Malulen Emeklilik Hastalık Listesi, Malulen Emeklilik Hangi Hastalıkları Kapsıyor?

2047
0

Malulen Emeklilik Hastalık Listesi, Malulen Emeklilik Hangi Hastalıkları Kapsıyor? SGK Kanunu olarak bilinen 5510 sayılı kanun içeriğinde malullük ve malullük ile ilgili açıklamalar ayrıntıları ile anlatılır. Bu kanunun içeriğinde 4/ a, 4/b ya da 4/c’li çalışanların her hangi bir sebebe bağlı olarak iş gücünün % 60’ını kaybetmiş olması malullük olarak tanımlanır.

Bu iş gücü kayıpları, meslek hastalıklarına bağlı, iş kazası ya da çalışma esnasında geçirmiş olduğu hastalık ve kazalar olarak tanımlanır. Bu şartların dışında en az 10 yıllık sigortalı çalışma ve 1800 gün prim yatırma zorunluluğu vardır.

Malul Aylığı Almak İçin Hangi Hastalıklar Neden Sayılır?

Sağlık Kuruluşlarından alınan tam teşekküllü heyet raporlarında belirtilen ve 1 yıllık tedaviye olumsuz cevap veren hastalıklar olarak tanımlanan nörolojik hastalıklar gurubu kapsamında yer alan sinir sistemi hastalıkları, epilepsi, her türlü zararlı tümörler, konuşma, iştime kayıplarına bağlı serapral parsi hastalıkları, Parkinson hastalığı, mental ve görme bozuklukları gibi,

psikiyatrik hastalıklar gurubu kapsamında yer alan %50 düzeyindeki zeka geriliği olanlar, şizofreni teşhisi konan hastalar, psikoz hastalıkları olanlar, beyin işlevine bağlı davranış bozuklukları, otistik hastalıklar, göz ve göz hastalığı kapsamında olan hastalar, kulak burun ve boğaz hastalıkları kapsamına giren, troid ve tükürük bezlerine bağlı hastalıklar, onkoloji hastaları, cilt hastaları, lösemi hastaları, hematoloji hastaları malullük sınırında olan hastalık gurubundan sayılırlar.

Malullük Aylığı İçin Başvuru ve İstenilen Belgeler.

Malullük emekliği talep dilekçesi. Şayet bir kurumda halen çalışmakta ise o kuruma başvurulur. Aktif olarak alışan değil ise Sağlık Güvenlik Kurumu’nun İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapması gerekir.

Kurum ya da SGK’nın sevk yazısına istinaden devlete ait sağlık kuruluşlarından alınan sağlık raporu. İlk işe giriş bildirgesi, erkekler için askerlik belgesi, rahatsızlığı ile ilgili eski raporlar müracaat için gerekli belgelerdir. Aklınıza takılan sorular hakkında yazı altından yorum yaparak bilgi alabilirsiniz.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here