Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Fark Nedir?

90
0

Kredi kartıyla banka kartı arasındaki fark konusunda muhakkak kafanızın karıştığı olmuştur. Banka kartları ve kredi kartları aynı mekanlarda kabul edilir. Ayrıca her ikisi de kolaylıklar sunar ve nakit taşıma ihtiyacını ortadan kaldırır. Hatta görüntü olarak bile birbirlerine çok benzemektedirler.

Banka kartı ile kredi kartı hesabı arasındaki temel fark, paranın çekildiği yerdir. Banka kartı banka hesabınızdaki nakit paranızdan parayı alır; bir kredi kartı ise parayı kredi limitinizden tahsil eder.

Banka Kartı Nedir?

Banka kartları, kredi kartının rahatlığını sunar fakat farklı şekilde çalışır. Banka kartları, kartı satın aldığınızda doğrudan nakit hesabınızdan para alır. Bunu, satın alma miktarına bir miktar ayırarak yaparlar. Daha sonra satıcı işlem sırasında talebi bankanıza gönderir ve para satıcı hesabına aktarılır. Bunun gerçekleşmesi birkaç gün sürebilir.

Banka kartınızla mağazalarda alışveriş yaparken veya ATM’lerde kullanılacak bir PIN kodunuz olacaktır. Ancak, kredi kartınızı PIN’ler olmadan da çoğu satıcıda temassız ödeme seçeneğiyle kullanabilirsiniz.

  • Bir banka kartı doğrudan nakit hesabınıza bağlanır.
  • Kredi kartının kullanılabileceği tüm yerlerde kullanılabilir.
  • Genel olarak, işlemleri tamamlamak için PIN’inizi kullanırsınız.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartları, kart limiti olarak tanımlanan bir kredi limiti aracılığıyla bankanızdan borç almanızı sağlayan kart türüdür. Kartı, temel işlemlerinizi yapmak için kullanırsınız ve bu işlem faturanıza yansıtılır.

Alışverişleriniz sebebiyle faiz ödemeniz gerekebilir, ancak bakiyenizi aydan aya taşımamanız durumunda faiz ödenmez. Kredi kartlarının yüksek faiz oranları vardır ve kredi kartı bakiyeniz ve ödeme geçmişiniz kredi puanınızı etkileyebilir. Kredi kartı borçları 30 gün içinde ödenmediği takdirde yaptığınız alışverişler sebebiyle faiz ödersiniz.

Banka Kartları ve Kredi Kartları

Genelde araba kiralamak veya internette alışveriş yapmak gibi belirli işlemleri tamamlamak için bir kredi kartına ihtiyacınız olduğu, nakit taşımak ya da çek defteri kullanmak yerine kredi kartıyla seyahat etmenin daha güvenli ve kolay olduğu düşünülür.

Bazıları ayrıca bir kredi kartının alışverişlerde ek teminat sağladığını ve para iadesi talebini kolaylaştırdığını iddia eder.

Banka kartları, kredi kartlarının her zaman aynı tüketici korumasını sağlamadığı halde, işlemleri tamamlamak için para ödünç almak zorunda kalmadan aynı imkanları sunar.

Bir kredi kartının veya bankamatik kartının ne zaman kullanılacağını belirlemek zor olabilir. Sizin için doğru seçeneği belirlemek için araştırmanızı geniş çaplı yaptığınızdan emin olun.

En İyi Kartı Seçme

Harcama sorunlarınız varsa, kredi kartına kıyasla mümkün olduğunca banka kartınızı kullanmak daha iyi bir seçenektir, çünkü yanlışlıkla kredi kartı borcuna sahip olmanızı önleyecektir.

Aynı zamanda satın alma işlemine de bağlıdır. Bazı kiralık araç acenteleri ve otelleri, banka kartlarından ziyade kredi kartı talep edebilirler. Çünkü kredi kartlarının faturalandırma avantajları daha fazladır.

Bazı kişiler, bir kredi kartı kullanmanın, kredi kartı kampanyalarından yararlanmak için daha iyi bir seçenek olduğunu iddia edebilir. Bu, her ay bakiyenizi tam olarak ödemeniz durumunda oldukça işe yarar. Ancak, kredi kartı borcunuzu zamanında ödemezseniz, ne kadar harcama yaparsanız, harcamanız oranında faiz ödersiniz. Kredi kartı mı yoksa banka kartı mı kullanacağınızı seçerken dikkat etmeniz gereken diğer noktalar:

  • Otel rezervasyonları ve araç kiralama için kredi kartı kullanmayı düşünün.
  • Günlük alışverişlerde banka kartınız bütçenize sadık kalmanıza yardımcı olabilir.
  • Ödüllerden yararlanacaksanız, her ay borcunuzu düzenli ödediğinizden emin olun.

Kredi Kartınızı Koruma

Kart bilgilerinin çalınması söz konusu olduğunda banka kartları ve kredi kartları benzer oranda risklidir. Kredi kartı veya banka kartı bilgileriniz tehlikeye girerse, derhal bankanızla iletişim kurmanız gerekir.

Ayrıca, tüm masrafları tanımlayabildiğinizden emin olmak için her ay faturalarınızı kontrol etmeniz önemlidir. Bu şekilde, yapmış olmadığınız herhangi bir yanlış harcama bilgisini derhal geri iade alabilirsiniz.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here