Kredi Kontrolü Olmayan Bireysel Kredilere Karşı Dikkatli Olun

319
0
Kredi Kontrolü Olmayan Bireysel Kredilere Karşı Dikkatli Olun

Kredi kontrolü olmayan şahsi krediler, kredi puanınız kötü durumda ise kulağa harika gelebilir. Ancak dikkatli olmazsanız, kredi puanınızı oluşturma konusunda hiçbir yardımın olmadığı yüksek maliyetlerle ve hatta bir aldatmaca ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Eğer kredi puanınız kötü ise, kredi almak imkansız gibi gelebilir. Bu nedenle, bir kredi kontrolü olmadan garantili onay için bir teklif gördüğünüzde, kendinizden geçmiş olabilirsiniz. Ancak, kredi kontrolü olmayan şahsi krediler, genellikle yüksek faiz oranları ve ücretler alarak ve yetersiz kredi raporlaması sağlayarak kolaylıklarını sağlar.

Bazı durumlarda, bir teklif bile kılık değiştirmiş bir aldatmaca olabilir. Yasal borç verenleri dolandırıcılardan nasıl ayırt edeceğinizi bilmek ve size bütün gelirinize mal olmayacak diğer finansman seçeneklerini aramak esastır.

Kredi Kontrolü Olmayan Şahsi Krediler Nelerdir?

Birçok kişisel kredi şirketi kötü kredi puanına sahip müşterilerle çalışma konusunda uzmanlaşmıştır. Ancak kredi kontrolü olmayan bireysel krediler tamamen başka bir şeydir. Bu kredileri sunan borç verenler, sabit bir kredi kontrolü yerine, düzenli istihdamın kanıtı ve bir çek hesabı gibi, finansmanınızın diğer yönlerini değerlendirebilirler.

Kredi çeki gerektirmeyen krediler arasında maaş günü kredileri ve otomatik krediler bulunmaktadır. Kredi kontrolü yerine, bir banka hesabı hakkında bilgi, mevcut gelirin kanıtı ve geçerli bir telefon numarası yeterli olabilir. Bu krediler, genellikle birkaç hafta ile bir ay arasında değişen kısa geri ödeme sürelerine sahip olma eğilimindedir.

Maaş günü kredileri teminatsızdır ve genellikle bir sonraki maaş günü tarafından ödenmesi gerekir. Oto kredileri ise aracınız ile teminat altına alınmıştır. Maaş günü ve otomatik oto kredisi sunan borç verenler ayrıca en az birkaç ayın borcunu ödemesine izin veren kısa vadeli kişisel krediler sağlayabilir.

Maaş günü ve otomatik kredi verenler tarafından verilen bu taksitli krediler genellikle yüksek faiz oranlarına sahiptir, ancak borcu geri ödemek bir yıl sürebilir.

Kredi Kontrolü Olmayan Şahsi Kredilerle Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kontrolleri yapan borç verenler, borç talep eden kişinin ne kadar riskli olduğunu belirlemek için araştırma yapar ve kredinin faiz oranını buna göre belirler. Gerçekten herhangi bir kredi kontrolü yapılmıyorsa, bu borç verenin size kredi vermek için büyük bir risk aldığı anlamına gelir ve genellikle karşılığında yüksek bir faiz oranı ve ücret bekleyebilirsiniz.

Örneğin, maaş günü kredileri, ödünç aldığınız her 100 lira için 10 ila 30 lira arasında değişen ve yüzde 400’e varan yıllık bir yüzde oranı olan finans ücretleri ile gelebilir.

Yüksek oranlar ve ücretler ve kısa bir geri ödeme süresi sayesinde, sadece eski borçları ödemek için yeni krediler almaya zorlandığınız bir borç döngüsünde sıkışıp kalabilirsiniz. Böyle bir durumda, borçtan kurtulmadan aynı ücretleri ve faiz ücretlerini tekrar tekrar ödeyebilirsiniz. Ve bir otomatik krediyle, borcu geri ödeyemiyorsanız arabanızı bile kaybedebilirsiniz.

 

Yapılan bir çalışma, maaş günü kredi borçlularının yüzde 80’inden fazlasının 30 gün içinde tekrar kredi talebinde bulunduğunu ve online maaş günü kredi borçlularının yüzde 40’ından fazlasının temerrüde düştüğünü tespit etti.

Son olarak, bu kredileri sunan bazı borç verenler, ödeme faaliyetlerinizin hiçbirini üç büyük tüketici kredisi bürosuna bildirmeyecektir. Raporlanmayan bir krediniz varsa, kredi geçmişinizi yeniden oluşturmak için kullanamazsınız.

Kredi Teklifi Bir Aldatmaca Olabilir

Kredi kontrolü olmayan bireysel krediler ararken, yasal olmayan tekliflerle karşılaşabilirsiniz. Kötü bir kredi puanınız varsa ve acil nakit paraya ihtiyacınız varsa, dolandırıcılar kişisel bilgilerinizi veya hatta paranızı almaya çalışarak çaresizliğinizden yararlanmaya çalışabilir.

Dolandırıcıların kredi geçmişinizle ilgilenme olasılığı daha düşüktür, ancak yine de kimlik numaranız veya banka hesap bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizi isteyebilirsiniz. Ayrıca, kredi evraklarını işleme koymak için sizden önceden bir ücret talep etmeye çalışabilirler. Bunlardan herhangi biri olursa, dikkat edin.

Kredi teklifinin bir aldatmaca olabileceğine dair başka işaretler:

  • Kredi telefonla sunulursa,
  • Borç veren sizin ülkenizde faaliyet göstermek üzere kayıtlı değilse,
  • Borç veren için fiziksel bir adres bulamıyorsanız,
  • Bir bireye para göndermeniz isteniyorsa,
  • Kredi puanı kontrolü olmadan kişisel kredilere daha iyi alternatifler sunuluyorsa,

Muhtemelen dolandırıcı olan bir borç verene başvurmadan para ihtiyaçlarınız için bir çözüm bulmak için diğer alternatifleri göz önünde bulundurun.

Maaş Günü Alternatif Kredileri

Bazı bankalar ve kredi birlikleri, bu kredileri kısa vadeli nakit ihtiyacı olan üyelere sunar. Terimler tipik olarak 200 ila 1000 lira arasında değişen kredi tutarlarını, bir ila altı ay arasında geri ödeme süresi ve yüzde 28’i geçmeyen bir yıllık maliyet oranını içerir.

Ortak İmzalı Bir Kredi

İyi bir kişisel kredi için kendi başınıza onay alamazsanız, iyi bir kredi puanına sahip olan bir eş veya akraba ile ortak bir kredi imzalayarak daha iyi bir faiz oranı ve geri ödeme süresi elde edebilirsiniz. Ancak, kredi ödemelerinde temerrüde düşme geçmişiniz varsa, sizinle birlikte imza atacak birini bulmak zor olabilir.

Bunun sebebi, ödemeyi kesmeniz durumunda borcunuzun ortak imza atan kişiye kalacak olmasıdır. Dolayısıyla bu iyi bir çözüm olsa da, herkes için pratik olmayabilir.

Kötü kredi puanıyla bireysel kredi almak zor olabilir, ancak bu, yüksek maliyetlere sahip kredilere başvurmanız gerektiği anlamına gelmez. Kredi kontrolü olmayan bireysel bir kredi almayı denemeyi düşünmeden önce, paradan tasarruf etmenizi ve kaçması zor bir borç döngüsüne girmenizi önleyebilecek alternatifleri göz önünde bulundurun

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here