Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

1961
0

Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankaya ev kredisi için başvuru yapan kişilerin kredileri hemen onaylanmaz. Bankalar kredi onayı sürecinde kişilerin hem gelir durumlarını hem de kredi sicillerini değerlendirmeye alır.

Banka şubesi ve banka genel merkezinin ayrı ayrı yaptığı değerlendirmeler sonrasında, uygun olan kişilere ev finansmanı kullandırılır. Ev kredisinde en önemli iki nokta şunlardır; gelir durumu ve kredi notu. Özellikle kredi risk seviyesi kötü olanlara kredi verilmediğinden dolayı, birçok kişi konut kredisi çekmek için kredi notu kaç olmalı sorusunu sormaktadır.

Konut kredisi için en önemli noktalardan biri olan Findeks kredi notu bankalar tarafından kabul edilebilir bir seviyede olmalıdır. Findeks kredi notu 0-1900 puan arasında değişip her seviye için bankanın kredi onay süreci farklılık oluşturacaktır.

Örneğin, belli seviyelerin altında bulunan kişilere konut kredisi çıkması çok zorken, kredi notu iyi olanlara da çok rahat kredi çıkabilmektedir.

Konut Kredisi İçin Kredi Notum En Az Kaç Puan Olmalıdır?

Öncelikle banka kredi puanı seviyelerinin ne anlama geldiğine bakalım. Daha sonra hangi not seviyesinde daha kolay konut kredisi verildiğini inceleyelim.

Kredi notu seviyeleri;

0-699 Arası Kredi Notu; Bu kredi notu aralığına sahip olan kişilere, konut kredisinin çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Bu kişiler banka kredisi başvurusu yapmadan önce mutlaka kredi puanlarının yükselmesini beklemelidir.

700-1099 Arası Kredi Notu; Orta riskli olarak kabul edilen bu kredi notu seviyesine sahip olan banka müşterilerinin konut kredisi çekmeleri mümkün olabilir. Ama bunun için banka şu isteklerde bulunabilir;

  • İyi bir gelir durumu gösteren maaş bordrosu
  • Ek teminatlar
  • Kredi limitine göre bir ya da daha fazla kefil

Bu şartları yerine getirenlere bazı bankalar konut kredisi verebilmektedir. Özellikle, özel sektör bankaları bu konuda daha fazla esneklik tanımaktadır.

1100-1499 Arası Kredi Notu: Az riskli olarak değerlendirilen bu kişiler bankalardan aslında kolay kredi çekebilir. Bu seviyedekiler için artık kredi notu pek sorun olmaz. Bankanın rutin olarak istemiş olduğu diğer, gelir belgesi ve teminatların sağlanması ile kişiler çok kolay bir şekilde konut finansmanı kullanabilir.

1500-1699 Arası Kredi Notu: İyi olarak kabul edilen kredi notu aralığıdır. Bu kredi notuna sahip kişilere konut kredisi konusunda bankalar tarafından kesinlikle zorluk çıkarılmaz. Ve genelde çok yüksek limitli kredi onayları verilmektedir. Satın alınmak istenen evin değeri, kişinin gelir seviyesine göre orantılı ise o zaman banka aynı gün içinde kredi onayı verebilmektedir.

1700-1900 Arası Kredi Notu: Bu kredi notu her bankanın istemiş olduğu müşteri profilini özetlemektedir. Bu kredi notuna sahipseniz bankadan daha düşük faizli konut kredisi bile kullanabilirsiniz. Çünkü, bankalar açısından en az riskli kişiler bu kredi notuna sahip kişilerdir. Gelir göstermeleri durumunda anında kredi onayı çıkar.

Kredi Notuna Göre Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin findeks banka puanlarının iyi olması durumunda bankalar daha düşük faizle konut kredisi vermektedir. Bu konuda ING Bank her sene findeks kredi notuna bakarak kredi vermeye devam etmektedir.  ING Bank kredi notu 1700’ün üzerinde olan kişilere çok düşük faizli krediler vermektedir. Ev kredisi çekmek isteyip de kredi notu 1700 üzerinde olanlar ING Bank konut kredisini de inceleyebilir. Çünkü, % 0,1 faiz farkı 10 senelik konut kredilerinde on binlerce TL tasarruf anlamına gelebilir.

Konut kredisi için kredi notunun önemi hakkında daha detaylı bilgilere www.bankakredisi.org internet sitesinde ulaşabilirsiniz. En düşük konut kredileri ve en kolay ev kredisi veren bankaları bu site üzerinden karşılaştırma fırsatı elde edebilirsiniz.

Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?
5 (100%) 2 votes

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here