PTT Rapor Parası Sorgulama

15484
0
PTT Rapor Parası Sorgulama

PTT Rapor Parası Sorgulama

Çalışan bireylerin hastalandıklarında ve çalışamadıkları gün için raporlu oldukları gün sayısı kadar maddi bir kayba uğrayıp zarar görmemeleri adına devletin destek amaçlı sağladığı bir yaptırımdır. Bu ücreti alabilmek için öncelikle yapılması yerine getirilmesi gereken şartlar mevcuttur.

  • Hastaneden almış olduğunuz raporu iş yerinize ilgili birim bırakmanız gerekmektedir. Bu raporu iş yeriniz SGK ( sosyal güvenlik kurumu) ya ulaştırır.
  • SGK tarafından işlemleriniz başlatılır.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

İşlemleriniz başlatıldıktan sonra en az 15 gün iş günü içerisinde rapor ücretiniz yani iş göremezlik ücretiniz yatar.

Rapor Parasını Nereden Ve Nasıl Almalıyız

İş göremezlik ödeneği Ziraat bankası ya da PTT şubelerinden birine adınıza yatar. Kimlik kartınızla gidip herhangi bir ziraat bankasından ya da PTT şubesinden çekebilirsiniz. Son yapılan güncelleme ile sadece PTT şubelerinden ödemelerinizi alabilirsiniz. Eğer banka hesabınız varsa hesaplarınızı tanımlatarak banka hesaplarınıza da alabilirsiniz ödemeyi.

Rapor Parasının Yatıp Ya Da Yatmadığını Öğrenebilme

Birçok vatandaşlık işlemlerinin de artık E-devlet üzerinden gerçekleştirildiği bilinmektedir. Bu sistem vasıtasıyla PTT den 2 tl karşılığında alabileceğiniz bir şifre yardımıyla E-devlet üzerinden TC numaranız ve şifrenizle birlikte kaydınızı oluşturup sisteme giriş yaparak 4A/4B İş Göremezlik ya da rapor parası sorgulama ekranından birini tercih ederek ücretinizin yatıp yatmadığını da görebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden istirahat raporu, doğum raporu sorgulamaları da yapılabilmektedir.

Rapor Parası Yatmadıysa Ne Yapılmalı

Bu sürecin işlemlerinizin başladıktan sonra oluşacağını yani iş yerinizin raporu SGK ya ulaştırdıktan sonra değil de işlemleri başlattıktan sonra 15 günlük rapor parası yatırma sürecinin başlatıldığı unutulmamalıdır. Bazı durumlarda özellikle sistem üzerinden gerçekleşen aksaklıklardan dolayı gecikme olabilir. Bunun en net bilgisini ilgili SGK birimine giderek öğrenebilirsiniz.

Bir dip not olarak hatırlatma isteriz ki SGK rapor ücretlerini haftanın belirlemiş olduğu iki gün içerinde yatırmaktadır. Bu da Salı ve Perşembe günleridir. Eğer hala paranız yatmadıysa BİMER’ e şikayette bulunabilirsiniz.

PTT Rapor Parası Sorgulama
3.7 (73.33%) 6 votes

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here