Kredi Kartı PIN Kodu Nedir Ve Nasıl Edinilir?

160
0

Bir ATM’den nakit almak için kredi kartı PIN kodu gerekebilir. Ayrıca, belirli alışverişler yapmak için bir PIN kullanmanız da gerekebilir. Bankanız talep ettiğinde bir PIN oluşturmak zor olmamalıdır. Ancak bazen bazı bankalar her kart için aynı PIN kodunu kullanmanıza izin vermeyebilir.

Bir kredi kartı PIN kodu veya kişisel kimlik numarası, genellikle bir kredi kartının sahibi olduğunuzu doğrulamak için kullandığınız dört basamaklı bir koddur. Bir imza gibi, kimliğinizi doğrulamak için kullanılır ve sahtekarlığa karşı korunmanıza yardımcı olur. Bu kodu bir ATM’de işlem yapmak için kullanmanız gerekebilir.

Ancak kredi kartı standartları ülkeden ülkeye değişebilir. Yurtdışına seyahat ediyorsanız, bazı işlemleri tamamlamak için bir kredi kartı şifresi kullanmanız zorunlu olabilir. Kartınızın dokunmatik özelliğini kullanmanıza izin verilmeyebilir.

İçindekiler

Kredi Kartı Şifresi Nedir?

Kredi kartı PIN kodu, bir kredi kartını açtıktan sonra size atanan veya seçtiğiniz dört basamaklı bir koddur. İmzanızın ve kartınızın EMV yongasının üstünde bazen ekstra bir güvenlik katmanı olarak kullanılır.

Ancak, Türkiye’de yeni nesil bir kredi kartıyla ödeme yaparken genellikle PIN’inize ihtiyacınız olmaz. Bunun yerine, kredi kartınızı okuyucuya tutmanız ve dokunmatik ödeme özelliğini kullanmanız yeterlidir.

Kredi Kartı PIN’ine İhtiyacınız Olduğunda

İki tür işlem için bir kredi kartı PIN koduna ihtiyacınız olabilir: nakit avans alma ve yurtdışında alışveriş yapma.

Nakit Avans

ATM’lerden nakit avans almak istiyorsanız, kredi kartı şifresi gerekebilir. PIN’inizi girmek, kart sahibinin siz olduğunuzu doğrulamanıza yardımcı olur. Ayrıca, gerektiğinde bir kredi kartı PIN’iniz yoksa veya hatırlayamıyorsanız, nakit avans çekme işlemini tamamlayamazsınız.

Yabancı Ülkelerde Alışveriş

Yurtdışında kredi kartı ile bir şey satın alırken bir kredi kartı PIN’ine ihtiyacınız olma ihtimali vardır. Avrupa’da, varsayılan kredi kartı ödemeleri, kimliğinizi doğrulamak için kartınızı POS cihazına takmanızı ve kredi kartı PIN kodunuzu girmenizi gerektirebilir. Satın alma işleminizi tamalamak için dokunmatik ödeme seçeneğinden de yararlanabilirsiniz ancak bu, bazı durumlarda mümkün olmayabilir.

Örneğin, bir kredi kartı PIN’iniz yoksa, Avrupa’daki tren istasyonlarında bulunan kiosklarda sorun yaşayabilirsiniz. Bu kiosklar, bazen bir Mastercard veya Visa kartı kullanıyorsanız, PIN girmeyi atlamanıza izin verir, ancak bu her zaman böyle değildir. PIN girişini atlayamıyorsanız ve bir PIN’iniz yoksa, bir görevlinin yardımı olmadan satın alma işlemini tamamlayamayabilirsiniz.

Kredi Kartı PIN’i Nasıl Alınır?

Kredi kartı PIN’iniz yoksa, bunun nedeni kredi kartı hesabınızı açtığınızda ayarlamayı reddetmiş ya da unutmuş olmanız olabilir. Ancak kartınızı veren bankaya bağlı olarak, kolayca bir tane PIN kodu alabilirsiniz. Kredi kartı PIN’i ayarlamak veya talep etmek, kredi kartı düzenleyicisi olan bankanıza bağlı olacaktır. Ancak, PIN kodunuzu bulmanın veya oluşturmanın birkaç yolu vardır.

Bankadan Gelen Posta: Kredi kartı PIN’iniz, yeni kredi kartı evrakınızla birlikte zarfın içinde gönderilmiş olabilir. Ancak, PIN’ler genellikle güvenlik nedeniyle kredi kartlarından ayrı olarak gönderilir, bu nedenle muhtemelen aynı zarf içinde olmazlar.

Bankacılık Hesabınız: PIN’ininizi bulamıyorsanız, bakılacak bir sonraki yer online bireysel hesabınızdır. Kredi kartı PIN’iniz hakkında bilgi almak için kart veren bankanın online bankacılık web sitesinde veya mobil uygulamasında arama yapabilirsiniz.

Bankayla Görüşün: PIN numaranızı sormak için kredi kartınızın bağlı olduğu bankayı da arayabilirsiniz. Muhtemelen size PIN numaranızı telefonda söylemeyecek olsalar da, yeni bir tane talep edebilirsiniz. Telefonda müşteri hizmetlerinin yönlendirmesi ise kolayca yeni bir PIN oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Güvenliğiniz için her bir kartınızda ayrı PIN oluşturmanız önemlidir. Hatırlama kolaylığı açısından tüm banka ve kredi kartlarınızda aynı kart şifresini kullandığınızda sahtekarlık ve kimlik avı dolandırıcılığı durumlarında tüm finansal kaynaklarınızın tehlikeye girebileceğini unutmamalısınız.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here