Kurban Bayramı Emekli İkramiye Ödemesi Ne Zaman? 2018 yılının ilk bayramı olan Ramazan bayramında ek ikramiye alan bütün emekliler büyük sevinç yaşadılar. Şu an gündemde en çok merak edilen soruların başında da Kurban Bayramında da emekliler 1000 TL emekli ikramiyesi alacak mı? Sorusu ile karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle Kurban Bayramında ibadetlerini yerine getirecek emekliler gelecek bu ikramiyeye göre planlarını da yapmaya başladı. Bu konu ile ilgili gerekli yerlerden gelen açıklamalar ile soru da aydınlığa kavuşmuş oldu.

Kurban Bayramında İkramiye Var mı?

İkramiye düzenlemesinde yer alan bir maddede “her yıl” ifadesi yer alıyor. Buna göre de bu yıldan sonraki yıllarda da bayramlarda ikramiye ödemeleri devam edecek ve bu tutar devlet tarafından da 1000 TL olarak belirlendi bile. Fakat önümüzdeki yıllarda enflasyon oranının da artışlar olacağı için bu belirtilen tutara artışlar yapılması da gündeme gelecek ve büyük olasılıkla da zam yapılarak tutar güncellenecek.

Kurban Bayramı İkramiyesi Kimlere Verilecek?

Şehit yakını ve gaziler başta olmak kaydıyla BAĞ-KUR, SSK, Emekli Sandığı, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, istiklal savaşı gazileri, terörden zarar görüp etkilenen ve aylık bağlanan siviller emekli ikramiyesi almak için hak sahipleri olarak belirlendi. Ölen emeklilerin bayram ikramiyeleri ise maaş alan dul ve yetim kişilere ödenecek. u oranında maaş alan bir eşe ise 750 TL tutarında bir ödeme yapılacak. Hem eşinden dolayı hem de baba veya anneden dolayı ölüm aylığı alan kişiler de ikramiyelerini alabilecekler. Bu kişilerin ikramiye ödemeleri biraz farklı olacak. İki dosya üzerinden değerlendirilecek olan ikramiye ölüm aylığı kimin yüksek ise o baz alınarak hesaplanacak. İki ödeme yapılması yerine yüksek orandan ödeme yapılıp her hangi bir mağduriyet yaşanmayacak. Bir kaza sonucu iş göremez raporu bulunan kişiler ise bayram ikramiyelerini iş göremez raporundaki alınan tutarın uygun bir şekilde oranlanması ile ikramiyelerini alabilecekler. Ayrıca bu orana iş göremez oranına göre artışta gösterebilecek.

Yeni Emeklilere de İkramiye Verilecek Mi?

Çalışma bakanı Jülide Sarıeroğlu Mayıs ayı ile birlikte yaklaşık olarak 100.000 kişinin emekli maaşı alamaya başladığını ve bu kişilerinde bayramlarda verilecek ikramiye ödemelerinden faydalanacağını açıkladı. Adana’nın Ceyhan ilçesinde parti üyeleri ile bir araya gelerek bir iftar yemeğine katılan sosyal güvenlik bakanı bu süreçten sonra yeni emeklilerinde bayram ikramiyelerinden faydalanacağını açıkladı.

Binali Yıldırım’dan İkramiye Açıklaması

12 milyonun üzerinde emekli olmuş vatandaşın olduğuna değinen Binali yıldırım emeklilik süresi gelmeden emekli olan gazilerimiz ve şehit yakınlarımıza uygulanan toleransın bundan sonra her emekli olan vatandaşa da uygulanacağını belirterek artık her bayram öncesi düzenli olarak bütün emeklilere 1000 TL olmak şartıyla bir ikramiyenin yatırılacağının da sözünü verdi. Ramazan bayramında emeklilere yatan ikramiyeler ile de görmüş olduk zaten. Devlet ekonomisi bozulmadığı sürece de bu ödemelerin sürekli tekrarlanacağının da vurgusu sürekli yapılıyor.

İkramiye Ne Zaman Yatacak?

Tam tarih sosyal güvenlik kurumu tarafından duyurulacak ve ödenen ikramiyeler maaş tahsis numarasının son 2 rakamına göre ödenecek. Bu şekilde ikramiye alacak kişilerin hepsi aynı gün ikramiye almayacağı için gereksiz oluşan bir yoğunluğunda önüne geçilmiş olacak. Ödenecek ikramiyeler arife gününden önce Ağustos ayının ilk haftasında hesaplanarak tutarlar tüm emeklilere ödenecek. Emekliler arasında bir karışıklık olmasın diye emekliler maaşlarını hangi bankalardan alıyorsa ikramiyelerde emekli maaşı aldıkları bankaların hesaplarına yatırılacak. Böylece emekliler maaşlarının yattığı bankalara giderek hesaplarından kolayca kurban bayramı ikramiyelerini çekebilecekler.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here