Kredi Kartı Borcunu Yönetme

162
0

Özellikle de birden fazla kredi kartınız varsa, kredi kartı borcunu ödemek hem finansal olarak hem de ödeme takvimlerini takip etmek açısından zor olabilir. Birden fazla kartın borcunu ödeyemez hale geldiğinizde ise kendinizi büyük bir çıkmazda gibi hissedebilirsiniz. Aslında uygulayabileceğiniz birkaç metot sayesinde  bu borçları kolayca sıfırlamanız mümkündür.

Bakiye Transferi İçin Kredi Kartı Kullanın

Bakiye transferi, bakiyeleri bir veya daha fazla kredi kartı hesabından farklı bir karta taşımanıza olanak tanır. Bakiye transferi sağlayan kredi kartları genellikle, belirli bir süre içinde transfer ettiğiniz bakiyeler için yüzde 0’lık bir yıllık maliyet oranı sunar.

Artıları: Tanıtım süresi sona ermeden önce havale ettiğiniz bakiyeleri ödüyorsanız, tahakkuk eden bakiyeye faiz ödemeleri yapmaktan tamamen kaçınabilirsiniz.

Eksileri: Promosyon süresi sınırlıdır. Yararlanma süresi sona ermeden önce aktardığınız tutarı ödemezseniz, kalan bakiye için kartın normal oranı üzerinden faiz tahakkuk ettirilir.

Buna ek olarak, bazı kartlar bir bakiye transfer ücreti alır; bu da geri ödemeniz gereken borca ​​eklenir. Ayrıca, tahsil edilen ücretler dahil havale ettiğiniz tutar kredi limitinizden daha yüksek olamaz; yani limitiniz tüm borcunuzu ödeyebilmeniz için yeterince yüksek olmayabilir.

Aynı bankalar tarafından verilen kartlar arasında bakiye devrine izin verilmeyebileceğini unutmayın. Ve bir bakiye transferini tercih ederseniz, zamanında ödeme yapmak özellikle önemlidir, çünkü geç ödemeler tanıtım amaçlı yıllık maliyet oranı teklifini iptal edebilir.

Bir Arkadaşınızdan Veya Aile Üyesinden Yardım İsteyin

Ne kadar borçlu olduğunuza ve genel mali durumunuzun nasıl göründüğüne bağlı olarak, aile üyelerinden birinin size borç para vermesini istemek mantıklı olabilir.

Ancak, bu yöntemi tercih ederseniz, kredi şartlarının ve geri ödeme planının tıpkı bir finans kuruluşundan kredi alırken olduğu gibi açıkça belirtildiğinden emin olmak önemlidir.

Artıları: Tanıdığınız birinden borç para aldığınızda, kredi alabilmek için uğraştığınız gibi minimum uygunluk şartlarını yerine getirmeniz gerekmez ve bir banka veya kredi birliğinden alacağınız faiz oranından daha düşük bir faiz oranı elde edebilirsiniz.

Eksileri: Tanıdığınız birinden borç para almak zordur, çünkü ilişkinizi bozabilir. Ayrıca, kredinizi zamanında ödeyemiyorsanız, mali kaynaklarınızı riske atıyor olabilirsiniz.

Aşağıdakiler mevcut olan diğer kredi kartı konsolidasyon yöntemleridir, ancak yukarıda bahsettiğimiz seçeneklerden daha riskli oldukları için bunları önermiyoruz.

Nakdi Otomatik Yeniden Finanse Etme

Bazı borç verenler, kredi kartı borcunu birleştirmek gibi, diğer harcamalar için borç vermek için aracınızı teminat olarak göstermenize izin veren nakit geri ödemeli oto kredileri sunar. Ancak, ödemelerinizi yapamıyorsanız, aracınızı kaybetme riskiniz vardır.

Konut Kredisi

Ev kredileri, mülki varlığınıza karşı borç almanıza ve hemen hemen her şey için ödeme yapmak adına kredi kullanmanıza izin verir. Bu iyi bir seçenek gibi görünebilir çünkü bu krediler genellikle kredi kartlarından ve bireysel kredilerden daha düşük faiz oranlarına sahiptir. Ancak ödemelerde temerrüde düşerseniz, borç veren genellikle haciz işlemine başlama hakkına sahiptir ve evinizi kaybedebilirsiniz.

Emeklilik Hesabı Kredisi

Herhangi bir banka tarafından sunulan emeklilik hesabı avantajına katılırsanız, bu fonların bir kısmını borçlarınızı ödemek için kullanmak cazip gelebilir. Emeklilik hesabı kredileri, bankanız kendisi bir kredi seçeneği teklif ettiği sürece bir kredi puanı sorgulaması gerektirmez. Faiz oranları genellikle bir banka kredisi veya diğer işlemler için ödediğinizden daha düşüktür. Ancak ödemelerinizi yapamıyorsanız, çektiğiniz miktar vergilendirilebilir ve bunun üzerine bir ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzu tek bir ödemede konsolide etmek, özellikle daha düşük faiz oranına sahip bir çözüm elde ederseniz, mali sıkıntılarınızın çözümü gibi görünebilir. Ancak seçeceğiniz çözüm yöntemi sizi uzun vadede daha çok sıkıntıya sokacaksa, bu yolu seçmek çok da mantıklı olmayabilir.

Kredi kartı borçlarınızı birleştirmeden önce, kendi imkanlarınız dahilinde yaşamanız ve tekrar borca ​​girmekten kaçınmanıza yardımcı olacak bir plan bulmanız çok daha işe yarar olacaktır. Ardından, size uygun olan kredi kartı borcu erteleme ve birleştirme yöntemini seçebilirsiniz. Evinizi, aracınızı veya emekliliğinizi tehlikeye atabilecek bir borç konsolidasyon yöntemi seçmekten kaçınmaya çalışın.

 

 

24

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here