Kredi Kartını Debit Kart Olarak Kullanma

83
0

Çoğu banka, normal kredi kartlarını debit kart gibi kullanmanıza izin vermese de, debit kart gibi ön ödemeli bir kredi kartı kullanabilirsiniz. Ön ödemeli kredi kartları banka kartları gibi çalışır, ancak kredi kartları gibi kabul edilirler. Her ne kadar bu tür kartlar kredi çekmenize yardımcı olmasa da, paranızı kontrol etmeniz açısından faydalıdır, böylece fazla harcama yapmazsınız. Ayrıca uçak bileti alırken, otel rezervasyonu yaparken bazı siteler debit kartlar için çok daha fazla kampanya ve avantajlı fiyat fırsatı sunmaktadır.

Güvenli Debit Kart Almak

En İyi Teklifi Bulun

Tıpkı normal kredi kartları gibi, ön ödemeli kredi kartları da ücrete tabidir. Ancak, ücreti önceden ödediğiniz için farklı kurulum yapılır. En iyisini bulmak için bankaların sunduğu kart özellikleri hakkında araştırma yapın.

Düşük Kurulum Ücreti Olan Bir Bankayı Seçin

Bazı ön ödemeli kredi kartlarında kurulum ücreti alınır. Ancak, ücret her kart için aynı değildir. Düşük ücretli ya da hiç ücret olmayan bir tane bulmaya çalışın.

Yeniden Yükleme Ücretlerini Kontrol Edin

Ön ödemeli kredi kartlarının kullanımı konusunda endişeye sebep olan başka bir konu ise yeniden yükleme ücretleri. Temel olarak, karta daha fazla para eklediğinizde, bazı bankalar sizden tekrar ücret alıyor. Ancak, bazı bankalar ise sizden daha ekonomik hale getirebileceğiniz bir yeniden yükleme ücreti talep etmez. Mümkünse, düşük bir yükleme ücreti olan veya ücret talep etmeyen bankalardan birini seçin.

Diğer Ücretleri Araştırın

Örneğin bir ATM’den nakit para çekmeye çalışıyorsanız ayrıca ücret alınmaz. Yine de bakiyenizi kontrol etmek için veya kartta yeterli para olmadan bir satın alma işlemi yapmaya çalışırsanız, bankalar da sizden komisyon talep edebilir. Bir kartı satın almadan önce tüm gizli ücretleri keşfetmeye çalışın.

Aylık Hizmet Ücretini Kontrol Edin

Bu tip kartlar için bankalar genellikle karta aylık hizmet ücreti ekler. Tabii ki, sadece debit özellikli bir kartı elinizde bulundurmak için fazla ödeme yapmaktan kaçınmak adına bulabileceğiniz en düşük ücretli kartı bulmak istersiniz.

Ücret Yapısına Bakın

Bazı bankalar, başlangıçta karta yeterli para yatırmanız durumunda sizden ücret talep etmeyebilir. Diğer bankalar ise zaman içinde ücretlerden feragat etmeniz için belli bir kullanım dengesini zorunlu tutarlar.

Ayrıca, kartınızı kullanmanızın ne sıklıkta gerekli olduğunu kontrol edin, çünkü bazı bankalar belli bir süre kullanmamanız durumunda sizden ücret talep eder. Ayrıca, hesabınızı kapatmaya karar verirseniz de sizden ücret alabilirler.

Bir Kart Alın

Bir kart seçtikten sonra, esasen parayla yükleyerek ve herhangi bir satın alma ücreti ödeyerek debit kartınızı almış olursunuz. Kartı her zaman önceden yüklediğiniz için, kredi onayına ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak, bir para ekleme metoduna ihtiyaç duyacaksınızdır. Bu tarz kartlara bakiye yüklemek için, bunları satan bir mağazada alışveriş yaptığınız sürece nakit kullanabilirsiniz. Büyük mağazaların çoğu, ön ödemeli kredi kartı satmaktadır.

Ayrıca mobil ödeme hesaplarından para ekleyebilir veya maaşınızı bir karta yatırabilirsiniz. Ayrıca bir banka hesabından da para yatırabilirsiniz.

Kart Bilgilerinizi Kaydedin

Genel olarak, kartınızı kaydettirmek için internette kayıt oluşturursunuz ve adresiniz, kart numaranız ve telefon numaranız gibi bilgileri girersiniz. Kartınızı kaydettirmek önemlidir, çünkü debit kartları kaybetmeniz durumunda, banka kartın içinde bulunan paranızı geri ödemeyebilir.

Limiti Kontrol Edin

Farklı kartların farklı limitleri vardır. Büyük satın alımlar yapmanız gerekiyorsa, daha büyük bir limite sahip bir debit karta ihtiyacınız olabilir. Kart limitleri ortalama 500 TL’den başlayarak gelir durumunuza ve talebinize göre sınırsız limite sahip olabilir.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here