Özürlü Erkek Çocuğu Ölen Annesinin Babasının Maaşını Alabilir Mi?

822
0

Özürlü Erkek Çocuğu Ölen Annesinin Babasının Maaşını Alabilir Mi?

Özürlü çocuklar ana veya babalarının üzerinden yetim ya da sağlık yardımı adıyla aylık alabilirler mi?

Özürlü çocuklar ana-babaları hayatta ise ana-babaları üzerinden yaşamının sonuna kadar her hangi bir sağlık yardımı alabilecekleri yanı sıra ana ya da babaları yaşamını yitirir ise ana-babaları üzerinden de vefat edene kadar yetim aylığı kesin olarak alabilirler…

Özürlü Erkek Çocuğu Ölen Annesinin Maaşını Alabilir Mi?

Özürlü kardeşlerimizin, ana veya babaları üzerinden sosyal güvenlik sayesinde gelen iki farklı hakları olacaktır.

  1. Yaşamını devam ettiren Ana-Baba üzerinden ölünceye dek sağlık yardımı alma hakları
  2. Yaşamını devam ettirmeyen ana-baba üzerinden ölünceye dek yetim aylığı alma hakları

Yaşamını devam ettiren anne-baba üzerinden ölünceye dek sağlık için yardım alma hakları

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası bu Kanunu’nun 3. maddesince, ana veya babaların malul çocuklarına Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafı sayesinde her hangi bir sağlık ihtiyacı için yardım aldırabilmesi için,

A-Erkek ya da kız kesinlikle ayrıştırılma yapılmaz fark etmez her zaman olduğu gibi özürlü çocuklarına 18 yaşını daha tamamlamamış olması gerekir,

B-Fakat, özürlü çocuklar lise ve dengi öğrenim hayatı veya 5/6/1986 tarihli ve de 3308 sayılı Mesleki Eğitim Yasasında önemle belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile çoğu işletmelerde mesleki eğitim görme durumu halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi durumun da ise 25 yaşını doldurmamış ve de kesinlikle evli olma durumunun söz konusu olmaması gerekir,

Yaş önemi

C-Ancak, herhangi bir yaşta olması gerekmeden kaç yaşında olursa olsun özürlü olduğu (sadece 60’dan da fazla raporuna sahip olması) kesin olarak tespit edilen asla evli olmayan özürlü çocuklarına ise hayatları boyunca sağlık hizmeti verilir.

Artık bilindiği üzere özürlü olmayan çocuklara bile en fazla eğitim hayatını devam ettirmesi şartı olmak üzere 25 yaşına dek güvenilir sağlık hizmeti verilirken, özürlü olan çocuğunuzun yüzde en az 60’dan fazla olması şartıyla sağlık kurulundan da raporu ile özürlü olarak kabul edilmesi halinde bu süreç hayat boyu devam etmesiyle beraber yeni olan 5510 sayılı Kanun, evlenen özürlü çocuklara ana veya baba üzerinden sağlık hizmeti verilme uygulamasına artık son vermiştir.

Özürlü Erkek Çocuğu Ölen Annesinin Babasının Maaşını Alabilir Mi?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here