Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur?

840
0

Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur?

Okuyucularımızdan gelen konularda araştırma yaparak sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Fatih arkadaşımız sormuş olduğu Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur? sorusuna açıklık getirdik ve bu konuda merakı olan kişilerinde okuması adına sizlerle paylaşıyoruz.

Günümüz koşullarının sağladığı imkanlardan biri bankalardan kredi çekmek iken kredi çekildiği takdirde dikkat edilmesi gereken hususların başında krediye yapılmakta olan hayat sigortası gelmektedir. Uzun vadede çekilmiş olan krediler için hayat sigortasının varlığı basit ve önemsiz görünürken ardından gelebilecek hayati durumlar göz önüne alınmalıdır. Bu gibi durumlarda bankaların kredi satış sorumluları borçluyu uyarmakla mükellefken borçlunun bunu tercih edip etmemesi hayati önem taşımaktadır.

Hayat Sigortası Krediyi Öder Mi?

Kredi satış uzmanlarının önemle izah etmeleri gereken konuların başında hayat sigortası gelmektedir. Kredinin türü bu gibi durumlarda önemsizlik arz etmektedir. Kredi taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi olup olmasına bakılmaksızın borçlunun hayat sigortasını yaptırması durumunda başına gelebilecek herhangi bir senaryo ile borçlarının varise kalması söz konusu değildir. Borçlarının varislere kalması için istisnai durumlar mevcuttur. Bu durumlar:

Krediyi çeken kişinin ölüm sebebinin kasti olmamasına sigorta şirketi özenli bir araştırma yapmaktadır. Aynı şekilde hayat sigortasını kapsamayan durumlardan birisi intihardır. Borçlunun intiharı gerçekleşmişse eğer hayat sigortası bu kapsamda borçlunun borcunu silmemekle birlikte varislerden temin edecektir.

Hayat sigortasının borcu ödemediği durumlardan bir tanesi de kişinin kanser olması eğer kişi kanserse ve bunu kredi çekerken gizlediyse, hayat sigortası kredi ödemeyeceği gibi borç için mirasçılarından banka tarafından borcun kapatılması istenecektir.

Hayat Sigortasının Varlığının Bulunmaması Durumunda

Kredi çeken kişinin hayat sigortası yaptırılmamış ise kredi borcu alınmak için bazı yöntemlere başvurulur. Yöntemlerden birisi borçlunun borcu varisinden alabileceğidir. Eğer varisler borcu reddeder ise o zaman miras durumu söz konusu ise mirastan da redd-i miras yapılır. Miras gibi kalan borç varislerin reddi ile karşı karşıya kalınırsa banka kefil olan kişiden borcu temin edebilir.

Tüm bu durumlar karşısında varisin ve kefilin olmayışı bankanın kredi borcunun batık kredi olarak değerlendirmek zorunda kalır. Yalnızca doğal afetler sel, deprem gibi durumlarda hayat sigortası yoksa bile borçlunun ölümü durumunda kredi tahsil edilmez ve kredi borcu silinmektedir.

Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here