Kredi Puanlarınızı Hangi Faktörler Etkiler?

132
0

Yeni hesap açmaktan geç ödeme yapmaya kadar, kredi puanlarınızı etkileyebilecek birçok faktör bulunur. Hangi faktörlerin genellikle en önemli olduğunu ve hangilerinin puanlarınız üzerinde küçük bir etkisi olabileceğini öğrenmenizde yarar vardır.

Belirli bir puana ulaşmak için bir hedefiniz varsa veya genel olarak kredi puanları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kredi puanlarınızı neyin etkilediğini ve eylemlerinizin kredi itibarınızı nasıl artırabileceğini veya zarar verebileceğini bilmek önemlidir.

Çok sayıda kredi puanlama modeli olmasına rağmen, tüm puanlar hemen hemen aynı unsurlardan etkilenmektedir. Çeşitli kredi puanlama modelleri her faktörü farklı şekilde tartabilirken, önde gelen hesaplama modelleri için aşağıda sıralanan unsurlar kritik öneme sahiptir.

İçindekiler

Ödeme Geçmişi

Ödeme geçmişiniz, en önemli kredi puanlama faktörlerinden biridir.

Uzun süredir devam eden düzenli ödeme geçmişine sahip olmak, kredi puanlarınız için en iyisidir.  Ödeme tarihini kaçırmak ise puanlarınıza zarar verebilir. Gecikmiş ödemelerin etkileri de faturaların ödenmemesi arttıkça artabilir. Bu nedenle 30 günlük bir geç ödemenin 60 veya 90 günlük bir geç ödemeden daha az bir etkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Geç ödemenin kredinizi ne kadar etkilediği de, ne kadar borcunuz olduğuna bağlı olarak değişebilir. Endişelenmeyin, eğer zamanında ödeme yapmaya başlarsanız ve borçlu olduğunuz miktarı aktif olarak azaltırsanız, puanlarınız üzerindeki etki zaman içinde azalabilir.

Ödemek yapmakta tamamen sorun yaşıyorsanız, kredi raporlarınızda sona eren ve puanlarınıza zarar verebilecek haciz gibi sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazen, iflas gibi krediniz üzerinde tek bir eylemin büyük bir etkisi olabilir.

Çok Önemli: Kredi Kullanımı

Kredi kullanımı da önemli bir faktördür ve kredi sağlığınızı iyileştirmek için hızlı bir şekilde değiştirebileceğiniz birkaç kişiden biridir.

Taksitli kredi borcunuz – kişisel kredi, ipotek, oto kredisi veya öğrenci kredisi gibi – denklemin bir parçasıdır. Ancak, daha da önemlisi mevcut kredi kullanım oranınızdır.

Kullanım oranınız, borçlu olduğunuz toplam bakiye ile tüm döner hesaplarınızdaki toplam kredi limitiniz (kredi kartları ve kredi limitleri) arasındaki orandır. Kredi notlarınız için daha düşük bir kullanım oranı daha iyidir. Kredi kartlarınızı en üst düzeye çıkarmak veya bakiyenizin yalnızca küçük bir kısmını kullanılabilir bırakmak, kullanım oranınızı artırarak kredi puanlarınıza zarar verebilir.

Kredi puanları açısından toplam kullanım oranınız, bireysel bir hesaptaki kullanım oranından daha önemlidir.

Ancak, bireysel hesaplardaki kullanım oranları da kredi puanlarınızı etkileyebilir. Bu, yalnızca genel kredi kullanımınıza değil, aynı zamanda bireysel kredi kartlarındaki kullanımınıza da dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bakiyesi olan çok fazla hesaba sahip olmak, bir borç veren için daha riskli bir müşteri olduğunuzu gösterebilir.

Faturanızı her ay tam olarak ödeyebileceğinizi ve hala yüksek bir kullanım oranına sahip olduğunuzu unutmayın. Hesaplama, kredi kartı düzenleyicilerinizin, genellikle size aylık beyanatınızı gönderdiği süre boyunca bürolara bildirdikleri bakiyeyi kullanır. Çok fazla kredi kullanmak ve düşük kullanım oranını korumak istiyorsanız, faturalandırma döngüsünde erken ödeme yapmanız gerekebilir.

Biraz Önemli: Kredi Geçmişinin Uzunluğu

Kredi geçmişinizin uzunluğu ile ilgili çeşitli faktörler kredi puanınızı etkileyebilir:

  • En eski hesabınızın yaşı
  • En yeni hesabınızın yaşı
  • Hesaplarınızın ortalama yaşı
  • Son zamanlarda bir hesap kullanıp kullanmadığınız

Yeni hesaplar açmak, ortalama hesap yaşınızı düşürebilir ve bu da puanlarınıza zarar verebilir. Ancak, kullanım oranınızı düşürerek ve toplam kredi limitinizi artırarak, yeni karta zamanında ödeme yaptığınızdan ve kredi puanınızı yükselttiğinizden emin olabilirsiniz.

Kapalı hesaplar 10 yıla kadar kredi raporlarınızda kalabilir ve bu süre zarfında hesaplarınızın ortalama yaşını artırabilir. Ancak hesap kredi raporlarınızdan silindikten sonra, bu faktörü düşürebilir ve puanlarınıza zarar verebilir.

Biraz Önemli: Kredi Karması Ve Türleri

Kredi kartı hesapları ve taksitli öğrenci kredileri gibi farklı kredi türleriyle ilgili deneyim sahibi olmak, kredi sağlığınızın iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Kredi karmanız küçük bir faktör olduğundan, muhtemelen kredi karışımınıza eklemek için borç almamalı ve faiz ödememelisiniz. Ancak, yalnızca taksitli krediniz varsa, bir kredi kartı almak ve her ay ödeyebileceğiniz küçük harcamalar için kullanmak puanlarınızı yükseltecektir.

Daha Az Önemli: Son Kredi

Alacaklılar, yeni bir kredi limiti açmak için başvururken kredi raporlarınızı ve puanlarınızı gözden geçirebilirler. Bunun bir soruşturma olarak bilinen kaydı, iki yıla kadar kredi raporlarınızda kalabilir.

Bir kredi verenin kredi verme kararını almadan önce kredinizi kontrol etmesi durumunda yapılan sert soruşturmalar, kredi kartı veya krediniz için onay almasanız bile puanlarınızı incitebilir. Ancak çoğu zaman tek bir sert soruşturmanın çok küçük bir etkisi olacaktır. Başka olumsuzluk izleri olmadıkça, puanlarınız birkaç ay içinde iyileşebilir, hatta yükselebilir.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here