Neden Herkesin Bir Acil Yardım Fonu Olmalı?

886
0
Neden Herkesin Bir Acil Yardım Fonu Olmalı

Öngörülemeyen giderler veya ani bir gelir kaybı, finansal hayatınızı kaosa sürükleyebilir. Üç ila altı aylık bir yaşam harcamasına denk olan bir acil durum fonu inşa etmek, borç almaktan veya evde haciz gibi korkunç sonuçlarla baş etmekten korunmanıza yardımcı olabilir.

Finansal aksilikler herkesin başına gelebilir, ancak beklenmedik durum fonu, finansal felaketlerin önlenmesine yardımcı olur.

2017’de, anket uygulanan yetişkinlerin beşte birinden fazlası beklenmeyen bir sağlık masrafı ile karşı karşıya kaldığını bildirdi. Tıbbi faturalar, masrafları karşılayacak paranız yoksa, büyük sorunlara neden olabilecek birçok sürpriz maliyetten yalnızca biridir. Beklenmeyen durum fonuna sahip olduğunuzda: para, planladığınız maliyetlerle karşılaştığınızda veya geliriniz aniden düştüğünde sizi korumaya yardımcı olmak için ayrılır.

Neden Bir Acil Durum Fonuna İhtiyacınız Var?

Acil durumlar, tanım gereği, hemen eyleme geçmenizi gerektiren beklenmeyen durumlardır. Bir ani durumun ne zaman ortaya çıkacağını bilemeseniz de, bir noktada bir beklenmedik durumla karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Aslında, 2017 anketine yanıt veren tüm yetişkinlerin neredeyse üçte biri, evlerinde yaşayan birinin önceki 12 ayda sıkıntı yaşadığını bildirdi. Ve bu zorluk olaylarının çoğu – haciz, önemli sağlık sorunları, iş kaybı veya mesai saatlerinde veya ücretlerde azalma gibi – çok paraya mal olabilir.

2017 araştırması, 2016’da insanların acil durumlar için bir kenara daha fazla para koyduğunu buldu. Ancak 2018’de yapılan ekonomik refah konusundaki anketler, 2017’de 10 yetişkinden dördünün maliyetli bir beklenmeyen durumu karşılayamadığını ve para ödünç almak ya da bir şeyler satmak zorunda kaldığını belirtti.

Telafisi olmayan zorluklarla karşılaştığınızda, para kaygılarınızın mülk satmak zorunda kalmak veya kredi çekmek gibi çözümlerle birleşmesi muhtemeldir. Büyük sürpriz durumlar söz konusu olduğunda, durum daha da kötü olabilir. Tıbbi bakımı geciktirmek zorunda kalabilirsiniz. Faturalarınızı ödeyemiyorsanız kredi puanınıza zarar verebilir ve gecikme ücretine tabi olabilirsiniz. Ve zamanında ödeme yapmazsanız, haciz yoluyla evinizi veya aracınızı bile kaybedebilirsiniz.

Bir acil durum fonu oluşturmak, hayatın karşınıza çıkardığı her türlü felaketle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Daha fazla gönül rahatlığına sahip olabilirsiniz ve beklenmedik durum sona erdikten uzun süre sonra ödemek zorunda kalabileceğiniz kredi kartı faturaları gibi uzun vadeli finansal sorunların üstesinden gelmek zorunda kalma ihtimaliniz daha düşük olabilir.

Acil Durumlar İçin Ne Kadar Fon Ayırmalısınız?

Hangi durumlarla karşı karşıya kalacağınızı bilemediğiniz için acil durum fonunuzun ne kadar büyük olması gerektiğini anlamak kolay değildir. Mayıs 2018 verilerine göre iş kaybından sonraki tekrar çalışmaya başlama süresi dokuz haftadan biraz fazladır. Bu gerçek, birkaç ay boyunca tasarruflara güvenmek zorunda kalabileceğinizin farkına varmanıza neden olabilir.

Birçok finans uzmanı, konut, yemek, sigorta, ulaşım, borç ödemeleri ve kişisel harcamalar dahil olmak üzere aylık yaşam giderlerinize bağlı olarak, üç ila altı aylık acil tasarruf fonu biriktirmenizi öneriyor. Bu harcamaların en az üç ayını karşılayacak kadar tasarruf etmek, finansal hazırlığın önemli bir ölçüsü olarak kabul edilir.

Ancak, acil durum fonunuzun kişisel durumunuza bağlı olarak daha büyük veya daha küçük olması gerekebilir. Güven vermeyen bir işte çalışıyorsanız ve büyük bir ailenin tek çalışanı iseniz, daha büyük bir beklenmedik durum fonuna sahip olmak daha mantıklı olabilir. Kararsız bir finansal durumda olmak veya finansal olarak size bağlı olarak çok sayıda insanın olması, biriktirmek isteyeceğiniz miktarı artırabilir.

