Kredi Notu Neden Düşer Ve Nasıl Artırılır?

937
0

Kredi Notu Neden Düşer?

(Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Notu Hakkında Bilgiler)

Günlük hayatta kredi kartları ile birçok kişi geçimini sağlamakta ve alışverişini yapmaktadır. Yapılan her alışveriş, hastane masrafı, elektrik eşyaları gibi birçok ürüne kredi kartı sayesinde kolay sahip olabiliyor. Bankaların kolaylık gösterdiği bu alışverişler her ay düzenli olarak gerek kart taksiti veya peşin çekilerek birçok ürün elde edilir.

Yapılan aylık ödeme kişilerin aldığı birçok ürün parasını bankaya düzenli ödemesi sonunda müşterinin kredi notu yükseltir. Fakat düzensiz yapılan ödeme kredi kartı asgarisi ödenmesi banka çalışanı tarafından takip edilir ve müşterinin kredi notu düşmesine neden olur. Kredi kart kullanıcısı veya kredi çeken birçok kişi ödeme şartını yerine getirmelidir. Her ay düzenli ödeme müşteri ve banka çalışanı arasında sorun teşkil etmez.

Kredi Notu Nedir?

Bankacılık sektöründe kullanıcının harcamaları, alışverişleri, ödemeleri gibi durumlar banka tarafında takip edilir. Borçların düzenli bir şekilde, eksiksiz olarak ödenmesi banka gözünde, banka kullanıcısını değerli gösterir. Borçlarını düzensiz aralıklar ile ödeyen, ödemeyen yada eksik olarak ödeyen kişiler ise, banka banka gözünde borçlu kişi olarak görülür.

Kullanıcıların bankalarda yer alan hesaplarında yaptıkları bu alışveriş ve ödemeleri analiz etmekte olan ” Kredi Kayıt Bürosu ” (KKB) yapılan bu analizler sonucunda ” kredi notu ” adı verilen puanlama sistemine göre, kullanıcıların kredi notunu belirler. Belirlenen bu kredi notu belirli aralıklar ile tekrar hesaplanıp güncellenmek ile birlikte, banka kullanıcının finansal işlemlerinde banka kullanıcısına yol gösterir.

Kimlerin Kredi Notu Düşer?

Bu durum hemen her kişinin başına gelebilir, fakat banka ve müşteri arasında geçen diyalog ciddiye alınması durumunda sorun çözülebilir. Böyle sorunla karşılaşmamak adına kredi veya kart kullanıcısı limitini aşmamalı ve ödeyemeyeceği borca girmemelidir.

Hayatı kolaylaştırmak adına kredi kart kullanıcısı hiç bir koşulda kredi notunu düşürmemelidir. Bu banka kuralı olarak müşteriye puan kazandırır, ayrıca müşteri kredi parası çekmesi konusunda yardımcı olarak bankaya güven kazandırır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Temel olarak, kullanıcının borçlarını zamanında ödeyip ödemediği gibi kriterler göz önünde bulundurulur ve kredi notu bu duruma göre düşürülebilir. Kullanıcının alışveriş ve harcamalarından meydana gelen borçların zamanında ödenmemesi ya da eksik ödenmesi gibi durumlarda kredi notu bir miktar düşürülür. Bu borç ve ödemelere, banka kullanıcısını adına kayıtlı; elektrik, su, doğalgaz gibi borçlarda da dahil olur. Bankalar, müşterilerinin bütün ödemelerini göz önünde bulundurarak kredi notunun belirlenmesine yardımcı olur.

Kredi Notu Düşen Kişiler Ne Yapmalıdır?

Uzun süre müşteri kart ödemesi yada aylık harcama ekstresini düzensiz yatırması banka çalışanı tarafından kişinin ikaz aldığı veya mesaj yoluyla bilgi verilerek uyarı almasını sağlar. Kart kullanıcıları veya kredi çeken kişiler bu durumu ciddiye almalıdır. Aksi taktirde banka tarafından kişinin ya kartı iptal edilir, yada kredi çekmesi engellenir. Bu şekilde kredi notu düşen kişiler bu uyarıyı dikkate alarak ödem seçeneğini düzenli yapmalıdır.

Kredi Notu Hakkında Bilinmeyenler

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanmakta olan kredi notu; bir banka kullanıcısının, borçlarını düzenli ve eksiksiz şekilde ödemesi sonucu yükseltilen bir nottur. Bu kredi notunun yüksek olması, banka kullanıcısının, çeşitli bankacılık işlemlerini kolay bir şekilde yapmasına olanak tanır. Ülkemizde kredi notu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafında hesaplansa da, bazı bankalar kendi puanlama sistemlerini geliştirmiş olup, müşterilerinin kredi notlarını kendileri belirliyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Düşmüş olan kredi notunu yükseltmek için yapılması gereken en önemli şey; ödemelerin ve borçların eksiksiz bir şekilde düzenli olarak ödenmesidir. Kredi notunu yükseltmek için, banka hesabının yoğun şekilde kullanılması ve hesapta meydana gelen para giriş çıkışının yoğunlaştırılması gerekir.

Kredi Notu Neden Düşer Ve Nasıl Artırılır?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here