Ölen Babanın Emekli Maaşını Kimler Alabilir?

12893
0

Ölen Babanın Emekli Maaşını Kimler Alabilir?

Gerekli şartların sağlanması doğrultusunda geriye kalan yakınları vefat eden sigortalının ölüm aylığını alabilirler. Prim, ödenen gün sayısı ve sigortalılık süresi vefat eden kişinin yeterli değilse yakınları tarafından toplam olacak şekilde ödeme yaparak vefat eden kişiden kesilmiş olan primler geri iade edilir.

Ölüm Aylığı İçin Kaç Gün Gereklidir?

Ölüm sigortası üzerinden aylık bağlanacaksa ölüm tarihinde yürürlükte olan mevzuat baz alınır. 5510 sayılı yasa ile en az 1800 gün olacak şekilde durumları mevzuatta belirtilen şartlara uygun olması halinde ölüm aylığı bağlanır. SSK 4a kapsamında bulunan sigortalı en az 5 yıl borçlanma yapmadan 900 gün prim ödemesi yapabilen yakınların yine mevzuata uygunluğuna bakılarak emekli maaşı bağlanır.

Emeklilik Maaşı İçin Hak Sahipleri Kimlerdir?

Birinci derece yakınları olup anne, baba, eş ve çocuklar hak sahipleridir. Ölen kişinin erkek ya da kadın fark etmeksizin şartları sağlaması durumunda ölüm aylığı alabilir. Tarafların birinin vefatı sonrası kişinin çalışma durumu söz konusu olsa bile aylık almaya devam eder. Bağlanacak maaş miktarı kalan kişinin kurumdan farklı bir aylık alıp almadığı durumuna göre değişebilir. Kalan eşin başka biriyle evlenmesiyle ölen eşinden aldığı maaş kesilir.

Erkek Ya Da Kız Çocukları Ölen Babanın Emekli Maaşını Ne Kadar Süre İle Alabilir?

Erkek çocukları 5510 sayılı yasa gereği herhangi bir işe girip iş gücünü kazanmadıkları sürece, öğrencilik hayatı bitmişse 18 yaşına kadar, ortaokul seviyesinde 20 yaş, yükseköğrenime devam ederse 25 yaşına kadar yetim aylığı altına vefat eden baba ya da annenin maaşını alabilirler. Evlenme sebebiyle aylıkta kesinti yapılmaz.

Kız çocuklarında ise 5510 sayılı yasa gereği herhangi bir işe girme durumunda maaş alma durumu olmadıkça ve evlilik yapmadıkları sürece yaş sınırlaması gözetmeksizin anne veya babadan aylık alabilirler. Evlenmesi sebebiyle kesilen aylık bir defaya mahsus olmak şartıyla evlenme ödeneği adı altında iki yıllık tutarı toplu olarak kız çocuklarına ödemesi yapılır. Çocukların %60 çalışma gücü kaybı olsa bile malul çocuklar olarak geçer ve çalışmadıkları süre içerisinde yetim aylığı alırlar. Malul olan çocuklar için herhangi bir şart aranmaz.

Ölen Babanın Emekli Maaşını Kimler Alabilir?
3.6 (72%) 5 votes

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here