PTT Çocuk Parası Ne Kadar Veriyor?

2715
0

PTT Çocuk Parası Ne Kadar Veriyor?

Gelir düzeyinin düşmesi ile birlikte doğum oranları da azalış göstermektedir. Devlet, genç nüfusun artması konusunda projeler üretmekte, maddi olarak aileleri desteklemektedir. Çocuk doğduktan sonra, çocuk doğum parası, maaşlı çalışan iseniz AGİ adı altında devlet ödenek imkanı sunmaktadır.

Çocuk Doğum Parası Ne kadar?

Çocuk doğum parası; her yeni canlı doğan çocuktan sonra alınan bir paradır. Bu para birinci çocuk için 300TL, ikinci çocuk için 400TL, üçüncü ve sonrası çocuk sayısı için 600TL olarak belirlenmiş ve 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren bir defaya mahsus olarak verilmeye başlanmıştır. 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar için böyle bir ödenek verilmemektedir ancak sıralamaya dahil edilmektedir. Yani bu tarihten önce bir çocuğu olan bir aile, ikinci çocuğu olduğunda alacağı ödenek 400TL olacaktır.

Çocuk Doğum Parası Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bu ödeneğin alınabilmesi için tek yapmanız gereken şey başvuruda bulunmaktır. Bunun için öncelikle; aile, çocuk doğduktan sonra doğum raporu ile Nüfus müdürlüğünden çocuğa ait kimlik belgesini çıkartıp Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne gitmeli ve yazılı başvuruda bulunmalıdır. Başvuru anne adına yapılmaktadır. Çocuk doğum parası PTT’ye ve anne hesabına yatırılmaktadır. PTT, paranın yatmasına müteakip SMS yolu ile bilgilendirme mesajı göndermektedir. Mesaja istinaden anne TC kimlik belgesi ile birlikte şahsen giderek çocuk parasını çekebilir.

Çocuk Doğum Parası Ne zaman Hesaba Geçer?

PTT çocuk parasının sorgulama işlemini 444 1 788 nolu telefondan öğrenebilirsiniz. Başvurunun ayın 23’ünden önce yapılması durumunda 1 ay, 23’ünden sonra yapılması durumunda 2 ay gibi bir sürede para hesaba geçmektedir. Bu süreden sonra paranın hesaba neden geçmediğini bağlı olduğunuz Sosyal Hizmetler ilçe Müdürlüğüne giderek veya telefon ederek öğrenebilirsiniz.

PTT Çocuk Parası Ne Kadar Veriyor?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here