar arasında en değerlisi olduğunu da belirtti. Yapılan bu projenin küresel bir özellik taşıdığı tamamlanması sonrasında kesinti yaşanmayan daimi ve sürekli elektrik enerjisine kavuşulacağını söyledi.”

KKTC İle Yapılan Elektrik Antlaşmasında Sona Gelindi
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here