Kredi Sigortası Nedir ve Kimler İçin Gereklidir?

1218
0
Kredi Sigortası Nedir

Kredi sigortası, işsiz kalmanız veya kaza geçirmeniz durumunda aylık kredi taksitinizi, kredinizin tamamını veya bir kısmını ödeyerek kişisel bir borcun korunmasına yardımcı olabilir. Ancak, sigorta poliçesine gerçekten ihtiyacınız olmayabilir. Zaten hayat sigortanız varsa, kredi sigortası pahalı olabilir ve buna değmeyebilir. Para ödünç aldığınızda, geri ödeyememe düşüncesi korkutucu olabilir.

Sunulan poliçenin türüne bağlı olarak, kredinizle finanse ettiğiniz mülk işsizlik, maluliyet, ölüm veya diğer hayati durumlarda kaçırılan ödemelere karşı koruma sağlayabilir. Ev ipotekleri, kişisel krediler, kredi kartları, otomobil kredileri ve mobilya veya ev aletleri için krediler dahil olmak üzere birçok kredi türünde benzer politikalar kullanılabilir.

Kredi sigortası, her ikisi de bu politikaların tipik olarak kapsayacağı olaylara daha geniş bir koruma sağlayabilecek olan bir hayat veya sakatlık sigortası poliçesinden daha pahalı olabilir. Bu yüzden, kredi sigortası satın almadan önce dikkatlice düşünün.

Kredi Sigortası Nasıl İşler?

Sigorta poliçesi, belirli bir poliçenin kapsamına giren nedenlerden dolayı bu ödemeleri kendiniz yapamıyorsanız, kredi ödemelerinizi yapmanızı sağlar. Bir kredi sigortası poliçesi, kredi aldığınızda doğrudan bankadan satın alınabilir. Genel olarak poliçe yaptırmanız gerekmese de, bu tür bir koruma ödünç alırken borçlanabilirsiniz veya kredi taksitinize dahil edilebilir.

Kredi Sigortası Türleri

Dört ana kredi sigortası türü vardır:

Kredi sakatlık sigortası: Yaralanırsanız veya hastalanırsanız ve çalışamıyorsanız, sigortanız sizin yerinize ödemeleri yapar. Aynı zamanda kaza ve sağlık sigortası olarak da adlandırılır.

İşsizlik sigortası: İşten çıkarılmanız durumunda bankanıza ödeme yapar. Ayrıca istemsiz gelir kaybı sigortası da denir.

Kredi mülkiyeti sigortası: Bir kaza, hırsızlık veya doğal afet tarafından mülkünüzün imha edilmesi durumunda, kişisel mülklerin teminatını sağlar.

Hayat sigortası: Hayatınızı kaybetmeniz durumunda kalan kredi bakiyenizin bir kısmını veya tamamını bankanıza sizin adınıza ödeyebilir.

Kredi Sigortası Bedeli Ne Kadardır?

Kredi sigortası diğer sigorta türlerinden daha pahalı olabilir. Poliçe primi maliyetleri çok değişkendir. Farklı faktörlere bağlı olarak sigorta paketinin fiyatları artıp azalabilir.

  • Aldığınız kredi türü,
  • Korunacak borç miktarı,
  • Seçtiğiniz sigorta poliçesinin türü,
  • Sigorta masraflarınız ve teminat için borçlanma şekliniz,
  • Borcunuzun açık veya kapalı olması poliçe masraflarını değiştirir.

Kredi Sigortası İsteğe Bağlıdır

Bankalar bazen kredi evraklarına otomatik olarak bir sigorta poliçesi eklerler, ancak bunları satın almak zorunda değilsinizdir. Aslında, bir bankanın sizin bilginiz olmadan aldatıcı bir şekilde kredi sigortası teminatını vermesi kanuna aykırıdır. Bankaya, kredilerde herhangi bir poliçe ücreti olup olmadığını sorduğunuzdan emin olun. Bankanız size sigorta poliçesi yaptırmanız konusunda baskı yaparsa veya satın almayı reddederseniz almayabilirsiniz.

İhtiyacınız Olmayabilir

Sahip olabileceğiniz sigorta türlerine bağlı olarak, poliçeye ihtiyacınız bile olmayabilir. Örneğin, zaten bir maluliyet durumunuz varsa veya hayat sigortasına sahipseniz, bu poliçeler yeterli olabilir.

Borçları kapsayan başka bir sigortanız yoksa, kredi sigortasının maliyetini diğer sigorta türleriyle karşılaştırın. Olası bir durumda, size veya ailenize ödeme yapacak başka bir sigorta türünü edinmek daha avantajlı olabilir. Bazı politikaların kısıtlamaları vardır.

Belgeleri imzalamadan önce, teklif edilen kredi sigortası poliçesinin tüm ayrıntılarını anladığınızdan emin olun. Bazı politikaların bekleme süreleri veya istisnaları vardır. Örneğin, belirli kredi sakatlık sigortası poliçelerinde, poliçenin ilk altı ayında bir sağlık durumu nedeniyle poliçe başvurusunda bulunmanız durumunda, tedavi talebiniz reddedilebilir.

  • Sigortayı iptal edip edemeyeceğiniz ve eğer öyleyse, ödemenizi geri alıp alamayacağınız,
  • Sigortanın kredi borcu teminatınızın tamamını kapsayıp kapsamadığı,
  • Poliçeye başka birini dahil edip edemeyeceğiniz ve bunun için ek bir maliyet olup olmadığı gibi soruları muhakkak poliçe sözleşmesini imzalamadan önce bankanıza sorun.

Kredi sigortası ilk başta akıllı bir satın alım gibi gözükse de, finansal durumunuz yönünden önemli maliyetlere yol açabilir. Satın almaya karar verirseniz, politika şartlarını ve sınırlamaları tamamen anladığınızdan emin olun.

Önceki İçerikAcil Durum Fonu Temel Öğeleri
Sonraki İçerikİvme Finansman Paketi Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz