Kötü Kredi Puanı İle Kredi Başvurusu Yapmak

752
0
Kötü Kredi Puanı İle Kredi Başvurusu Yapmak

Kötü kredi puanına sahip olmak, sizi en iyi fırsatlarla kredi almaktan alıkoyabilir. Ancak bu, daha pahalı olan kredi kaynaklarına başvurmanız gerektiği anlamına gelmez. İşte kötü kredi notu ile borç almayla ilgili bilmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor. Kimse kötü olanaklara sahip bir kredi almak istemiyor, ama bir sebeple, birçok insan bu duruma düşüyor.

Kötü bir kredi puanınız olması, kötü bir insan olduğunuz anlamına gelmez. Ancak kredi geçmişiniz, bütçenizi ne kadar iyi kullandığınızın ve borçlarınızı geri ödeyip ödemediğinizin hesabını tutar. Eğer iyi bir kredi puanı, kredileri iyi faiz oranları ile almayı kolaylaştırabiliyorsa, kötü kredi de bunun tersi yönünde etkili olabilir. Peki, kötü kredi puanına sahip olarak bir krediye başvurmanız gerekiyorsa ne yapmalısınız?

2014 yılında yapılmış bir pazar araştırmasına göre, ankete katılan kişilerin % 40’ı kredi almak istediklerinde onaylanmayacaklarını düşündükleri için kredi başvurusu yapmamıştır. Kredi başvurusunun reddedilmesi bir ihtimal olabilir, ancak kötü kredi puanı her zaman ret yiyeceğiniz anlamına gelmez.

Bu nedenle, kötü şartlara sahip kredilere başvurmadan önce, kötü kredi puanına rağmen bir kredi başvurusu hakkında bilmeniz gereken bazı şeyleri incelemek isteyebilirsiniz.

Kredi Puanları: Kredi Not Ortalamanız

Kredi ve kredi puanlarının nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacak bir karşılaştırma.

Üniversitede tarih, matematik, ekonomi ve psikoloji gibi farklı konularda çalışırsınız. Her ödev için bireysel notlar ve ders sonunda da genel performansınız için bir not alırsınız. Dönem sonunda, daha önce derslerinizde yaptığınız tüm çalışmalara dayanarak, tek bir puan alarak genel not ortalaması oluşturursunuz.

Kredi raporlarınızın ve kredi puanlarınızın arkasındaki fikir budur. Kredi raporlarınız, borçlu olduğunuz paranın bir listesini, nasıl borçlu olduğunuzun ayrıntılarını ve kabul ettiğiniz şekilde ödeme yapma geçmişinizi içerir. Diğer yandan, kredi puanlarınız, genel not ortalamanıza benzer. Kredi raporlarınızdaki bilgilere dayanarak hesaplanırlar ve borç verenlerin kredinizi ne kadar iyi yönettiğinizi anlamalarına yardımcı olurlar.

Bir bütün olarak kredi dendiğinde, genellikle hem kredi raporlarınız hem de kredi puanlarınız anlamına gelir. Çünkü borç verenler genellikle sizin bir kredi başvurunuzu onaylayıp onaylamamaya karar verirken her ikisine de bakar. Bankalar, ilk önce kredi puanlarınızı inceleyip ne kadar güvenilir olduğunuza dair bir ön bilgi edinirler.

Kötü Kredi Puanı Tam Olarak Nedir?

Birden çok şirket, kredi puanlama modelleriyle kredi puanları oluşturur. Ekonomistler, kredi verenlerin kredi başvurularını değerlendirirken kullanabilecekleri birçok puanlama modeli sunmaktadır. Kredi puanları 300 ile 850 arasında değişmektedir. Kredi puanlarına göre puan aralıkları şu şekilde tanımlanmaktadır:

  • Zayıf: 579 ve daha düşük
  • Düşük: 580–669
  • İyi: 670–739
  • Çok iyi: 740–799
  • Olağanüstü: 800+

Nisan 2017 itibariyle, ortalama kredi puanının 700 olduğu görülmüştür. Ancak, düşük aralıkta kredi notuna sahip kişiler bazı kredi türleri için onay almakta zorlanabilirler.

İnsanlar birçok nedenden ötürü kötü kredi puanlarına sahip olabilirler. Örneğin, ödemelerinizin tarihini kaçırırsanız, kredi kartlarınızın limitini maksimuma çıkarırsanız veya iflas veya haciz gibi kredi raporlarınızda olumsuz izler bulunursa, kredi puanlarınız düşebilir.

Farklı Kredi Puanı Gereksinimleri

Borç verenlerin kendi kesim kredisi puanları olabilir. Puanlarınız bu kesintinin altına düşerse, borç verenin sizi kredi için onaylama olasılığı daha düşük olabilir. Ancak puanlarınız bu puanın üzerindeyse, borç verenin kredi geçmişinizi görmesi için kredi raporlarınızı açma olasılığı daha yüksek olabilir. Borç veren daha sonra borç / gelir oranınız gibi verilere bakarak, size bir kredi teklif edip etmeyeceğine ve hangi faiz oranında kredi alabileceğinize karar verebilir.

Farklı borç veren türleri, çeşitli finansal ürünler için farklı puan gereksinimlerine sahip olabilir. Örneğin, en düşük peşinat gereksinimi (% 3,5) olan bir ipoteği almak için 580 veya daha yüksek kredi puanlarına ihtiyacınız olacaktır. Bankalar veya kredi birlikleri gibi finansal kurumlar, geleneksel bir ipotek almak için 600’lerde kredi notlarına sahip olmanızı isteyebilir. 500’lerde kredi notlarına sahip kişiler için kalifiye bir kredi almak zor ya da maliyetli olabilir.

 

Önceki İçerikBirden Fazla Kredi Kartını Başarılı Bir Şekilde Yönetme Konusunda 5 İpucu
Sonraki İçerikKredi Puanlarınızı Hangi Faktörler Etkiler?