Kredi Kartlarındaki Ortalama APR Nedir?

273
0

APR veya yıllık maliyet oranı, bir kredi kartı için alışveriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörlerden biridir. Ortalama APR’nin ne olduğu ve neden sizin için önemli olduğunu bilmek doğru kredi kartı seçimi için önemlidir.

Ortalama Kredi Kartı APR’si Nedir?

2019’un ilk çeyreğine ilişkin verilere göre, tüm kredi kartı hesaplarındaki ortalama APR % 15.09’dur. Bu oran, 1994’ten bu yana kaydedilen en yüksek orandır.

Ortalama kredi kartı APR’si, mutlaka onayladığınız bir kredi kartında alacağınız APR’yi yansıtmayabilir. Aslında, faizin değerlendirildiği tüm kredi kartlarının ulusal ortalama APR’si % 16.91’den daha da yüksektir.

Ortalama APR, bakmakta olduğunuz karta bağlı olarak da değişebilir. Örneğin, güvenli kredi kartları genellikle güvenli olmayan kredi kartlarından daha yüksek APR’ler içerir. Kredi puanınız ne kadar düşükse, APR’niz o kadar yüksek olur. Kredi skorlarını yükseltmek için çalışmak zorunda olan insanlara yönelik kartlar, oldukça yüksek bir APR ile elde edilebilir.

Ortalama APR’yi Bilmek Neden Önemlidir?

Yeni kredi kartı tekliflerine bakıldığında, ortalama APR’yi bilmek mevcut en iyi seçenekler hakkında bir fikir edinmek için faiz oranlarını karşılaştırmanıza yardımcı olabilir. APR’nin pratik anlamda ne anlama geldiğini öğrendikten sonra rekabetçi bir APR‘ye sahip bir kredi kartı seçebilirsiniz.

APR Ne Anlama Geliyor?

APR nedir? Basitçe söylemek gerekirse, bir kredi kartının faiz oranı, borç almak için ödeyeceğiniz fiyattır. Kredi kartları için, faiz genellikle yıllık maliyet oranı olarak bilinen yıllık bir oranla ifade edilir. Her ne kadar APR yıllık oran olarak ifade edilse de, kredi kartı bankanız bunu aylık hesap dönemi boyunca tahsil edilen faizi hesaplamak için kullanır.

Genellikle, bankalar yeni kart alımlarında faizsiz bir dönem sunar. Bu süre, kartınızın faturalandırma döngüsünün sona ermesi ile ödemenizin yapıldığı tarih arasındaki boşluktur. Çoğu kredi kartında, bakiyenizi tam olarak ödüyorsanız ve ödenmemiş nakit avansınız yoksa, bu dönemde yeni satın almalardan dolayı faiz ödemeniz gerekmez. Toplam bakiyeden daha az ödeme yaparsanız, ödenmemiş bakiyeniz için faiz de ödersiniz.

Bir bakiyeyi ertelediğiniz her gün için ne kadar faiz ödeyeceğinizi hesaplamak için, yıllık yüzde oranınızı 365 olarak ayırarak günlük yüzde oranınıza dönüştürebilirsiniz. Her günün sonunda, bankanız cari bakiyeyi günlük orana göre çarpar. Bu günlük faiz ücreti ertesi gün bakiyenize yansır.

Örneğin, % 15’lik APR’li bir kredi kartınız olduğunu varsayalım. Günlük oranınız % 0,041 olacaktır. Bugün kartınızın bakiyesi 200 lira ise, günlük faiz ücreti 0,08 liraya denk gelmektedir. Geciktirdiğiniz her ödeme günü için 8 kuruş faiz ödeyeceksiniz demektir.

Rekabetçi Bir APR’ye Sahip Kart Bulmak

Bakiyenizi her ay tam olarak ödüyorsanız ve hiçbir ödemeyi kaçırmazsanız, APR sizin birincil endişeniz olmak zorunda değildir. En iyi ödülleri, kampanyaları, nakit para iadesini veya yaşam tarzınıza ve harcama alışkanlıklarınıza uygun olanakları sunan bir kart aramak isteyebilirsiniz.

Ancak, aydan aya ödemelerinizi erteliyorsanız veya büyük bir satın alma planlıyorsanız, daha düşük faizli bir kredi kartı seçmek size faizde önemli miktarda tasarruf sağlayabilir ve bakiyeyi daha hızlı ödemenize yardımcı olabilir.

Kullanabileceğiniz en düşük oranı bulmak, teklifleri ve kart şartlarını dikkatlice karşılaştırmak anlamına gelir. İşte dikkat etmeniz gerekenler:

Promosyon APR: Birçok kart, birkaç aydan bir yıla kadar, genellikle bakiye transferlerinde ve / veya satın alımlarda % 0 tanıtım amaçlı bir APR sunar. Bu oldukça yardımcı olabilir, fakat hükümleri ve koşulları okuduğunuzdan ve APR normal oranına geçmeden önce borcunuzu ödediğinizden emin olun.

Düzenli APR: Tanıtım döneminden sonra, çoğu kart kredi puanınıza bağlı olarak bir dizi değişken APR sunar. Genel olarak, APR aralığının alt ucu, iyi ila mükemmel kredi puanına sahip tüketiciler için ayrılmıştır. Diğer yandan, daha yüksek APR’ler düşük kredi puanlarına sahip tüketiciler içindir. Başvurunuzda gerçek oranınız banka tarafından belirlenir, ancak başvurmadan önce kredi puanlarınıza bakmak size ne bekleyebileceğiniz konusunda daha iyi bir fikir verebilir.

Nakit avans APR: Bankalar ve kredi veren kurumlar genellikle nakit avanslar için daha yüksek bir ücret alırlar ve faiz avansı aldığınız anda tahakkuk eder. Bu nedenle, mümkün olduğunda kredi kartı nakit avansından kaçınmanızı öneririz.

Ceza APR: Bir ödemeyi kaçırırsanız, kredi kartınızın bağlı bulunduğu banka geciken ödemeniz için bir ücret talep etmenin yanı sıra maliyet oranınızı da yükseltebilir.

Sonuçta, bir kredi kartı kullanmanın en iyi yolu, bakiyenizi her ay tam olarak ödemektir. Böylece hiçbir zaman faiz ödemezsiniz, ancak kartın sunabileceği tüm avantajlardan yararlanabilirsiniz. Ancak, bir ödemeyi tam olarak ödemeyip erteliyorsanız, düşük faizli bir kart borcunuzu ödemenize veya büyük bir satın alımı finanse etmenize yardımcı olacak harika bir araç olabilir.

Hangi kartı seçerseniz seçin, düşük APR değerine sahip bir kredi kartının borcunuzu hemen ödemeniz için bir fırsat olduğunu unutmayın. Sizin için işe yarayan şartlarda finansal ilerleme sağlamak için tanıtım dönemi kampanyalarından ve düşük oranlardan yararlanabilirsiniz.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here