Kredi Limiti Nedir?

936
0
Kredi Limiti Nedir

Kredi limiti, bir kredi kartı kullanarak harcayabileceğiniz maksimum tutardır. Yüksek limitlere sahip olmak daha fazla harcama yapmanıza ve kredi puanlarınızın düşmesine sebep olabilir. Aynı zamanda daha fazla borca sahip olmanıza da neden olabilir.

Kredi limitiniz, bankanızın kartınızı kullanarak ödünç almanıza izin verdiği mutlak maksimum tutardır. Bir şey satın aldığınız her seferde, satın alma miktarı kredi kartı bakiyenizden düşülür. Kartınızı kullanarak ne kadar harcayabileceğinizi bulmak için bakiyenizi limitinizden düşebilirsiniz. Bir ödeme yaptığınızda, bakiyeniz düşer ve harcayabileceğiniz miktar ödeme miktarına göre artar.

Araştırmalara göre nüfusun % 70’inden fazlasında kredi kartı var, ancak bazı kişiler asla limitlerini düşünmeyebilir. Kredi kartınızın limitinin ne olduğunu merak ediyorsanız, genellikle kartınızın bağlı bulunduğu hesabınıza giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Birçok banka bu bilgileri kart ekstrenizde de gösterebilir.

Kartlarınızın limitleri birkaç nedenden dolayı önemlidir. Yüksek kredi limitleri, kartınızı kullanma konusunda size daha fazla esneklik sunar. Ancak borçlarınızı aşmayı ve borç almayı kolaylaştırabilirler. Limitinizin ne kadarını kullandığınız da puanlarınızı etkileyebilir.

Kredi Limitiniz Nasıl Belirlenir?

Bankaların size kredi kartı verirken düşünmesi gereken en önemli şeylerden biri ödünç aldığınız parayı geri ödeyebilme olasılığınızdır. Geri ödeme yapmamanız durumunda size çok fazla borç vermek istemezler, bu nedenle her bankanın her bir kartınız için kredi limitini belirleme yöntemi vardır.

Ödeme geçmişi, puanlarınızın önemli bir bileşenidir. Kredi puanlarınız ne kadar yüksek olursa, bir bankanın size borç vermeyi düşünme olasılığı da o kadar iyi olur.

Bankalar ayrıca limitinizi gelirinize göre ayarlayabilir. Mükemmel bir krediniz olsa bile, yılda sadece 20.000 lira kazanıyorsanız 100.000 liralık bir kredi kartı bakiyesini ödeyebilmenizin yolu yoktur. Daha yüksek bir gelire sahipseniz, bir bankanın size daha yüksek bir kredi limiti verme olasılığı daha yüksek olabilir.

Kredi Limitleri Kredi Puanlarınızı Nasıl Etkileyebilir?

Puanlarınızdaki bir diğer önemli faktör, kredi kullanım oranı veya erişiminiz olan toplam kredi miktarına kıyasla borçlu olduğunuz para miktarıdır. Kart bakiyenizin toplam tutarını toplam kart limitlerinize bölerek kredi kullanım oranınızı bulabilirsiniz. Uzmanlar, genel olarak, kredi kullanım oranınızı mümkün olduğunca % 30’un altında tutmanız gerektiği konusunda hemfikirdir.

Kredi limitinizi arttırmak, puanlarınıza bir destek bile verebilir. Limitinizi yükseltirseniz ancak kredi kartı kullanımınızı aynı tutarsanız, kredi kullanım oranınız düşecektir. Bu, kartlarınızda düzenli olarak büyük miktarda bakiye varsa, kredinizi iyileştirmeye çalışmak için iyi bir yoldur.

Elbette, limitlerinizi artırmak, kartlarınızla daha fazla para harcayabileceğiniz anlamına da gelir; bu da borcunuzu aşmanızı ve borç almanızı kolaylaştırabilir. Kredi kullanım oranınız çok yükselirse puanlarınız düşebilir.

Kredi Puanınızı Nasıl İyileştirirsiniz?

Limitinizi birkaç nedenden dolayı artırmak isteyebilirsiniz. Örneğin, ne kadar harcayabileceğinizle ilgili daha fazla esneklik arıyor olabilirsiniz. Limitinizi artırmanın en kolay yolu basitçe bankanızdan bu yönde talepte bulunmaktır. Bankaların çoğu, web siteleri veya telefon üzerinden bir kredi limiti artırımı talep etmenize izin verir.

Ancak, tüm talepler onaylanmayacaktır. Bankanız, isteğinizi yeni bir kart için yapılan bir istek gibi düşünecektir, örneğin:

  • Ödeme geçmişiniz
  • Kredi puanlarınız
  • Geliriniz
  • İş durumunuz bu noktada önemli olacaktır.

Belirli bir karttaki limitiniz yerine genel limitlerinizi artırmak istiyorsanız, yeni bir kart başvurusunda bulunmayı da deneyebilirsiniz. Onay alırsanız, yeni kartınızın, diğer kartlarınızın limitlerinden bağımsız olarak kendi limitiniz olacaktır.

Kredi limitleri, kartlarınızı kullanarak ne kadar harcayabileceğinizi belirler ve borç verenlere borç verme riskini sınırlama yolu olarak hizmet eder. Yüksek kredi limitlerine sahip olmak iyi bir şey olabilir, çünkü ihtiyaç duyduğunuzda para harcamanın esnekliğini sağlar ve iyi kredi puanlarını korumanıza yardımcı olabilir.

Kredi limitlerinin, limitinizin yalnızca % 30’unu veya daha azını harcayacağınız kadar yüksek olmasını, ancak bu limitlere ulaştığınızı tespit ederseniz borçla başa çıkamayacağınız kadar yüksek olmamasını hedefleyin.

Önceki İçerik% 0 APR (Yıllık Maliyet Oranı) Ne Anlama Geliyor?
Sonraki İçerikBütçe Oluşturma Nasıl Yapılır?