Kredi Notu Nasıl Korunur ve Yükseltilir?

201
0

Kredi notunuz, bir ev alırken ödediğiniz fiyattan, bir iş için işe alınıp alınmayacağınıza kadar her şeyi etkileyebilir. Bu nedenle, iyi bir kredi notunu korumak çok önemlidir. Çok sayıda faktör kredi notunuzu etkilediğinden, yüksek bir puan almak için birden fazla şey yapmanız gerekir. İyi alışkanlıklar geliştirmeniz, kredinizi iyi takip etmeniz ve ortaya çıkabilecek tüm kredi sorunlarını çözmeniz mevcut kredi notunuzu korumak ve daha da yükseltmek için yeterli olacaktır.

İyi Alışkanlıklar Geliştirmek

Her alışverişinizde kredi kartı kullanın. Sezgisel görünebilir, ancak mükemmel kredi notu olan insanlar kredi kartlarını çoğu insandan daha fazla kullanırlar ve kart harcamaları için her zaman düzenli ödeme yaparlar.

Aradaki fark kartın kendisinin görünmesidir. Mükemmel kredi puanlarına sahip olanlar, kredi kartını bankada sahip oldukları parayı temsil eden baskın para birimi olarak düşünürler. Puanları sadece ortalama düzeyde olan insanlar kartı çok daha farklı düşünür, çok fazla kullanmazlar. Ödenmemiş bir bakiyenin yüksek faizli bir borç olduğunu anlayın.

Ödemelerinizi Zamanında Yapın

Ödeme geçmişi, kredi puanınızı belirleyen en büyük faktördür. Kredi notunun hemen hemen %35’ini oluşturur. Tüm bakiyenizi zamanında, her seferinde ödemeniz basit bir tavsiyedir. Bununla birlikte, zamanında ve eksiksiz ödeme, iyi bir puan oluşturmak ve korumak için en güçlü araçlardır. Ayrıca banka tarafından sorumluluk sahibi bir müşteri olduğunuza dair de iyi bir izlenim sunacaktır.

Daha Fazla Limit Talep Edin

Mükemmel kredi notlarına sahip kişiler oldukça sık sık yüksek kredi limitleri talep ederle. Yyılda bir veya iki kez kredi kartı limit artırım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca, kredi kartınıza ait masrafları ödemeye devam ettiğiniz sürece, genel olarak kredi kullanımınızı azalttığından, kredi kartınızın bağlı bulunduğu bankanın kredi puanınızı artırmasına izin vermesi nedeniyle, buna dahil olmak çok iyi bir alışkanlıktır. Kullanılabilir limitinizin çok büyük bir bölümünü kullanırsanız bu, kredi notunuzu zayıflatır.

Her şeyde olduğu gibi, ılımlılık anahtardır. Her hafta daha yüksek limit taleplerinde bulunuyorsanız, raporunuzda olumsuz bir geri dönüş elde edersiniz. Bu da puanınızın düşmesine neden olur. Yılda bir veya iki kez, daha yüksek bir limit için iyi bir geçmişe sahip olduğunuz bir bankaya limit artırımı için başvurabilirsiniz. .

Kullanılabilir Limitinizin Üçte Birinden Fazlasını Kullanmayın

Genel kredi limitiniz 9000 lira olsa bile, bu limitin yaklaşık 3,000 liradan fazlası kullanılıyorsa, bu durum puanınıza zarar verir.

Buna, kredi notunuzun borçlu tutar bölümü denir. Borç miktarının borcunuzun tamamı değil, borcunuzun limitine bağlı borcu var demektir.

Birden Fazla Kredi Kaynağı Edinin

Kredi karışımı toplam puanınızın sadece % 10‘u kadardır, ancak bir faktördür. Krediniz, kredinize hak kazanabileceğiniz bir noktaya rehabilite edildikten sonra, halihazırda sahip olduğunuz kredinin türünden farklı bir biçimde daha büyük bir kredi veya kredi limiti almalısınız.

Örneğin, yalnızca bir kredi kartınız varsa, taksitle bir cihaz satın alın veya küçük bir kişisel kredi alın. Başvurmadan önce kredi miktarından tasarruf etmek, ayrı bir hesaba koymak ve kredi ödemelerinin otomatik olarak bu hesaptan çekilmesini sağlamak asla kötü bir fikir değildir.

Kredi Kartlarınızı Kapatmayın

Bir kredi kartını iptal ederseniz, toplam kullanabileceğiniz kredi miktarını azaltabilirsiniz, bu da puanınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Çok fazla kullanmadığınız bir kartınız varsa, telefon faturası veya elektrik faturası gibi küçük tekrar eden bir faturayı karta bağlayarak otomatik ödeme talimatı verin. Bu aktif ve küçük ama yönetilebilir bir denge ile kredi notunuzun yükselmesini devam ettirecektir.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here