Kredi Kartı Çalındığında Ne Yapmam Gerekiyor?

964
0

Hayatta her an kullandığımız kredi kartımızı bazen düşürebiliyor bazen de çaldırabiliyoruz. Bu gibi durumlarda panik yapmadan hemen olaya müdahale etmemiz gerekiyor. Aksi halde kredi kartınız kullanılarak sizin yerinize harcamalar yapılabilir ve siz de bu durumda mağduriyet yaşayabilirsiniz. Kredi Kartının İptali Kredi kartı kaybolması durumunda yapmanız gereken ilk şey bankanızı arayarak durumu anlatmanız ve kartınızın iptalini istemeniz olacaktır. Böyle durumlarda bankanız hesap dökümüne ulaşacak ve son 24 saatlik harcamaları dikkate almayacaktır. Ancak bunu her banka yapmak istemeyebiliyor. Bankanıza kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizi söyledikten sonra kartınızı çaldırdığınız yere en yakin karakola gidip ihbarda bulunmanız gerekiyor. Bunun sonucunda şikayetiniz doğrultusunda tutanak tutuluyor ve kartınızı çalan kişiye ulaşmaya çalışılıyor.

Kredi Kartı Harcama İtirazında Bulunmak

Kredi kartınız çalındığında ya da düşürdüğünüzde eğer son 24 saatte harcama yapılmışsa ve bankanız bunun sorumluluğunu size yüklüyor, ödeme yapmayı kabul etmiyorsa bankanıza kredi kartı harcama itirazı yapabiliyorsunuz. Bu durumda bankanız size bir harcama itiraz formu dolduracaktır. Bu formu doldurduktan sonra polis tutanağı ya da savcılık suç duyurusunun bir kopyası ile bankaya başvurmalısınız. Tüm bunlardan sonra gerisi bankanızın inisiyatifine kalıyor.

Kredi Kartıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı sahibi olmanın çok kolay olduğu günümüz koşullarında çoğu kişinin cüzdanında farklı farklı bankalar olmak üzere birden fazla banka/kredi kartı bulunuyor. Dolayısıyla kart hırsızlığına karşı bir önlem olarak, sadece devamlı kullandığınız kredi kartlarını yanınızda bulundurabilirsiniz.

Düzenli olarak kullanmadığınız kartlarınızı evde güvenli bir yerde saklamak ya da ihtiyacınız yoksa iptal ettirmek yararlı olabilir. Çoğu bankanın kredi kartı satma uğraşlarına karşılık bu konuda dikkatli olmalı ve kredi kartıyla olan ilişkinize dikkat etmelisiniz. Ayrıca kart şifrenizi seçerken zor tahmin edilebilecek bir seçimde bulunmanız olası bir hırsızlık karşısında kartı çalan kişinin harcama yapmasına engel olabilir. Zorlayıcı bir şifre, bankanız böyle bir durumda sizden son 24 saatlik harcamalarınızın ücretini talep ederse bir dayanak noktası da olacaktır. Harcamalarınızı yaparken, bankamatik noktalarında ya da post makinelerinde dikkatli olmalısınız.

Kredi Kartı Güvenliği

Kredi kartlarınızı mümkün olduğunca dikkatli kullanmalısınız. Alacağınız bazı önlemleri kısaca anlatalım. İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsanız özellikle 1.2 maddeye dikkat edin.

1- Kart Şifrenizi Mümkün Olduğunca Zor Yapın

Kart şifrelerinizi eskiden kalma alışkanlık olarak sakın doğum tarihi yapmayın. Cüzdanınız düştüğünde kartınız ve kimliğiniz aynı yerde olacağından kartın kullanılabilmesi için ilk deneyecekleri şifrelerden bir tanesidir.

2- Kartınızı İnternet Alışverişine Kapatın

Yapılan son güncellemeler ile birlikte kredi kartları e-ticaret işlemlerine kapatılmış ve sadece sizin onayınız doğrultusunda açılmaktadır. Bu sayede kart bilgileriniz ele geçirilmiş olsa bile sizden izin alınmadan alışveriş yapılamaz. Peki internet alışverişini nasıl yapacaksınız? Bu durumda internet bankacılığı ya da mobil şubeden banka hesabınıza giriş yapın ve alışveriş yapacaksanız kartın kullanımını açın. Alışveriş işleminiz sona erdikten sonra kart kısıtını tekrar koymayı sakın unutmayın.

3- Kartınızın Arka Kısmını İmzalayın

Kart güvenlik aşamalarından bir tanesi de size ait olan kartları imzanız ile kullanmak. Bazı alışveriş mağazalarında fiş yazdırma esnasında imza alınmakta ve kart arkasında yer alan imza ile karşılaştırılmaktadır.

4- Sanal Kart Kullanın

Yine internet üzerinden güvenli alışveriş yapabilmek için en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Sanal kart bankaların müşterilerine sunmuş oldukları kredi kartı basımı yapılmadan sadece internet üzerinden yapılacak işlemler için kullanılacak bir yöntemdir. Sanal kart limitleri hesabınızdan ya da kredi kartınızdan tahsil edildiği için sadece alışveriş esnasında limit atabilir işleminiz bittikten sonra sanal kartta yer alan bakiyeyi sıfırlayabilirsiniz. Bu sayede kart sizin izniniz dışında kullanılsa bile içinde bakiye olmadığı için işlem yapılamacaktır.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here