Nasıl Kredi Çekilir? Kredi Çekme Adımları

1016
0

Nasıl Kredi Çekilir? Kredi Çekme Adımları

Günümüzün ekonomik şartlarında ev geçindirmek, ihtiyaçları gidermek daha zor hale geldiğinden dolayı birçok kişi bankalardan kredi çekmeye başladı. Özellikle çocuk yetiştiren aileler için şartlar daha zor hale geldiğinden kişiler borçlarını ödemek amacıyla, ev veya araba almak amacıyla destek olarak kredi alımı yapmaktadır.

Kredi Çekme dikkat edilmesi gereken bir konudur. Öncelikle çekmek istediğiniz kredi miktarı ve ödeme süreniz önemlidir. Ödeme süresi arttıkça faiz oranları artmaktadır. Bankalar arasında bazı şartlar değişmekle birlikte genel kurallar vardır. İlk olarak ödenmemiş bir borcunuzun olmamasıdır. Başvurudan sonra ödeme yapsanız da kredi çekme süreniz, incelemelerden dolayı uzamaktadır. Kredi kartı borcunu ödeme durumlarda ise borcun asgari ücretlerinin ödenmesi durumu kontrol edilmektedir.

Diğer bir nokta ise ödemelerin düzensiz olmaması gerekmektedir.  Kredi çekmek için sigortanızın da yatıyor olması lazım. Bütün bunlar genel kurallardır ve bankadan bankaya değişebilmektedir. Bankaya başvurunuzu yaptığınızda bu adımlara bakarak ilk olarak sizlerin ‘kredi notunuzu’ verir. Daha sonrasında çekmek istediğiniz miktara ve ödeme süresine göre faizi belirler ve bir ödeme planı çıkartılır. Bankalar aynı zamanda kredi çekmede sizlerden işlem, dosya parası almaktadır.

Ödemelerinizde bunlarda yer almaktadır ve her bankada farklı ödemeler çıkabilmektedir. Çekecek olduğunuz kredinin türüne göre yani ne amaçla aldığınıza göre miktarlar ve oranlar değişkenlik göstermektedir. Örneğin ev almak için çekeceğiniz kredi ‘Konut/emlak Kredisi’ olarak geçer ve 100 aya kadar vade süresi bulunmaktadır ve çekebileceğiniz kredi miktarı artar. Çekmek istediğiniz krediye, vade süresine ve taksit periyoduna göre, ne kadar sürede bir ödeyeceğinize göre krediniz hesaplanır. Hesaplamada bir de  ‘Ödemesiz Dönem’ kısmı vardır, ödemeyi aksatma süreniz anlamına gelmektedir.

Kısaca toparlamak gerekirse, istenen koşullara uygun olup olmadığınız bankalar tarafından kontrol edilir ve kredi çekmeniz sağlanır. Ödemeniz gereken borcunuz da ne amaçla kredi çektiğiniz, kredi ödeme süreniz ve ne kadar sürede bir ödemeyi yapacağınıza bağlı olarak ufak değişkenlik göstererek belirlenir.  Unutulmaması gereken bir konuda bankaların alacağı işlem/dosya masrafları, faiz oranları değişmektedir. Bankalar iyice araştırılmalı ve kişisel ödeme planı çıkarılarak kişi kendine en uygun olanı seçmelidir.

Kredi Çekebilmek İçin Aranan Şartlar

  • Kredi notunuzun kredi çekebilir seviyede olması
  • Gelir seviyenizin istediğiniz krediye uygun olması
  • Son 6 aylık SGK prim ödemenizin yapılıyor olması
  • Kredi riskinizin bulunmaması (Başka bankada kredi ve kredi kartı)

Kredi Çekmek İçin Neler Yapmalı?

İlk olarak ihtiyacınız olan tutarı belirleyin. Almak istediğiniz kredi türünde mevcut faiz oranlarını inceleyin. Mümkünse diğer bankaların faiz oranlarını karşılaştırmalı sitelerden inceleyebilirsiniz. En uygun faiz oranını veren bankaları çıkardıktan sonra bankalara bireysel müracaat ederek en uygun şartları size sunan bankadan kredinizi alabilirsiniz.

Borç Kapatma Kredisi

Eğer mevcut borçlarınız varsa ve tüm borçlarınızı tek bankada toplamak isterseniz. Borç kapatma kredisi veren bankalar ile görüşerek tüm farklı bankalarda ki borçlarınızı tek bakaya taşıyabilirsiniz.

Nasıl Kredi Çekilir? Kredi Çekme Adımları
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here