Ölen Anne Babadan Emekli Maaşı Alınabilir Mi?

2067
0

Ölen Anne Babadan Emekli Maaşı Alınabilir Mi?

Ölen anne babadan emekli maaşı almak için hem çocuklarda hemde vefat eden ebeveynlerinde aranan şartlar mevcuttur. Belirtilen bu şartlara uyuyorsanız vefat eden anne/baba emekli maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru Nereden Yapılır Ve Takip Edilir?

Ölen anne/babadan emekli maaşı almak için uygun şartlara sahip iseniz SGK il Müdürlüğü ‘ ne müracaat edip gerekli size ve vefat eden anne veya babanıza ait evraklar ile müracaatınızı yapabilir ve başvuru takibinizi yine aynı yerden SGK İl Müdürlüğü’nde takip edebilirsiniz. Başvuru sonrası gerekli evraklar ve durumunuz incelendikten sonra ve hak kazandığınızda maaşınızı alabilirsiniz.

Peki, Bu Şartlar Nelerdir?

  • Vefat eden anne/babanın sosyal güvencesinin olması yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olmasıdır.
  • Maaş başvurusunda bulunacak çocuğun devlet memuru olmaması gerekmektedir.
  • Herhangi bir geliri olmaması halinde maaş başvurusu yapılmaktadır.
  • Herhangi bir mülk sahibi olmamaları gerekmektedir.
  • Kız çocuklarının bekar olması gerekmektedir.
  • Erkek çocuklarda yaş sınırı bulunmakta ve medeni durum kız çocukta olduğu gibi bekar zorundadır.

Kız Ve Erkek Çocuk Arasında Şartlarda Fark Nelerdir?

Ölen anne veya baba maaşı başvurusu için kız ve erkek çocuklar arasın bazı şart farkları bulunmaktadır.

Bu farklar şunlardır;

Kız çocuğu diğer şartlara da uygun ise evlenmediği sürece yaş farkı olmaksızın vefat eden anne veya babanın emekli maaşını alabilir. Eğer evlenmiş ve daha sonra boşanmış iseniz boşanma evraklarınız ile SGK İl Müdürlüğü’ne evraklarınız ile müracaat ettikten sonra tekrar vefat eden anne veya babanızdan maaş alabilirsiniz. Erkek çocuğu ise diğer olması gereken şartlardan sonra eğer okumuyorsa 18 yaşına kadar, orta öğrenime devam ediyorsa 20 yaşına kadar, yükseköğrenime devam ediyor ise 25 yaşına kadar vefat eden anne veya baba emekli maaşını almaya hakkı olabiliyor.

Her iki bireyden yani hem anne hem babadan emekli maaşı almak istiyor iseniz belirli başvuru şartları olmak dışında farklı mevzuatlara tabi olan şartlarda aranmakta ve başvuru yapan çocukların maaşların miktarı için farklı bir prosedür uygulanmaktadır. Bu konuda daha detaylı araştırma yapmak için, mevzuat ve detaylı bilgiler SGK İl Müdürlüğünden öğrenilebilmektedir.

Ölen Anne Babadan Emekli Maaşı Alınabilir Mi?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here