Kredi Kartı Sahtekarlığı Kurbanıysanız Ne Yapmalısınız?

78
0

Kredi kartı sahtekarlığı kurbanıysanız, şüpheli işlemleri incelemek ve rapor etmek önemlidir. Kendinizi ve paranızı korumak için atmanız gereken adımları öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

Kimse kredi kartı sahtekarlığı kurbanı olduğunu bilmek istemez ve kartınızdaki şüpheli işlemleri bulmak endişe verici olabilir. Bazı insanlar hiçbir zaman kredi kartı sahtekarlığı yaşamaz, ancak bu tip durumlar her gün birilerinin başına gelir. Çoğu durumda, kredi kartı firmaları sizi ve satın alımlarınızı kredi kartı sahtekarlığından korumak için tasarlanmış güvencelere sahiptir.

Belki de bu güvenceler arasında en belirgin olanı çiptir. Küçük gümüş veya altın renkli çip, çoğu yeni kredi kartının yüzeyinde gömülüdür. Küçük ama güçlü olan bu çipin işleme yöntemi işlemlerinizi daha güvenli hale getirir ve kredi kartı sahtekarlığının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Ne yazık ki, bu çipler kredi kartı sahtekarlığı sorununu tamamen çözebilmiş değil. Peki ya kendinizi kartınızdaki kesinlikle yapmadığınız harcamalara bakarken bulursanız?

Hemen Bankanızı Arayın

Öncelikle kartınızı kullanarak daha fazla harcama yapmadan suçluların önüne geçmek önemlidir. Visa ve Mastercard gibi ana kart ağlarında, kredi kartınızla veya bankamatik kartınızla veya hesap bilgilerinizle yapılan yetkisiz masraflardan sorumlu tutulmayacağınızı garanti etmek için tasarlanmış sıfır sorumluluk ilkeleri vardır.

Sizin tarafınızdan yapılmamış olan masrafları fark ettiğinizde, kredi kartınızın bağlı bulunduğu bankayı arayın. Muhtemelen size yeni bir kart numarası ile yeni bir kart verecek ve masrafları hemen araştıracaklardır. Şüpheli harcamaları gerçekten de sizin yapmadığınıza emin olduklarında ise zararınız tamamıyla karşılanacaktır.

Kredi Kartı Hesaplarınızı Kontrol Edin Ve Şifrelerinizi Değiştirin

En iyi önlem, dikkatli olmaktır. Kredi kartının ait olduğu bankayı aradıktan sonra, risk olup olmadığını görmek için diğer tüm kredi kartı hesaplarınızı kontrol ettiğinizden emin olun.

Yalnızca bir kartın şüpheli harcama bilgisi olsa bile, dolandırıcıların bilgileri nasıl aldığından emin olamayacağınızı unutmamak önemlidir. Bu nedenle, tüm parolalarınızı ve PIN’lerinizi yalnızca güvende olmak için değiştirdiğinizden emin olun.

Gerekirse Polisi Arayın

Şüpheli faaliyetin ilk belirtilerini izleyen günlerde bir hileli suçlama şekli görürseniz, özellikle bir polis raporu doldurmak çok önemlidir. Bazen kredi kartı sahtekarlığı bir kerede gerçekleşebilir, diğer zamanlarda ise günler veya haftalar sürebilir.

Bilginiz olmadan birden fazla kredi kartı veya finansal hesabınızın kullanıldığını fark ederseniz, polisi bu konuda bilgilendirerek yardım isteyebilirsiniz. Bu, suçluların yeni bir kredi kartı açmak gibi daha fazla zarar vermelerini önlemeye yardımcı olabilir.

Unutmayın: Ciddi kimlik hırsızlığı, basit bir kredi kartı sahtekarlığı durumundan daha fazlasına yol açabilir. Örneğin, bir kimse cüzdanınızı çalarsa, hırsız sizin adınıza hizmet ve kredi hesapları açmak için kredi, sigorta ve kimlik kartlarınızı kullanabilir.

Kart Harcamalarını ve İşlemleri İncelemeye Devam Edin

Kredi kartı sahtekarlığının ilk işaretlerinden sonra, kredi kartı ekstrelerinizi birkaç ay boyunca izlemeye devam etmek istersiniz. Dolandırıcılık suçlamaları, kart bilgilerinizin çalınmasından aylar sonra bile etkisini göstermeye devam edebilir. Örneğin kart şifreniz ya da internet bankacılığı giriş bilgileriniz de çalınmış olabilir.

Bu durumun önüne geçmek için kart türünüze ve bankanızın size sunduğu olanaklara bağlı olarak, kartınızla yapılan tüm işlemleri haber veren özelliği açtırabilirsiniz. Böylece tüm harcama bilgileri, internet bankacılığına giriş, online olarak yapılan işlemler telefonunuza anında mesaj olarak gelir.

Online Alışveriş Hesaplarınızı Kontrol Edin

Günümüzde, çevrimiçi alışveriş web siteleri için kart bilgilerinizi gelecekteki satın alımlar için kaydetmenize izin vermek oldukça yaygındır. Kredi kartı bankanızın sıfır sorumluluk politikası sayesinde korunsanız bile, çevrimiçi alışveriş hesaplarınızın tehlikeye girmediğinden emin olmak önemlidir.

Çevrimiçi alışveriş hesabınızın artık güvende olmaması durumunda, tehlikedeki kartı ve diğer saklı kartları kayıtlı kartlar arasından çıkarın ve bu hesaplara ait şifreleri de değiştirin.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here