Ölen Annenin Emekli Maaşı Kime Kalır?

8120
1
Ölen Annenin Emekli Maaşı Kime Kalır

Ölen Annenin Emekli Maaşı Kime Kalır?

Bir sigortalı gerekli prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık şartlarını yerine getirmişse, vefatı halinde yakınlarına ölüm aylığı bağlanır. Eğer belirtilen gün sayısı ve şartlar yerine getirilmemişse yakınlara toplu ödeme yapılır. Aylık bağlanan kişi toplu ödeme talep edemez.

Kimler Ölüm Aylığı Alır?

5510 sayılı kanuna göre MYÖ sigortalarını en az 1800 gün boyunca bildirmiş 4-a ve 4-b kapsamında sigortalı olan kişilerin yakınları mevzuatta belirli şartlar mevcutsa aylık alırlar. Malullük aylığı ya da yaşlılık aylığı alanlar veya almaya hak kazanmış ancak maaşları bağlanmamış kişilerin yakınları da mevzuata uygun olmak kaydı ile maaş almaya hak kazanırlar.

4-b kapsamında sigortalılar vefat ettiğinde yakınlarına maaş bağlanabilmesi için prim borcu olmaması, ya da yakınları tarafından varsa kalan prim borcunun ödenmesi gerekir. Vefat eden sigortalının eşi, çocukları, anne ve babası kanunen aylık hakkı kazabilir.

Eşlerin Aylık Alması

5510 sayılı kanun erkek ya da kadın eşinin ölümü halinde ölüm aylığı alır. Çalışması ölüm aylığı almasına engel olmamakla beraber aylığın miktarı hayatta kalan eşin kurumdan aldığı maaşa göre değişir. Eşler evlenmedikleri sürece ölüm aylığı almaya devam edebilir.

Çocukların Aylık Alması

5510 sayılı kanuna göre erkek çocukları anne ya da babalarının ölümü durumunda 18 yaşına kadar, çalışmadıkları sürece maaş alabilir. Eğer öğrencilik durumu devam ediyorsa bu süre 25 yaşına kadar uzar. Evlenmeleri aylıklarının kesilmesine neden olmaz. Aynı kanuna göre kız çocukları evlenmedikleri ya da kendi çalışmalarından dolayı aylık almadıkları sürece yaşları ne olursa olsun anne babalarından kalan ölüm aylığından faydalanmaya devam edebilirler. Boşanmaları halinde kız çocuklar ölüm aylığını yeniden talep edebilir. Yine 5510 sayılı kanuna göre en az %60 oranında çalışma gücünü kaybetmiş malul çocuklar çalışmadıkları sürece aylık alabilirler.

Anne ve Babanın Aylık Alması

Ölen sigortalının anne ve babası toplamda asgari ücretten düşük gelire sahiplerse ve başka çocuklarından gelir almıyorlarsa ve vefat eden sigortalının eş ve çocuklardan pay kalmışsa anne ve baba sigortalı evlattan ölüm aylığına sahip olabilir. Vefat eden sigortalının yakınları maaş hakkı kazanabilmek için SGK’ya başvuru yapmalıdır. Hak kazanıldığı tarihten itibaren 5 yıl içinde başvuru yapılmazsa zaman aşımına uğrar.

Ölen Annenin Emekli Maaşı Kime Kalır?
4.7 (93.33%) 3 votes

1 YORUM

  1. Selamünaleyküm babamın tek çocuğuyum ve erkek evladım babam annem ile 15 yıldır resmî olarak ayrı yani bekar babam rahatsız ve bakıma muhtaçtı tüm ihtiyaçlarını eşim ve ben karşıladık bende asgari ücretle çalışan 5 çocuk babasıyım babamın rahatsızlık döneminde hakkım olduğu halde hiçbir bakım parası talebim olmadı rahmetli babamın tek varisi olarak emekli aylığından yararlanabilirmiyim başvuru veya dava açabilirmiyim cevabınız için şimdiden teşekkürler ALLAH a emanetsiniz

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here