Ölen Babanın Emekli Maaşını Kızı Alabilir mi?

8916
1
Ölen Babanın Emekli Maaşını Kızı Alabilir mi?

Ölen Babanın Emekli Maaşını Kızı Alabilir mi?

Sigortalı baba vefat ettiğinde, gerekli şartlar sağlandığı taktirde yakınlarına maaş bağlanır. İlgili yasa 5510 sayılı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu” dur. Bu yasaya göre en az 1.800 gün malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olan SSK ve BAĞKUR’lu olanların yakınlarına -eğer mevcut durumları 5510 sayılı yasaya uygunsa- ölüm aylığı bağlanır.

BAĞKUR’dan primi yatan kişi öldüğünde yakınlarının maaş alabilmesi için kuruma hiçbir prim borçlarının olmaması veya yakınlarının bu borcu ödemesi gerekir. Borç ödenene kadar yakınlarına maaş bağlanmaz.

Yasal mevzuat ölen kişinin yakınlarına maaş bağlanması konusunda, her bir kişiyi ayrı ayrı değerlendirmektedir.

Örneğin; ölen emeklinin erkek veya kadın eşi, ölümden sonra ölüm aylığı alabilir. Sağ kalan eşin çalışması, ölüm aylığı almasına engel değildir. Ancak sağ kalan eş evlenirse, ölüm artık ölüm aylığı alamaz.

Okuyan Kız Çocuğu Babasının Maaşını Alabilir Mi?

Yine 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre, erkek çocukları eğer bir yerde çalışmıyorsa ve öğrenci değilse 18 yaşına kadar, orta öğrenim görüyorsa 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim görmesi halinde ise 25 yaşına kadar ölen anne ve babalarından ölüm aylığı alabilmektedirler. Ayrıca bu koşullar çerçevesinde evlenmeleri, ölüm aylığı almalarına engel olmaz. Belirtilen yaş-öğrenim durumunu geçen erkek çocuklarının maaşları kesilir.

Kız Çocuklarının Ölüm Aylığı Alması

5510 sayılı yasa ölen babanın maaşını kızı alabilirmi sorusuna cevap vermektedir. Bu yasaya göre, kız çocukları çalışmalarından dolayı maaş almadıkları ve evlenmedikleri sürece, yaş, öğrenim durumu gibi şartlara bakılmaksızın, ölen anne veya babadan ölüm aylığı (yetim aylığı) alabilirler. Ancak evlenmeleri söz konusu olduğunda veya herhangi bir işte çalışmaya başladıklarında maaşları kesilmektedir.

Yine 5510 sayılı yasaya göre kız çocuklarının evlenmeleri durumunda maaşları kesilmekle birlikte daha önce aldığı yetim maaşının iki yıllık (24 aylık) bedeli -bir defaya mahsus olmak üzere- evlenme ödeneği yani çeyiz yardımı olarak kız çocuğuna ödenir.

Emekli maaşı bireyin hayatı boyunca çalışması ile elde ettiği bir haktır. Sadece kendisi için değil, ölümünün arından yakınları için de gereklidir ve onların hayata tutunması için gereken önemli bir maddi destektir.

Ölen Babanın Emekli Maaşını Kızı Alabilir mi?
5 (100%) 2 votes

1 YORUM

  1. merhaba alp bey , babam 3 sene önce vefat etti. bende eşimden ayrılıyorum. 2 kızım var. kızlar bende kalacağı için de iş konusunda sıkıntı yaşıyorum. babam isteğe bağlı bağkur ödemesi yaptı. annem babamda ayrı bu arada. benden başka hak sahibi yok. 9. basamaktan görünüyor en son. yalnız hiç maaş almadan vefat etmiş 5bin küsürdü prim günü. ne kadarlık bir maaşa bağlanırız bilgi verirseniz sevinirim.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here