Acil Durum Tasarruflarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Çoğu insan hemen birkaç ay içinde acil durum fonu biriktiremez. Bu sizin için de geçerliyse, cesaretinizi kırmayın. Yaklaşık 500 ila 1000 lira arasında bir başlangıç ​​beklenmedik durum fonu oluşturmak için elinizden geldiğince tasarruf yapmak sizi maddi afetlerden birçok şekilde koruyabilir.

Acil gün fonunuzu oluşturmanıza yardımcı olmak için para biriktirmeyi öncelikli tutan bir bütçe oluşturun ve buna bağlı yaşayın. Harcamalarınızı belirlemek için harcamalarınızı takip edin, paranızın nereye gideceğini tahsis etmek için harcama limitlerini belirleyin ve yardım fonunuzu katkı payını ödemek zorunda olduğunuz bir fatura olarak kabul edin. Aslında, her ödeme gününde beklenmeyen durum tasarruflarınız için otomatik katkılar oluşturmaya çalışın, böylece paranızı harcama şansına sahip olmadan önce tasarruflarınız yükselir.

Diğer önceliklere karşı hızlı tasarruflara ne kadar para harcanması gerektiğine de karar vermeniz gerekebilir. Kredi puanlarınıza potansiyel olarak zarar vermekten kaçınmak istiyorsanız zamanında borç ödemeleri önce yapılmalıdır.

Muhtemelen, önceliklendirilecekler konusunda uzmanlardan çeşitli görüşler alabileceğinizi unutmayın, ancak birçoğu ek borç ödemeleri yapmadan önce acil bir durumda tasarruf etmenizi tavsiye eder, böylece bir döngü içinde mahsur kalmazsınız.

Acil Durum Fonunuzu Nerede Tutmalısınız?

Acil durum fonunuz mevcut nakit hesabınızdan ayrı tutulmalı, böylece bu hesaptaki parayı harcayamazsınız. Ayrıca acil bir durumda paraya kolayca erişebileceğiniz bir hesapta tutulmalıdır. Daha yüksek getiri elde etmek için beklenmedik durum fonunuzu riskli mallara yatırmak istemezsiniz. Bu para bir yatırım değil, bir güvenlik ağıdır.

Geleneksel tasarruf hesaplarından daha yüksek faiz ödeyen yüksek verimli banka hesapları ve para piyasası hesapları acil durum tasarrufları için iyi bir seçenek olabilir. Aylık ücret alıp alamayacağınızı, aylık işlemlerde sınır olup olmadığını veya minimum bakiyeyi sağlama gibi gereksinimleri karşılamaları gerektiğini öğrenmek için hesap gereksinimlerine dikkatlice bakın. Fonunuzdan para çekebilecek, gerekli hesap asgari miktarıyla sınırlandırılabilecek veya ani bir durum için paranızı çekmeniz gerektiğinde cezalandırılabilecek uygun olmayan terimlerle bir hesaba bağlı kalmayı istemezsiniz.

Acil Durum Fonlarını Ne Zaman Harcamanız Gerekir?

Bir acil durum fonunuz oluşmaya başladığında, para yalnızca acil durumlar için kullanılmalıdır. Para çekip çekmeyeceğinizden emin değilseniz, acil durumun temel tanımına uyun: Hemen eyleme geçmenizi gerektiren beklenmedik bir durumla mı karşı karşıyasınız?

Gider, beklenmeyen ve gerekli bir masraf değilse bekleyebilir ve acil tasarruflarla ödenmesi gereken bir şey değildir. Planlanan ev veya araç bakımı ve önceden bildiğiniz diğer masraflar, acil durum fonları için uygun değildir.

Acil durum fonları finansal güvenlik için oldukça önemlidir. Öngörülemeyen masrafları karşılamak için bir hesaba para yatırmak, bir iş kaybından veya başka bir kesintiden sonra gereksiz borç veya haciz veya iflas gibi ciddi finansal sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Bugün bütçenizi planlamaya başlayın ve bir finansal aksilik için daha hazırlıklı olmanız adına güvenli bir şekilde erişilebilir bir hesapta üç ila altı aylık bir yaşam masrafı biriktirmeye çalışın; beklenmeyen durumlar düşündüğünüzden daha erken gerçekleşebilir.

Önceki İçerik50/30/20 Bütçe Kuralı Nedir?
Sonraki İçerikAcil Durum Fonu Temel Öğeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz