Okul Çağındaki Çocuğa Para Desteği Nasıl Alınır?

2203
0

Okul Çağındaki Çocuğa Para Desteği Nasıl Alınır, 821 TL Alma Şartları Nelerdir? Okul çağında çocuğu olan ancak okul masraflarını karşılayamayacak ailelere devletten 821 TL destek geliyor. Ancak bu desteği her aile alamayacak. Ailenin bu desteği alabilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yoksul olduğu belirlenmelidir. Yoksul olduğu belirlenen ailelerin çocuklarına belli bir süre 821 TL olarak belirlenen okul desteği sağlanır.

Okuyan Çocuğa Verilen Devlet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yardımı almak isteyen aileler yardım almak istediklerini belirten bir dilekçe ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne başvuru yapmalıdır. Bu başvuru aşamasında aile görevli bir memur ile görüştürülür ve bu yardıma ihtiyaç halinin var olup olmadığı görevli memur tarafından incelenir. Ardından gerek duyulur ise aile adına sosyal inceleme de yapılabilir.

Yardım ihtiyacının varlığı tespit edildikten sonra aileler bu destekten yararlanır. Bu desteği alan aileler 6 ayda bir yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca denetlenerek gelir durumu kontrol edilir. Yoksulluk durumu devam eden aileler desteği almaya devam eder.

Başvuru Sırasında İstenen Belgeler Nelerdir?

Öncelikle aile bireylerinin kimlik bilgileri ve İŞKUR da dahil olmak üzere meslek bulma kuruluşlarına başvuru yapıldığına dair belge istenmektedir. Bunun yanında eğer Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerek görülür ise sağlık raporu da istenebilir.

Okuyan Çocuğa Verilen Destek Ne Kadardır?

Çocuğun okuduğu okul düzeyine göre alınacak destek tutarı da değişkenlik göstermektedir. Okul öncesi ana sınıfına giden çocuklara 456,28 TL, ilköğretimde öğrenimine devam eden çocuklara 684.41 TL, orta öğretimde okuyan çocuklara 730,04 TL, yine orta öğretim çağında olan ancak okula devam edemeyen çocuklara 456,28 TL ve son olarak da yüksek öğretime devam eden çocuklara 821,30 TL yardım yapılmaktadır.

Okul Çağındaki Çocuğa Para Desteği Nasıl Alınır?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here