Kredi Kartı Satın Alma Koruması

144
0

Kredi kartları, kayıp ve hırsızlığa karşı korunmaya yardımcı olacak satın alma koruması dahil, kart sahibi olarak yararlanabileceğiniz avantajlarla birlikte gelir. Kredi kartı satın alma korumasının nasıl çalıştığını ve neler kapsadığını öğrenin.

Kredi kartları, geri ödemeyi göze alabileceğinizden daha fazla harcama yaparsanız, sizi hızlı bir şekilde borç yüküne götürebilirler. Ancak, sorumlu bir şekilde yönetildiğinde, kredi kartınızı kullanmak sizi ve satın alımlarınızı koruyabilir.

Bu, kısmen kredi kartı satın alma koruması nedeniyle, kredi kartınızla satın aldığınız bir şeyin zarar görmesi veya çalınması durumunda bir teminat biçimidir. Bu genellikle, tüm tüketiciler için sizi haksız faturalandırma uygulamalarına karşı korur ve almadığınız ürünler için ücretlendirme gibi faturalama hatalarını ele alma mekanizması sunar.

Bireysel kredi kartınızın satın alma koruması söz konusu olduğunda, tüm satın alımların geçerli olmayacağını bilmek önemlidir. Ayrıca, eşyanızın çalındığı veya hasar gördüğü tarihten itibaren belirli bir süre içinde bir talep sürecini takip etmeniz gerekecektir.

Kredi Kartı Satın Alma Koruması Neleri Kapsar?

Neyin kapsanmadığını anlamak genellikle daha kolaydır, çünkü politikalar neleri içermeyecekleri konusunda daha açıktır. Hizmetler, biletler, bozulabilir ürünler ve hediye kartları genellikle satın alma koruması kapsamında değildir.

Kredi kartı şirketlerinin normal aşınma ve yıpranma ihtimali taşıyan öğeleri karşılama ihtimali bulunmamaktadır. Satın alma korumasının kapsadığı bazı öğeler:

 • Giyim
 • Elektronik
 • Ev ve bahçe ürünleri
 • Kişisel bakım ürünleri

Bilinmesi Gerekenler: Hasar ve hırsızlığa karşı korumalar bulunmaktadır, ancak bu korumalar gizemli bir şekilde ortadan kaybolma vakalarını kapsamamaktadır. Visa, gizemli kaybolma ifadesini herhangi bir zamanda açıklama yapılmadan ve yanlış bir işlem yapıldığına dair kanıt olmadan, bir nesnenin kaybolması olarak tanımlamaktadır.

Kredi Kartı Şirketinizin Satın Alma Koruma Politikasını Öğrenin

Bir talepte bulunmanız gereken bir duruma girmeden önce, kartınızın avantajlarına ilişkin koşulların bir kopyasını veya bir kılavuz isteyin.

Kapsanan ve kapsanmayan durumların özellikleri, dosyalama süreci ile birlikte Visa® ve MasterCard® gibi kartlı ödeme ağları arasında değişmez. Banka veya kredi kartınızın bağlı olduğu her bir banka da farklı bir politika izleyebilir.

Kuralları detaylı bir şekilde öğrenmek için kredi kartı verenlerinizle doğrudan iletişime geçmeniz gerekecektir. Bu kurallar şunları açıklamalıdır:

 • Hangi işlemlerin satın alma koruma kapsamında bulunmadığı
 • Hangi işlemlerin satın alma koruma kapsamına alınacağı
 • Talep başına ve hesap başına ödenecek değerin limiti
 • Uygun taleplerde bulunmak için son tarihler

Kredi Kartı Satın Alma Koruması Talebinde Bulunma

Yine, politikalar ve gereksinimler karttan karta değişmektedir. Ancak, genel olarak, kartınızın satın alma koruması avantajlarını kullanmak istiyorsanız, talepte bulunmak için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacak:

 • Ayrıntılı bir alışveriş makbuzu
 • Kayıtlı işlemi gösteren kredi kartı ekstreniz
 • Satın aldığınız ürün çalındıysa ve bildirdiyseniz polis raporu
 • Bir işlemin neden kartınızın koruma avantajları kapsamında olması gerektiği konusunda sizi destekleyen belgeler

Talep işlemine başlamak için kartınızın arkasındaki müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz.

Bir ürünün çalındığını, hasar gördüğünü, kusurlu olduğunu veya başka türlü satın alma koruması için hak kazanabileceğinizi fark ettiğiniz anda talep sürecine başlamanız gerektiğini unutmayın. Sorularınız varsa, kredi kartınızdaki müşteri hizmetleri numarasını arayın. Kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın müşteri temsilcileri, ihtiyaç duyduğunuz yanıtları verebilmeli veya size yardımcı olabilecek başka bir temsilciye yönlendirebilmelidir.

Neredeyse tüm kredi kartları bir dereceye kadar satın alma koruması sunar ve çeşitli durumlarda bu korumalar uygulanabilir. Avantajlarınızı kullanmak, kaybolan veya çalınan bir eşyada para kaybetmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Hızlı davrandığınızdan emin olun. Koruma politikalarının çoğu, yalnızca belirli bir süre için işlemleri kapsar; bu nedenle, satın alma işleminde bir şeylerin yanlış olduğunu fark edince talebinizi beyan etmelisiniz.

İddialarınızı desteklemek için ayrıntılı makbuzlar, bildirimler, polis raporları ve diğer evrakları sunmanız gerekebilir. İşlem ve dokümantasyon gereksinimleri bir güçlük gibi görünebilir. Ancak maddi zararınızı ortadan kaldırmak için zaman ayırmaya değer.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here