Kredi Sağlığınıza Yardımcı Olabilecek 6 Az Bilinen Kredi Kartı İpucu

148
0

Bankalar müşterileri çekmek için çok çalışıyor ve genellikle düşük faiz oranları, ödüller ve hatta üyelik ikramiyeleri dahil olmak üzere kart sahiplerine avantaj ve promosyonlar sunmaya istekli oluyorlar.

Ancak, kredi kartı düzenleyicilerinin sadece siz belirttiğinizde bazı ikramiyeleri sağlayabileceklerini biliyor muydunuz? Sadece bir telefon görüşmesi ile sahip olabileceğiniz altı az bilinen yararın bir listesini derledik ve hatta bazıları kredi puanınızı artırmanıza da yardımcı olabilir.

Faturanızın Son Ödeme Tarihini Değiştirin

Zamanında ödeme geçmişiniz, genellikle kredi puanlarınızı hesaplamak için kullanılan en önemli faktörlerden biridir; bu nedenle, kredi kartı borçlarınız için geç ödeme yapmak, puanlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Birden fazla kredi kartını takip etmekte sorun yaşıyorsanız, kredi kartı sağlayıcınızı arayın ve faturanızın aylık son ödeme tarihini değiştirmesini isteyin. Tüm kartlarınızın son ödeme tarihlerini senkronize edebiliyorsanız, ödeme yapmayı unutma şansınızı en aza indirebilirsiniz.

Harcama Ve Nakit Avanslara Limit Koyma

Kredi kartı kullanım oranınız ve kredi puanlarınız arasında genellikle güçlü bir ilişki vardır. Uzmanlar, genellikle bakiyeleriniz ve kredi limitleriniz arasındaki oranı % 30’un altında tutmanızı tavsiye eder.

Örneğin, hesaplarınızda toplam 10.000 lira tutarında bir kredi limitiniz varsa, kredi kullanım oranınızı % 30’un altında tutmak için toplam harcamanızın 3.000 lirayı geçmemesi gerekir.

Bankanızdan kartınız için izin verilen satın alma miktarları ve nakit avansları için sınır koymasını isteyebilirsiniz, böylece kredi kullanım oranınızı konforlu bir seviyede tutabilirsiniz.

Nakit avanslar için talep edilen ücretler ve faiz genellikle kredi alımlarındaki faiz oranından daha yüksek olduğundan, bu ek maliyetleri önlemek için nakit avans limitinizi 0 lira olarak ayarlamak isteyebilirsiniz.

Kredi Limitinizi Artırın

Harcama oranınızı düşürmenin bir yolu, kredi limitlerinizi arttırmaktır. Şu anda düşük kredi limitleriniz varsa veya bazen bakiyenizi aşıyorsanız, kartlarınızdaki limiti artırmayı talep etmeyi deneyin.

Daha yüksek bir kredi limitine sahip olmanız sizi daha fazla harcamaya teşvik ederse, bunun sizin için en iyi strateji olmayabileceğini unutmayın. Ek olarak, daha yüksek bir limit istemek, kredi puanlarınızı etkileyebilecek zorlu bir soruşturmaya neden olabilir, bu nedenle artış talebinin olası araştırmaya değip değmeyeceğini düşünün.

Faiz Oranınızı Düşürün

Bankalar genellikle uzun süredir bünyelerinde bulunan müşterileriyle çalışmaya daha isteklidir. Bankanızın uzun süredir müşterisi konumundaysanız, özellikle zamanında ödeme yapma geçmişiniz iyi durumdaysa, kibarca daha düşük bir faiz oranı talep etmek size hiçbir şey kaybettirmez.

Her ay zamanında ve tam olarak ödemelerinizi yapmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanıza rağmen, daha düşük faiz oranı talebiniz yine de reddedilebilir. Ancak denemekten zarar gelmez.

Gecikme Ücretini Kaldırtın

İlk kez ödemeleriniz geciktiğinde, bankalar geç ücretten kendilerine çıkar sağlamaya istekli olabilirler. Aslında, büyük ve daha kurumsal bazı kredi kartı sağlayıcıları, ilk geç ödemenizde ücretten otomatik olarak feragat edecek kartlar bile sunarlar. Ancak bunlara güvenmek istemeyebilirsiniz. Faturanızı mümkün olduğunca çabuk ödemek için elinizden geleni yapın ve bir ödemeyi kaçırırsanız, durumunuzu bankaya açıklamayı deneyin. Bu durumda size yardımcı olabilirler. Böylelikle normal şartlarda gecikme ücreti ödemeniz gerekse bile bu ücretten kurtulabilirsiniz.

Kartınızın Yıllık Ücretinden Kurtulmaya Çalışın

Yıllık ücretten kaçınmak için kartınızı iptal etmeyi düşünüyorsanız, hesaplarınızı kapatmanız kredinizi etkileyebileceğinden önce kartınızın ve hesabınızın bağlı bulunduğu bankayı aramayı düşünün. Bankalar, özellikle bünyelerinde müşterileri olarak ilk yılınızsa, yıllık ücretten feragat etmeye istekli olabilir veya sizi müşteri olarak tutmak için ek kredi veya ödül puanları önerebilir.

Bankanızla iletişime geçerek yararlanabileceğiniz basit ancak etkili ipuçları sayesinde finansal durumunuzu yeniden düzenleyebilir, dolayısıyla kredi puanınızı da olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here