Nasıl Kredi Kartı Alabilirsiniz?

78
0

İlk defa kredi kartı kullanmaya başlamak için hazır mısınız? Başvurunuzdan önce yapmanız gerekenler, genellikle bir başvuruyu tamamlamak için ihtiyacınız olan bilgiler ve kartınızın nasıl sorumlu bir şekilde kullanılacağı dahil olmak üzere süreci onaylamanıza yardımcı olacak bazı bilgilerdir.

Kredi kartı almak, kredinizi kontrol etmeyi, biraz araştırma yapmayı, bir başvuru sürecini tamamlamayı ve onaylanmanız durumunda kartınızı akıllıca kullanmayı içeren basit bir işlemdir.

Kredi kartları günlük masrafları ödemenin kolay bir yolunu sağlar. Ayrıca, kredi puano oluşturmanıza, kötü bir kredi geçmişini yeniden şekillendirmenize veya ödüller kazanmanıza yardımcı olabilirler.

Dikkatli olmazsanız, kredi kartları yüksek faiz ödemelerine, büyük borçlara ve kredi puanınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Doğru Zaman Olduğundan Emin Olun

İlk kredi kartınıza başvurmak, finansal olarak bağımsız olmanız için büyük bir adım olabilir ve düşünmeden atmamanız gereken bir adımdır. Kartınızı nasıl kullandığınız uzun vadede bütçenizi etkileyebilir.

Zorlukla geçiniyorsanız ve kartınızı, gerçekten karşılayamayacağınız şeyler için kullanmaktan memnuniyet duyacağınızı düşünüyorsanız, şimdi bir kredi kartı almak için iyi bir zaman olmayabilir. Ancak, yaşam giderlerinizi rahatça karşılayabiliyorsanız ve buna bağlı kaldığınız bir bütçeniz varsa, bir kredi kartı, finansmanınızı yönetmenize yardımcı olacak yararlı bir araç olabilir.

Kredi Puanınızı İnceleyin

Kredi puanlarınız, kredi kartı düzenleyicilerinin başvurunuzu onaylayıp onaylamamayı belirlemek için göz önünde bulundurabilecekleri çeşitli faktörlerden biridir. Kredi raporlarınızdaki tüm bilgilerin doğruluğundan emin olmak için başvurmadan önce kredi puanınızı kontrol etmeniz iyi bir fikirdir. Raporlarınızda hatalar bulursanız, kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce doğru olmayan bilgiler için itiraz etmelisiniz.

Araştırma Yapın

Konu bir kredi kartı seçmeye gelince, aralarında seçim yapılabilecek yüzlerce kart türü var. Hangi karta başvuracağınıza karar vermeden önce biraz araştırma yapın. Çevrimiçi yorumları kontrol etmeyi unutmayın. Birçok web sitesi, tüketicilere belirli bir kartla yaşadıklarını gözden geçirme ve puanlama fırsatı verir. Benzer bir deneyime sahip olacağınız konusunda hiçbir garanti olmasa da, kredi kartı incelemeleri, kartın düzenleyicisinin yanı sıra, kartın kalitesini de anlamanıza yardımcı olabilir.

Şartlar ve koşullar kredi kartları arasında önemli ölçüde değişebildiğinden, başvurmadan önce tüm bilgileri okumak önemlidir. Faiz oranları ve ücretler gibi detaylar, özellikle de bir denge politikası izliyorsanız, aylık ödemenizde büyük fark yaratabilir.

Kredi kartı şirketleri tarafından değerlendirilen genel ücretler arasında gecikme, bakiye transferi, nakit avans, iade ödeme ve yıllık ücretler bulunmaktadır. Bir başvuruyu tamamlamadan önce sorumlu olabileceğiniz tüm ücretler hakkında bilgi edinin.

Size Uygun Kart Türünü Seçin

Seçilebilecek çok farklı türde kart bulunur, ancak bu her kartın sizin için uygun olacağı anlamına gelmiyor. Doğru kart kredi geçmişinize, mevcut mali durumunuza ve kartı nasıl kullanacağınıza bağlı olacaktır.

 

Kredi puanı geçmişiniz çok azsa veya hiç yoksa veya kredi puanınızı yeniden oluşturmaya çalışıyorsanız, Güvenli Kredi Kartı gibi güvenli bir kredi kartı başlamak için iyi bir nokta olabilir. Güvenli kartlar, genellikle kredi limitinize eşit olan ve güvenli olmayan kredi kartlarından daha kolay elde edebileceğiniz bir nakit depozito gerektirir.

Üniversitedeyseniz, öğrenciler için hazırlanmış bir kart ideal bir seçim olabilir. Öğrenci kredi kartlarının çoğu güvence altında olduğundan, bir tane kredi kartı almak için para yatırmanız gerekmez. Ayrıca öğrenciler için bazı kartlar geri ödeme ödülleri bile sunar.

Seçtiğiniz kart türünden bağımsız olarak, bir kerede çok fazla başvuru yapmamanız önemlidir. Aldığınız tüm kredi kartı tekliflerine cevap vermek yerine, hak kazanabileceğinizi düşündüğünüz bir kart seçin, gereksinimlerinizi karşılayın ve yalnızca bir tane kart için başvurun.

Kredi Kartı Başvurusu Yapın

Hangi karta başvurmak istediğinize karar verdikten sonra, bir başvuru formu doldurmanız gerekir. Başvuru işlemi kredi kartı veren bankalara göre biraz değişecektir, ancak genellikle aşağıdaki bilgileri vermeniz beklenir:

  • Ad Soyad
  • Doğum Tarihi
  • C. Kimlik Numarası
  • Adres
  • İstihdam Bilgileri
  • Gelir Bilgisi

Başvurunuz onaylanırsa, kredi kartınızı bir veya iki hafta içinde teslim alabilirsiniz. Kartınızı aldığınızda, kullanmadan önce genellikle etkinleştirmeniz gerekir.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here